logo

reklam

SURİYE’DE GÜNDEM

 

İdlib kırsalının güneydoğusunda Nusra Cephesi ve müttefikleri terör örgütlere karşı yürütülen başarılı operasyonlar konusunda bir kaynak; nitelikli operasyonlar sonucunda Mşeyrfe, Tvayhna, Hüseyniye, Tel Sultan, Mesada ve Tel Harta beldelerinin yanı sıra Tavil Dağı ve Kelbe Tepesinin kurtarıldıklarını belirtti.

Operasyonlarda aralarında yabancıların bulunduğu çok sayıda teröristin öldürüldüğünü belirten kaynak; aralarında tankların bulunduğu muhtelif tür araçlarının da imha edildiğini aktardı. Kaynak, civar bölgelere kaçan teröristleri kovalama operasyonlarının sürdüğünü ifade etti.

Birlikler, Halep kırsalının güneyinde Nusra Cephesi ve müttefikleri diğer terör örgütleri beşeri ve takım açısından ciddi kayıplara uğratmaya devam ettiklerini aktardı.

Kaynak nitelikli operasyonların Doğu Vasiyta, Batı Vasiyta, Tveym, Tel Ciyne, Annana, Tel el Fahhar, Tel el Akarib, Vasita ve Um el Keramiyl beldelerine ilaveten Fahhar, Hasan ve Batı Atşana tepelerini de dış güçlerin edatları bu radikal terör çetelerinden kurtardıklarını belirtti.

Ordu birliklerinin Halep kırsalının güneyini tamamen terörden kurtarma operasyonlarını başarıyla sürdürdüklerini ifade eden kaynak; terör çetelerinin birliklerinin karşısında silahlarını ve arkadaşlarının cesetlerini bırakıp kaçıştıklarına dikkat çekti.

“BM Afrin Konusunda Derin Bir Endişe Duyuyor”

Birleşmiş Milletler bugün Erdoğan rejiminin Halep kırsalı Afrin Bölgesine devam eden saldırıları neticesinde bu bölgede yaşayan veya tehcir edilen sivillerin durumu hakkında derin bir endişe duyduğunu ifade etti.

BM İnsani İşler Çalışma Grubu Başkanı Jan Egeland bugün Cenevre’de düzenlediği basın konferansında; Türkiye’nin Afrin’e askeri saldırısının sonucunda en az 15 bin sivil vatandaşın Afrin Bölgesinden tehcir edildiğine dair raporlar aldıklarına dikkat çekti. Egeland Afrin Bölgesinde sivillerin durumu ve insani durumlar konusunda ciddi bir endişe duyduklarını vurguladı.

Erdoğan rejimi Halep Kentinin 63 km kuzeyinde yer alan Afrin Bölgesine 13 günden bu yana sivil yerleşim alanları, ibadet yerleri, okul, sağlık merkezleri ya da arkeolojik bölgeleri istisna tutmadan muhtelif tür silahlarla bombalama devam ediyor.

Şam Çevre Kent İl Emniyet Müdürlüğünde bir kaynak Doğu Ğuta’da konumlanan ve belli başlı devletler tarafından ‘ılımlı muhalifler’ adı altında desteklenip yönlendirilen teröristlerin bugün de Haresta Banliyösünü füze yağmuruna tutuklarını belirtti.

Kaynak sivil yerleşim alanlarına 17 füzenin düşmesi sonucunda vatandaşların evlerinde büyük maddi hasarların meydana geldiğine dikkat çekerken, bu saldırıların insani durumları ne derecede kötü etkilediğine vurgu yaptı.

Diğer yandan askeri bir kaynak ordu birliklerinin gerilimi azaltma bölgeleri anlaşması kapsamında saldırgan teröristlerin füzeleri fırlattıkları mevkileri içerdiği füze rampaları ve teröristlerle birlikte imha ettiklerini kaydetti.

Haber Merkezi

 

 

 

Share
332 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?