ÜST REKLAM

logo

reklam

SURİYE’DE GÜNDEM

Halep kırsalında belli başlı dış güçlerin talimat ve desteği ile faaliyet gösteren terör örgütleri bugün akşam saatlerinde Halep Kentinin sivil yerleşim alanlarından Hamadaniye, Şehba, Halidiye, Nil Caddesi ve Zehra Cemiyeti semtlerine zehirli kimyasal gaz başlıklı füzelerle saldırdılar.

Halep İl Emniyet Müdürü Tümgeneral İsam Şilli yaptığı açıklamada; teröristlerin akşam saatlerinde Halep Kentinin sivil yerleşim alanlarından Hamadaniye, Şehba, Halidiye, Nil Caddesi ve Zehra Cemiyeti semtlerine zehirli kimyasal gaz başlıklı füzelerle saldırdıklarını belirtti. Bunun sonucunda aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu yüksek sayıda masum vatandaşın boğulma tehlikesi geçirdiklerini belirten Tümgeneral Şilli; terör mağdurlarının Razi ve Üniversite hastanelerine kaldırıldıklarını ifade etti.

Kurbanların kaldırıldıkları Razi ve Üniversite hastanelerinde tıbbi kaynaklar; gaddar terör saldırısı nedeniyle iki hastaneye 107 sivil vatandaşın kaldırıldığını belirtti. Tıbbi kaynaklar kurbanların bir kısmının durumunun orta derecede olduğunu ifade ederken, bir kısmının ise ağır olduğunu ve yoğun bakıma alındıklarını kaydetti.

“Teröristler Elektrik Üretim Santraline Saldırdı”

Hama kırsalının kuzeyinde faaliyet gösteren terör örgütleri silahlardan arındırılmış bölge anlaşmasını bir kez daha ihlal ederek Hama İlinin kuzeybatısında yer alan Mharde Elektrik üretim İstasyonuna iki füzeyle saldırdı.

İstasyon Müdürü Ali Hayfa yaptığı açıklamada; teröristlerin fırlattıkları iki top mermisinin istasyona düştüklerini belirtti. Hayfa terör toplarının ilkinin istasyona ait bir depoya düştüğünü ve ciddi maddi hasara yol açtığını kaydetti. İkinci top mermisinin ise istasyon haremi içinde asfalt bir yola düştüğünü ifade eden Hayfa; burada da maddi hasar meydana geldiğini söyledi.

Diğer yandan Hama muhabiri; ordu birlikleri saldırgan teröristlerin mevkilerini tespit etmeleri ardından top rampasını içindeki teröristler ve ekipmanlarla birlikte imha ettiklerini belirtti.

Shamanov: Tepkisiz Kalınması Teröre Destek ve Teşvik Niteliğindedir

Rusya Duma Meclisinde Savunma Komitesi Başkanı General Vladimir Shamanov silahlı terör örgütlerin Halep Kentinin sivil yerleşim alanlarına kimyasal zehirli gaz içeren roketlerle saldırmalarının başta Uluslararası Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü olmak üzere tüm uluslar arası kurum, örgüt ve toplum tarafından önemsenmesi gerektiğini belirtti.

Shamanov bugün yaptığı açıklamalarda; uluslar arası örgüt ve toplumun bu saldırıya gereken önemi verip, “Beyaz Miğferlilerin” hazırladıkları göstermelik senaryo ve oyunlarla meşgul oyalanmamaları gerektiğini vurguladı. Derhal olay yerine gidilip profesyonelce ciddi bir soruşturmanın yapılması gerektiğini ifade eden Shamanov; bu konuda tepkisiz kalınmasının terör örgütlerden yana tutum alma ve onlara teşvik niteliğinde olduğunun altını çizdi.

