ÜST REKLAM

logo

reklam
30 Ocak 2018

SURİYE’DE GÜNDEM

  

“Halep Üniversitesi Öğrencileri ABD’nin Müdahale ve Dayatmalarını Protesto Etti”

Ulusal Öğrenci Birliğinin Halep Üniversitesi Şubesi bugün Halep Kalesi’nin önünde bağımsız ulusal karara desteklenmesinin yanı sıra Amerika’nın Suriye’ye dayatma ve müdahalesini, Suriye topraklarında uluslar arası kanunlara aykırı bir şekilde askeri güç bulundurmasını kınama amaçlı bir gösteri düzenledi.

Öğrenciler, Amerika’nın yasadışı olarak askeri varlığının uluslararası hukukun açık ihlalini teşkil ettiğini, ulusal egemenlik ve bağımsızlığa saldırı olduğunun altını çizdiler.

Terör örgütlerini destekleyen ve krize barışçı bir siyasi çözüm getirilmesini önlemek için her yol ve yöntemi deneyen Amerika’nın bu tavrını kınayan öğrenciler, ayrıca Suriye hükümetinin izni olmaksızın herhangi bir yabancı askeri gücün varlığının ulusal egemenliğe saldırı niteliğini taşıdığını vurguladılar.

Suriye halkının tüm bileşenleri ve kesimleriyle ordu ile omuz omuza teröre karşı savaştığını ifade eden öğrendiler; terör örgütleri ve onları destekleyen düşman güçlere karşı saf birliklerini sloganlarla haykırdılar.

Öğrenciler ayrıca terör örgütleri ve destekçilerini kınayan sloganların yanı sıra Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğinden herhangi bir şekilde ödün verilmesinin hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunun altını çizdiler.

“Erdoğan Rejiminin Arkeolojik Bölgelere Saldırısının Tehlikesine Karşı Uyardı”

Arkeoloji ve Müzeler Genel Müdürü Mahmut Hammud; Erdoğan rejiminin Halep kırsalının kuzeyi Afrin Bölgesinde dünya mirası ve insani medeniyet açısından büyük önem taşıyan arkeolojik mevki ve tarihi eserlere saldırılarının teşkil ettiği ciddi tehlikeye karşı uyardı.

Yapılan açıklamada; Afrin Bölgesinin tarihi eserler açısından Suriye’nin en zengin bölgelerinden biri olduğuna dikkat çekerken, Seman Dağında üç arkeolojik bölgenin bulunduğunu belirtti. Bu arkeolojik bölgelerin UNESCO listesinde de yer aldıklarını ifade eden Hammud; Erdoğon güçlerinin bölgeyi bombalamasıyla yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduklarına dikkat çekti.

Erdoğan rejiminin Afrin Bölgesinde Ayn Dare Tapınağını bombalamasının barbar bir davranış olduğuna dikkat çeken Hammud; başta kültür ve tarih alanında faaliyt gösteren uluslar arası kurumlar olmak üzere tüm uluslar arası toplumun Erdoğan rejimine karşı caydırıcı etkin icraatlar almaları gerektiğini kaydetti.

Hammud Ayn Dare Tapınağının sadece Suriye değil, tüm dünya mirası ve uygarlığı açısından taşıdığı öneme ışık tuttu.

“Bakanlar Heyeti Deyrezzor’da Saha İncelemelerinde Bulundu”

Hükümetin terörden kurtarılan bölgelerde normal yaşamın en kısa süre içinde yeniden sağlanması amaçlı yoğun çabaları kapsamında bakanlardan oluşan bir heyet Deyrezzor’da yeniden yapılanma ve onarım çalışmalarını inceledi.

Sağlık Bakanı Nizar Yazıcı, Petrol Bakanı Ali Ganim ve Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Rima el Kadiri’den oluşan bakanlar heyeti Deyrezzor Kenti ve kırsalında Deyrezzor Valisi Muhammed İbrahim Semra’nın eşliğinde hizmet kurumları ve altyapı şebekelerinin onarım çalışmalarını inceledi.

Vatandaşlara sağlanan hizmet koşullarını da denetleyen bakanlar, vatandaşlarla bir araya gelerek sorun ve taleplerini dinlediler.

Bir Kısım Tarafların Katılmaması Önemini Azaltmayacak

Rusya Başkanlık Sarayı Kremlin, Soçi’de yapılan Suriye ulusal diyalog konferansının, Suriye’de siyasi çözümün sağlanmasında önemli ve somut bir adım olacağını vurguladı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov bir kısım tarafların Soçi Konferansına katılmamalarının, bu konferansın önemini azaltmayacağını belirtti.

Haber Merkezi

 

Share
537 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?