ÜST REKLAM

logo

reklam
01 Aralık 2018

SURİYE’DE GÜNDEM

Astana 11 Turu Bitiminde Deklarasyon Yayınlandı

ASTANA – Suriye konulu Astana görüşmelerinin 11. tur görüşmeleri bugün Kazakistan’ın başkenti Astana’da sona ermesiyle, tüm tarafların katılımıyla yapılan genel toplantı bitiminde sonuç deklarasyonu yayınlandı.

Kazakistan Dışişleri Bakanı Hayrat Abdrahmanov’un okuduğu deklarasyonda Astana sürecinin garantör ülkeleri Rusya, İran ve Türkiye Suriye’nin egemenliği, bağımsızlığı toprak bütünlüğü ve selametine tam bir şekilde bağlılıklarını bir kez daha belirttiler. Garantör ülkeler BM misakı ve uluslar arası kanunlara bağlılıklarını da ifade ederlerken, Astana görüşmelerinin Suriye’nin egemenliği, bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve selametini koruma amaçlı olduğunu kaydettiler.

Garantör ülkeler deklarasyonlarında ayrıca Suriye’de IŞİD, Nusra Cephesi ve onlara tabi tüm terörist grupların yok edilmesi amaçlı çabaları sürdürme gereğinin de altını çizdi.

Suriye’de terörle mücadele iddiaları altında emri vaki bir durum yaratma amaçlı tüm çabaların kabul edilemez olduğunun altı çizildiği deklarasyonda; Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğüne hasar verecek herhangi bir çaba ya da bölücü durumun kesinlikle reddedildiği vurgulandı.

Deklarasyonda Suriye’de ancak ve ancak Suriyelilerin bizzat kendileri tarafından yönetilecek; dış müdahale ve dayatmalardan uzak siyasi yollarla çözüm sağlanabileceğinin altı çizildi.

Suriye’nin egemenliğini ve toprak bütünlüğüne hasar vermek kaul edilemez.

İdlib ve silahlardan arındırılmış bölge konusunda sağlanan mutabakata ilişkin tüm bentlerin eksiksiz ve tam bir şekilde yerine getirilmesi gereğine vurgu yapılan deklarasyonda; İdlib’te gerilimi azaltma, silahsız bölge yada hiçbir adlandırma altında Suriye’nin egemenliğini ve toprak bütünlüğüne hasar verme girişiminin kabul edilemez olduğu belirtildi. Deklarasyonda İdlib’te meydana gelen ihlallerin derin bir endişe kaynağı olduğu ifade edildi.

Suriye’de kimyasal saldırıların kınandığı deklarasyonda; kimyasal saldırılara ilişkin herhangi bir raporun ciddi, tarafsız, şeffaf ve profesyonel bir şekilde soruşturulması gereği belirtildi.

Anayasa komitesinin en kısa zamanda kurulması yönünde ortak çabaların yürütülmesi üzerine anlaşmanın kaydedildiği deklarasyonda; Suriyelilerin vatanlarına ve normal yaşamlarına dönmelerine yardım edilmesi üzerinde görüş birliği kaydedildiği belirtildi.

İdlib’te Nusra Cephesinin Varlığı Kabul Edilemez

Rusya başkanının Suriye özel temsilcisi ve Suriye konulu Astana görüşmelerinde Rusya heyeti başkanı Aleksander Lavrentiyev; Nusra Cephesinin İdlib’te kalmaya devam etmesinin kabul edilmeyecek bir durum olduğunu belirtti.

Astana görüşmelerinin 11. turunun sona ermesi ardından düzenlediği basın toplantısında Lavrentiyev; İdlib’te Nusra Cephesine tabi yaklaşık 15 bin teröristin bulunduğuna dikkat çekerken, İdlib’te Nusra Cephesi varlığının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Kimyasal silahlarla saldırıldı.

Lavrentiyev bu radikal teröristlerin kimyasal silahlara sahip olduklarının altını çizdi. Rusya’nın, söz konusu teröristlerin sivil yerleşim alanlarına kimyasal saldırılarda bulunmaları tehlikesine karşı uluslar arası toplumu birçok kez uyardığını kaydeden Lavrentiyev; nitekim radikal teröristlerin Halep Kentine kimyasal silahlarla saldırdıklarını belirtti.

Lavrentiyev Rusya’nın İdlib’te güvenlik ve istikrarın sağlanması için gereken her yardım ve desteği sunmaya hazır olduğunu ifade ederken, bu konuda Suriye ordusuna da gereken yardımı sunmaya hazır olduğunu kaydetti.

Terör’ün ortadan kalkması için devam edilecek.

Rus diplomat Suriye’de teröre karşı mücadelenin, Suriye’nin tamamında terörün tamamen yok olmasına dek devam edeceğini belirtti.

Lavrentiyev ABD güçlerinin Suriye’de gayrı meşru ve kanunsuz bir şekilde bulunmalarından dolayı Rusya’nın derin bir endişe duyduğunu bir kez daha ifade etti.

Rus diplomat; Rusya’nın Uluslararası Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü OPCW’den teröristlerin kimyasal silah saldırısında bulundukları Halep Kentine uzman soruşturma komitesi göndermesi talebini yineledi

Onbinlerce suriyelilerin dönmesine dikkat çekti.

Lavrentiyev Suriye hükümetinin yurtdışına tehcir edilen Suriyelilerin vatanlarına dönüp hür ve güvenli bir yaşam sürdürmeleri için gerekli koşulları sağladığını ve bu bağlamda kolaylıklar temin ettiğini ifade etti. Bunun ışığında on binlerce Suriyelinin vatanına döndüğüne dikkat çeken Lavrentiyev; binlercesinin de dönmeye devam ettiklerini söyledi.

Lavrentiyev uluslar arası toplumun Suriyelilerin vatanlarına geri dönüşlerine yardım ve destekte bulunmaları gerektiğini belirtirken, başta ABD olmak üzere uluslar arası toplumun Suriyelilerin vatanlarına geri dönüş meselesini politikleştirmemeleri gerektiğini kaydetti.

Daha önce terör nedeniyle Ürdün’e tehcir edilen çok sayıda aile bugün Dera’ya açılan Nasib Sınır Kapısından vatana ve kahraman ordu birliklerimizin terörden kurtardıkları belde ve köylerine döndü.

Vatanına dönen Suriyeliler vatanının kıymetli olduğunu anladılar.

Vatana dönen vatandaşlar ordu birliklerimizin teröre karşı şanlı zaferleri sayesinde vatana ve evlerine dönmenin sevincini ifade ederken, yeniden onurlu ve hür bir yaşama dönmenin kelimelerle anlatılmayacak kadar güzel olduğunu kaydettiler.

Kamplarda yaşadıkları koşulların zorluğuna işaret eden vatandaşlar; vatanın gerçek anlamını ve değerini irdelediklerini ifade ettiler. Vatandaşlar vatanın onur ve güven olduğunu, vatansız bir insanın normal bir yaşam sürmesinin imkansız olduğuna dikkat çektiler.

Nasib Sınır Kapısı üzerinden şu ana dek binlerce vatandaş ordunun terörden kurtardığı bölgelerde evlerine döndü.

 

 

 

Share
211 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?