Halep’e Kimyasal Saldırının Yol Açtığı Maddi Hasarlardan Görüntüler

Halep kırsalında dış güçlerin talimat ve desteği ile faaliyet gösteren kiralık teröristlerin Halep Kentinin Şehba, Hamadaniye, Halidiye, Nil Caddesi ve Zehra Semtine kimyasal zehirli gaz klor içeren havan roketleri ile bulundukları saldırılar sonucunda özel ve kamu mülklere ciddi maddi hasarlar verdiler.

Eli kanlı teröristlerin dün akşam saatlerinde kimyasal zehirli gaz içeren onlarca füze ile Halep Kentinin söz konusu semtlerine saldırmaları neticesinde çoğu çocuk, kadın ve yaşlı olmak üzere 107 kişi isabet almışlardı.

“Halep’e Kimyasal Silah Saldırısına İlişkin Dakik Bilgiler Verdi”

Rusya Savunma Bakanlığı Halep Kentine yapılan kimyasal saldırıda klor gazının kullanıldığını ifade ederken, saldırı hakkında dakik bilgiler ortaya çıkardı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tümgeneral Igor Konashenkov; Halep Kentinin sivil yerleşim alanlarında teröristlerin fırlattıkları havan roketleri sonucunda isabet alan vatandaşların gösterdikleri belirtiler ve yapılan incelemelerde ilk verilere göre teröristlerin klor gazı kullandıklarının tespit edildiğini ifade etti. Konashenkov Lazkiye kırsalı Hmeymim Hava Üssündeki Rus Merkezinden gelen bilgilerin, teröristlerin dün akşam saatlerinde klor gazı içerdikleri tahmin edilen 120 kalibrelik havan roketleri fırlattıklarını tespit ettiğini belirtti. Söz konusu havan roketlerinin Halep kırsalının Breykat Köyünün güneydoğu kenarlarından fırlatıldıklarının tespit edildiğini vurgulayan Konashenkov; bu bölgede “Tahrir el Şam Ordusu” adıyla bilinen radikal terör örgütünün faaliyet gösterdiğine dikkat çekti.

“Beyaz Miğferiler” adıyla bilinen grupların radikal terör örgütlerle sıkı bağlantılarının açık ve net olduğuna vurgu yapan Konashenkov; Rusya’nın, İdlib’te Türkiye’nin genel olarak sorumluluğunu üstlendiği gerilimi azaltma bölgesinde durumları gayet yakından takip ettiğinin altını çizdi.

Radikal Teröristlerin Saldırılarına Yine Başarıyla Karşı Koyuldu

Hama kırsalının kuzeyinde vatan ve vatandaşları savunan ordu birlikleri bugün yine Nusra Cephesi ve ona tabi teröristlerin askeri noktalar ve sivil yerleşim alanlarına saldırı girişimlerini çökertip saldırganları ciddi kayıplara uğrattılar.

Hama muhabiri Hama İlinin kuzeyi Suran ve Masasina beldeleri civarındaki ordu birliklerinin, Morik Kentinin güney kenarları ve Latamina Beldesi eksenlerinden sızıp askeri noktalara saldırmaya çalışan Nusra Cephesi ve “İzze Taburları” adlı radikal terör örgütünden grupların hareketlenmelerini tespit ettiklerini belirtti. Muhabir bunun üzerine ordu birlikleri radikal ve kiralık teröristleri uygun silahlarla ateşe tuttuklarını ifade ederken, saldırganların sayı ve ekipmanlarıyla kayıplara uğratılmaları ardından sağ kalanların geldikleri yerlere geri kaçtıklarını aktardı.

Hama kırsalının kuzeyi ve İdlib İlinin güneyinde dış güçlerin destek ve talimatlarıyla faaliyet gösteren teröristler silahsız bölge ve gerilimi azaltma anlaşmalarını günü birlik olarak ihlal edip civarda bulunan sivil yerleşim alanları ve askeri noktalara saldırıyor.

Haber Merkezi

 

 

 

 

Share
192 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?