logo

reklam
05 Şubat 2018

SURİYE’DE GÜNDEM

İşgalci İsrail savaş uçakları bugün erken saatlerde Gazze Kesimini yine bombalarken, düşman bombardımanların ciddi maddi hasarlara yol açtığı belirtildi.

Elde edilen bilgiye göre, düşman savaş uçakların Beyt Hanun ve Beyt Lahya beldelerinde biri dizi mevkii bombaladıklarını belirtirken, bombardımanlarda ciddi maddi hasarın meydana geldiğini aktarıldı.

Bir kısım devletlerin Suriye’de teröre muhtelif tür destek ve örtülerini aklama amacıyla ‘ılımlı muhalifler’ olarak nitelendirdikleri teröristlerin sivil yerleşim alanları ve hizmet kurumlarına füze saldırıları devam ediyor.

Halep Kentinin batı kenarlarında sivil vatandaşları canlı kalkan olarak kullanıp konumlanan Nusra Cephesinden teröristlerin bugün Halep Kentinin Süleymaniye Semtine füzelerle saldırdıklarını belirtti.

Semtte bulunan Postane binası civarında bulunan bir eve bir terör füzesinin düşmesi sonucunda evde maddi hasar meydana geldi.

Teröristler 16 Ocak tarihinde Halep Kentinin Nil Caddesinde bulunan bir çocuk kreşini haince füzelerle saldırmışlardı. Saldırıda iki yaşlarında küçük bir çocuğun yanı sıra kreşte şoför olarak çalışan bir vatandaş şehit düşmüş, kreş öğretmenlerinden 3’ü de yaralanmıştı.

Dış güçlere tabi teröristler bir yıldan fazla bir süredir terörden kurtarılan Halep Kentinde istikrar ve güvenliği sabote etme amacıyla geçen süre içinde kente birçok kez füzelerle saldırdı.

“Sözde ‘Ilımlı Muhalifler’ Sivillere ve Saldırılarını Sürdürüyor”

Doğu Ğuta’da bulunan teröristlerin bugün gerilimi azaltma anlaşmasına yeni bir ihlalde bulunarak başkent Şam’ın güneydoğu kenarlarında yer alan Duveylia Semtine 7 füzeyle saldırdığı belirtildi.

Terör füzelerinde 2 çocuğun yaralandığını, özel ve kamu mülklerde ciddi hasar meydana geldiğine dikkat çekildi.

Ordu birlikleriminin füzelerin fırlatıldığı terör mevkilerini dakik bir şekilde belirleyip imha ettiklerini belirten kaynak; teröristlerin kullandıkları füze bataryaları ile birlikte yok edildiklerini aktardı.

Bu arada Doğu Ğuta’da bulunan ve belli başlı devletler tarafından ‘ılımlı muhalifler’ adı verilip uluslar arası sahada savunulan teröristlerin dün başkent Şam ve civarının muhtelif bölgelerini hedef alan füze saldırılarında 8 sivil vatandaş şehit, 13 vatandaş da yaralı düşmüşlerdi. Şehit düşen sivillerin arasında bir baba ve 3 çocuğa ilaveten genç bir kız da yer alıyor.

Ordu birliklerinin müttefik güçlerle işbirliği için de Nusra Cephesi ve beraberindeki terör örgütleri ezip yok ederek önemli ilerlemeler kaydetmeye devam ediyor.

Ordu birliklerinin Halep kırsalının güneyinde Nusra Cephesi ve müttefikleri diğer terör örgütlere karşı yoğun ateş ve uygun taktiklere dayalı nitelikli operasyonlar gerçekleştirdiklerini belirtti. Kaynak bölgenin küçük sivil yerleşim alanları içermesiyle bu sivillere zarar vermeme amaçlı nitelikli taktiklerle gerçekleştirdikleri operasyonlarda Tel Alluş Beldesinin terörden kurtarılıp kontrole alındığını ifade etti.

Beldenin derhal terör bombaları ve mayınlardan temizlenip ordu birliklerinin içinde konuşlandığını belirten kaynak; civar bölgelere kaçan teröristleri kovalama operasyonlarını da başarıyla sürdürdüklerini kaydetti.

Ordu Birliklerinin böylece Halep – Şam otobanına 13 km yaklaştıklarına dikkat çekerken, ağır kayıpları nedeniyle terör örgütleri saflarında ciddi bir kaos, panik ve korkunun yayıldığını vurguladı.

“Teröristlerin Destek ve İkmal Hatları Kesildi”

Ordu birliklerinin radikal teröristlere karşı operasyonlarında bugün gayet önemli başarılara imza atarak, sadece Suriye değil tüm bölge halklarına karşı tehdit teşkil eden teröre karşı etkin gücünü bir kez daha kanıtladı.

Ordu birliklerinin destekçi güçlerle işbirliği içinde İdlib kırsalı Ebu el Zuhur Hava Üssünün 15 km batısında yer alan Tel Tukan Beldesinde Nusra Cephesine karşı nitelikli operasyonlarda bulunduklarını belirtti.

Operasyonlarda beldenin tamamen teröristlerden ve yerleştirdikleri bomba düzeneklerinden temizlendiğini ifade eden kaynak; kaçan teröristleri kovalama ve yok etme operasyonlarının başarıyla devam ettiğini aktardı.

Kaynak Ebu el Zuhur Beldesi ile Serakib Kenti arasında düşen söz konusu beldenin terörden kurtarılmasıyla Serakib Kentindeki teröristlerin ikmal ve destek hatlarının kesilip Nusra sıkı bir çembere alınmalarında gayet önemli bir adım atılmış olduğuna dikkat çekti. Serakib Kentinin Nusra Cephesi açısından taşıdığı öneme işaret eden kaynak, radikal terör örgütünün bu kenti saldırılarını planladığı ana karargâha dönüştürmüş olduğunu kaydetti.

Kaynak ordu birliklerinin aynı zamanda Serakib ile Muarrat el Numan arasındaki yolu ateş kontrolüne almasıyla radikal teröristlerin destek ve ikmal hatlarının neredeyse kesildiğini ifade etti. Bunun sonucunda teröristlerin saflarında ciddi bir panik, korku ve dağılmanın yaşandığını belirten kaynak; teröristlerin İdlib kırsalında ağır kayıpları ardından aralarındaki suçlama ve anlaşmazlıkların birçok bölgede şiddetli çatışmalara dönüştüğüne vurgu yaptı.

Haber Merkezi

Share
322 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?