ÜST REKLAM

logo

reklam
25 Eylül 2017

SURİYE’DE GÜNDEM

Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el Muallim; New York’ta katıldığı BM genel kurulu toplantıları kapsamında dün bir dizi temaslarda bulundu.

Muallim Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile toplantısında Deyrezzor İlinde teröre karşı sağlanan başarıların yanı sıra düzenlenmesi beklenen Astana görüşmelerin yeni tur gündemi ve gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmaları konusunda Rusya ile ABD arasındaki temaslar masaya yatırıldı.

Avrupa ülkelerinin Suriye konusunda değişen tutumlarının da ele alındığı görüşmede; Suriye halkına dayatılan tek taraflı ve gayrı meşru yaptırımların kaldırılması gereği vurgulandı.

Görüşmelerde ikili ilişkiler ve işbirliğinin daha da geliştirilmesi önemi ifade edilirken, Suriye Rusya karma komitesinin en yakın süre içinde düzenlenmesi üzerinde görüş birliği kaydedildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Muallim ile görüşmesinde görüşmesin de; Suriye ordusu ve müttefiklerinin teröre karşı operasyonlarının engellenmesi ya da aksatılmasının kesinlikle karşılıksız kalmayacağının Amerika’ya açık ve net bir şekilde bildirildiğinin altını çizdi.

Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid Muallim new York’ta Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Wang Yi ile de New York’ta bir araya gelerek Suriye’deki son durumlar ve iki ülke arasındaki ilişkileri muhtelif alanlarda geliştirme olanaklarını görüştü.

Muhtelif bölgelerde teröre karşı sağlanan başarılar ve durumlar hakkında bilgi aktaran Muallim; Suriye konusunda uluslar arası tutumlarda meydana gelen değişikliklere de değindi. Muallim aynı zamanda ABD komutasında IŞİD’e karşı savaştığını iddia eden uluslar arası koalisyon güçlerinin sivillere ve altyapıya karşı vahşi saldırıları ve katliamlarına da dikkat çekti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Suriye ve müttefiklerinin teröre karşı zaferleri sayesinde uluslar arası düzeyde Suriye hükümetinden yana olumlu değişimlerin meydana geldiğine dikkat çekti.

“Ekonomi İlişkileri Geliştirme Arzusundayız”

New York’ta BM genel kurulu toplantıları kapsamında Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey ile de bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Muallim; Suriye’deki son durum ve gelişmelerle birlikte ikili ilişkileri muhtelif alanlarda geliştirme meselelerini ele aldı.

Belarus Dışişleri Bakanı Makey ülkesinin Suriye’ye desteğini bir kez daha ifade ederken, Suriye ile özellikle ekonomi alanında ilişkilerini geliştirme arzusunu belirtti. Makey Belaruslu şirketlerin Suriye’de yeniden yapılanma sürecine katılmaya hazır olduklarını söyledi.

Muallim New York’ta İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif ile görüşmesinde ise terörle mücadelede işbirliği ve koordinasyonu ele alırken, siyasi çözüm çabalarındaki son gelişmeleri de masaya yatırdı.

İki dışişleri bakanı aynı zamanda Astana görüşmelerinin altıncı turunun sonuçları ve imzalanan belgeleri değerlendirirlerken, Astana görüşmelerinin yeni tur gündemine de değindiler.

Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Muallim BM genel kurulu toplantıları kapsamında ayrıca BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile de bir toplantı düzenledi.

Suriye’de son askeri ve siyasi gelişmelere ışık tutan Muallim; Suriye ordusunun müttefikleriyle birlikte teröre karşı zaferlerine odaklandı. Muallim aynı zamanda ABD koalisyonunun IŞİD ile mücadele bahanesi altında Suriye halkı ve hizmet kurumlarına yönelik saldırı ve katliamları hakkında da bilgi aktardı.

BM Genel Sekteri Guterres Suriye’nin teröre karşı zaferlerini överken, Astana 6 görüşmelerinde sağlanan sonuçlarla birlikte bu zaferlerin Cenevre görüşmelerinde ciddi ilerlemeler kaydedilmesine katkı sağlaması temennilerinde bulundu.

Perşembe sabahı BM genel kurul toplantılarına katılmak üzere New York’a ulaşan Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Muallim ayrıca Umman Sultanlığı Dışişleri Bakanı Yusuf Bin Ulevi, Kazakistan Dışişleri Bakanı Hayrat Abdrahmanov ve Kıbrıs Dışişleri Bakanı Ionis Asulides ile ayrı ayrı toplantılarda bulundu.

Suriye’deki krizin siyasi çözüm çabaları ve Suriye ordusunun teröre karşı zaferlerinin ele alındığı görüşmede; söz konusu bakanlar Suriye’nin teröre karşı zaferlerini övdü. Aynı zamanda siyasi çözüm çabalarına desteklerini ifade ederlerken, Suriye ile muhtelif alanlarda ikili ilişkileri geliştirme arzularını kaydettiler.

Haber Merkezi

Share
696 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?