ÜST REKLAM

logo

reklam
11 Aralık 2018

SURİYEDE GÜNDEM

Sadece ABD ve İsrail Karşı Oy Kullandılar

New York Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda dördüncü komite İsrail’den işgal etmiş olduğu Golan topraklarına ilişkin özellikle 497 sayılı karar olmak üzere tüm uluslar arası kararlara uymasını bir kez daha talep etti.

BM genel kurulunda Suriye’nin Golan topraklarına ilişkin karar için yapılan oylamada 173 devlet heyetinden 149’u karar lehine oy kullandı. 22 devlet çekimser oy kullanırken sadece ABD ve İsrail karara karşı oy kullandılar.

İsrail’in Golan’ı kendisine katma kararını derhal iptal etmesini talep eden söz konusu karar; işgal otoritelerinin Golan toprakları ve halkına bulunduğu tüm dayatma, icraat ve kararlarının uluslar arası kararlar ve kanunlar kapsamında tamamen geçersiz olduğunu bir kez daha vurguladı.

Kararda İsrail’in Golan topraklarında bulunduğu tüm ihlaller kınanırken; Golan’ın Suriye toprakları olduğu ve Suriye’ye dönmesi gerektiği ifade edildi.

Hernandez: Suriye’nin Mücadele ve Zaferleri Takdire Şayandır

Küba Parlamentosu Başkanı Esteban Lazo Hernandez ülkesinin devlet ve halk olarak Suriye’ye desteğini bir kez daha vurguladı.

Suriye’nin Havana Büyükelçisi İdris Meyya ile bir araya gelen Hernandez; Suriye ve halkının asılsız iddialar ve gerçekleri çarpıtma hamlelerine eş zamanlı olarak yıllardır muhtelif yönlü zalim bir savaşa maruz kaldığına dikkat çekti. Hernandez Suriye ve halkının egemenlik ve onurunu savunmada onurlu bir mücadele verdiğini, radikal terörün edat olarak kullanıldığı bu savaşta verdiği mücadele ve kazandığı zaferlerin takdire şayan olduğunu ifade etti.

İki dost ülke arasındaki ilişkileri parlamento ve tüm alanlarda geliştirme gereğini ifade eden Hernandez; gelişmiş ikili ilişkilerin iki ülke halklarının çıkarlarına hizmet edeceğini kaydetti.

Küba Parlamentosunda gerçekleşen görüşmede Büyükelçi Meyya Suriye’nin terör ve destekçilerine karşı savaşın son fasıllarını yaşadığını ifade etti. Meyya 8 yıldır yaşanan savaşta kazanılan zaferlerin Suriye ordusu ve halkın omuz omuza verip edat olarak kullanılan teröre karşı mücadele etmeleri olduğunu belirtti.

Mandaviya: “Suriye ile Ekonomik İlişkileri Geliştirmek İstiyoruz”

Hindistan ulaştırma ve kimyasal sanayi işlerinden sorumlu devlet bakanı Mansukh Mandaviya ülkesinin maruz kaldığı bu savaşta Suriye’ye desteğini bir kez daha ifade etti.

Suriye’nin Yeni Delhi Büyükelçisi Riyad Abbas ile bugün Yeni Delhi’de bir araya gelen Hindistanlı Bakan Mandaviya; Suriye’nin terörün edat olarak kullanıldığı bu savaşta verdiği mücadele ve kaydettiği zaferleri övdü.

Mandaviya Hindistan ve Suriye arasında özellikle ulaşım ve nakliyenin yanı sıra dönüşüm ve kimya endüstrileri olmak üzere ekonomik ilişkileri pekiştirme amacıyla Suriye’yi ziyaret etme arzusunu ifade etti.

Büyükelçi Abbas Suriye’nin dost ülkelerle ilişkilerini geliştirmeye hazır olduğunu belirtirken; yeniden yapılanma sürecinde Suriye’nin doğuya yönelme arzusunu da kaydetti.

Suriye ve Ürdün Mühendisler Sendikaları Anlaşma İmzaladı

Suriye ve Ürdün Mühendisler Sendikaları bugün iki taraf arasında işbirliği çerçevesini belirleyip bilimsel, teknik ve mühendislik alanlarında deneyim alışverişi sürecini geliştirmeyi öngören bir anlaşmaya imza attı.

Ahmet Samara el Zubi başkanlığındaki Ürdünlü Mühendislik Sendikası üyelerinden oluşan bir heyet Başkent Şam’da Mühendislik Sendikası Binasını ziyaret ederken, önümüzdeki süreçte iki taraf arasında işbirliği yollarını masaya yatırdı. Görüşmede iki ülke mühendisler sendikaları arasında bir anlaşma imzalandı.

Mühendisler Sendikası Başkanı Gayyas Kutayni  açıklamasında; Suriye’nin gelecek aşamada tanık olacağı yeniden yapılanma sürecine fayda ve katkı sağlayacak şekilde ilişkileri geliştirme ve deneyim alışverişinde bulunmanın önemini belirtti.

Cenevre  Halk Meclisinden bir heyetle 164 ülkeden parlamento heyetlerinin katılımıyla iki gün süren, Cenevre’deki Dünya Ticaret Örgütü ile, organizasyonun ve potansiyelinin karşılaştığı zorlukların ele alındığı yıllık parlamento konferans çalışmaları düzenlendi.

6-7 Aralık’ta düzenlenen Konferanstaki Halk Meclisi heyeti, Halk Meclisi Genel Sekreteri Halit Abbud başkan, Nasır Süleyman, Mahmut Hasan, Mustafa Saad Ulabi ve Meşal Hammud üye olarak hazır bulundu.

Konferansta yaptığı konuşmada Abbud, Dünya Ticaret Örgütü’nün geçtiğimiz yıllarda gelişmekte olan ülkelerin pahasına küresel bir politik gerçekliğe maruz kaldığına işaret ederek, dünyanın bugün büyük etkileri olan yeni uluslararası güçlerin ortaya çıkmasına tanık olduğuna dikkat çekti.

Share
206 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?