ÜST REKLAM

logo

reklam
29 Mayıs 2017

SURİYE’DE GÜNDEM

Saha kaynakları IŞİD ile Nusra Cephesi arasındaki şiddetli çatışmaların Lübnan’ın Ersal Dağlarından Şam kırsalı Batı Kalemun Bölgesindeki Flayta Dağlarına kadar genişlediğini aktardı.

Kaynaklar iki radikal terör örgütü arasında yaşanan şiddetli çatışmalarda iki taraftan beşeri kayıpların olduğuna dikkat çekti.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı Suriye’nin; dün Mısır’ın Menya İlinde dini seyahatte bulunan sivil vatandaşları hedef alan ve aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu 29 kişinin yaşamını yitirmelerine, 25 kişinin de yaralanmasına yol açan terör saldırısını keskin ifadelerle kınadığını belirtti.

Bugün yayınladığı bültende kardeş Mısır hükümeti, halkı ve yaşamını yitirenlerin ailelerine taziyelerini ifade eden bakanlık, yaralılara da acil şifalar temennilerinde bulundu.

Bakanlık; IŞİD ve Kaide tabanlı radikal terör örgütlerin bölge ve dünyanın birçok ülkesinde işledikleri vahşi terör eylemlerinin, Suriye’nin yıllardan beri tehlikesine karşı uyarıda bulunduğu radikal terörün tırmanan tehlikesine bariz bir kanıt teşkil ettiğine dikkat çekti. Bu gibi saldırıların uluslar arası toplumun şu ana dek terörle mücadelede gerekli ciddiyet ve etkinliği sergilemediğini ortaya koyduğunu ifade eden bakanlık; aynı zamanda bölgesel ve batılı bir kısım devletlerin terörle mücadelede çifte standartlı tutum sergilediğini kanıtladığını kaydetti.

Bakanlık BM ve BMGK’den terörle mücadele konusunda üstlerine düşen misyonu tarafsız ve ciddi bir şekilde üstlenmelerini, terörle mücadeleye ilişkin uluslar arası kanun ve kararları kararlılıkla hayata geçirmesini talep etti.

Mısır’ın Menya İlinde dün dini seyahatte bulunan Mısırlı Kıbti vatandaşları taşıyan otobüse düzenlenen silahlı saldırıda aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu 29 kişi yaşamını yitirmiş, birçok kişi de yaralanmıştı. Radikal terör örgütü IŞİD, saldırıyı kendisinin düzenlediğini belirten bir bülten yayınladı.

Rusya Başkanı Vladimir Putin ve İran Başkanı Hasan Ruhani bugün aralarında gerçekleşen telefon görüşmesinde Suriye’deki son durumları masaya yatırırlarken, Suriye’deki krizin çözümü amacıyla ortak çabaları yoğunlaştırma gereğini vurguladılar.

Rusya Başkanlık Sarayı Kremlinin basın ofisi yayınladığı bültende; Putin ve Ruhani’nin Suriye’deki krizin gerilimi azaltma bölgeleri ve Astana süreci çerçevesinde siyasi çözümü üzerine odaklandıklarını kaydetti.

Bültende Putin’in, İran’da cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Ruhani’ye kutlamalarda bulunduğu da ifade edildi.

Lübnan ordusu bugün Suriye sınırlarına yakın Ersal ve Ras Bealbek dağlarından saldırmaya çalışan teröristleri top ve füzelerle hedef alarak saldırılarını çökertti.

Lübnan’ın resmi haber ajansı Ulusal Enformasyon Ajansı; ordunun sabahın erken saatlerinde Ersal Dağları ve Kuzey Bika’ın Ras Bealbek Dağlarında teröristlerin şüpheli hareketlenmelerini gözetlemesi ardından ağır top ve füzelerle araçlarını imha ettiğini belirtti. Haberde teröristlerin sayı ve araçlarıyla ciddi kayıplara uğratıldıklarına dikkat çekildi.

Diğer yandan resmi haber ajansı; IŞİD’in Ersal Dağlarında Nusra Cephesinin mevkilerine saldırması sonucunda iki radikal terör örgütü arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını belirtti. Ajans çatışmalarda iki taraftan birçok teröristin ölü yaralı düştüklerini kaydetti.

IŞİD ve Kaide tabanlı radikal terör örgütlerin bölge ve dünyanın birçok ülkesinde işledikleri vahşi terör eylemlerinin, Suriye’nin yıllardan beri tehlikesine karşı uyarıda bulunduğu radikal terörün tırmanan tehlikesine bariz bir kanıt teşkil ettiğine dikkat çekti.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında yetkili bir kaynak Suriye’nin; dün Mısır’ın Menya İlinde dini seyahatte bulunan sivil vatandaşları hedef alan ve aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu 29 kişinin yaşamını yitirmelerine, çok sayıda kişinin de yaralanmasına yol açan terör saldırısını keskin ifadelerle kınadığını belirtti.

ordu birliklerimizin Süveyda kırsalının kuzeydoğusu recm el Devle ile Sabra Ulya beldeleri arasındaki otoyolda hareket eden IŞİD’li bir terör grubunu top ateşine tuttuklarını belirtti.

Kaynak nitelikli top ateşinde aralarında tehlikeli isimlerin bulunduğu 6 teröristin kullandıkları 3 motosiklet ve taşıdıkları muhtelif tür silah ve mühimmatla birlikte imha edildiklerini ifade etti.

Askeri bir kaynak ordu birliklerimizin Homs İlinin güneydoğu kırsalı Hneyfis Bölgesinin yaklaşık 10 km güneyinde yer alan Alyaniye Nahiyesi ve Beldesini IŞİD çetelerinde kurtarıp kontrolüne aldıklarını belirtti. Kaynak nitelikli operasyonlarda yüksek sayıda teröristin öldürüldüğünü, onlara ait silah ve mühimmatlara el konulduğunu söyledi.

Kaynak ordu birliklerimize tabi bomba imha ekiplerinin kurtarılan bölgelerde teröristlerin yok edilmeleri öncesinde özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri bomba düzeneklerini etkisizleştirme operasyonu başlattıklarını kaydetti.

Ordu birliklerimizin dün Baride İlçesi, Bsayri Köyü ve Zakkakiye Halil Dağını IŞİD’ten kurtarmasından sadece birkaç saat sonra gerçekleştirdikleri operasyonlarda Ebter Sıradağları, Savvana ve Hneyfis Fosfor Ocaklarını terörden kurtardıklarına dikkat çekti.Kaynak ordu birliklerimizin Homs İlinin güneydoğusunda Tedmur – Palmira – Şam karayoluna kadar uzanan bölgeleri kontrollerine almaları ardından Badiye Bölgesinde radikal terör örgütü IŞİD’e karşı önemli ilerlemelerini dikkat çekici bir hızla sürdürdüklerini ifade etti.

 

 

 

 

 

Share
716 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?