SURİYE'DE GÜNDEM | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE’DE GÜNDEM

Bu haber 26 Kasım 2018 - 9:15 'de eklendi ve 48 kez görüntülendi.

Zaharova: İdlib Konusunda Hala Ciddi Endişeler Var

Rusya; ABD ve komutasındaki uluslar arası koalisyon güçlerinin Suriye’de bulundukları davranışlar ve IŞİD’e karşı savaş bahanesi altında bulundukları saldırılardan derin endişe duyduğunu belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova haftalık basın toplantısında ABD komutasındaki uluslararası koalisyon güçlerinin Deyrezzor İlinin Heccin Beldesi ve daha başka bölgelerinde IŞİD’e karşı savaş bahanesi altında bombardımanlarını yoğun bir şekilde sürdürdüklerini belirtti. Zaharova söz konusu bombardımanlarda aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu yüksek sayıda masum sivillerin kurban gittiklerine dikkat çekti.

Bombardımanda uluslararasınca yasaklanmış beyaz fosfor bombalarının kullanıldığının birçok kez tespit edildiğini belirten Zaharova; buna rağmen ABD’nin bunu inkar etmeye devam ettiğini kaydetti.

Öte yandan Zaharova ABD’nin Amerikan güçlerinin bulundukları Tenf Bölgesinde radikal teröristleri eğitmeye ve Rekban Kampında insani durumların iyileştirilmesi çabalarını engellemeye devam ettiğinin altını çizdi. Rus diplomat Tenf Bölgesi yakınlarında yer alan Rekban Kampında on binlerce Suriyelinin zor insani durumlar yaşadıklarını, ABD’nin de bu insanlara insani yardımları engellediğini belirtti. Rekban Kampına giriş çıkışlarda ciddi dayatmaların yapıldığına dikkat çeken Zaharova; ABD’nin insanların bu kamptan çıkmalarını engellediğini söyledi.

İdlib konusunda ise Zaharova; İdlib’te durumların hala endişe verici olduğuna dikkat çekti. Zaharova sağlanan uzlaşma kapsamında silahlardan arındırılmış bölgenin kurulmasında hala ciddi engeller bulunduğunun altını çizdi.

İdlib’te Teröristler İhlallerini Sürdürüyor

İdlib ilinin güneyi ve Hama kırsalının kuzeyinde dış güçlere hizmet eden teröristler civarda bulunan askeri mevkiler ve sivil yerleşim alanlarına saldırı girişimlerini sürdürerek silahsız bölgeye ilişkin ihlallerine devam ediyorlar.

Hama muhabiri teröre karşı savaş cephesinde ileri noktalardaki ordu birliklerinin Tel el Sahr ve Cenabira beldeleri eksenlerinden hareket edip Muğir Beldesi civarı ve Breydic eksenlerinde bulunan askeri mevkilere saldırmaya çalıştıklarını tespit ettiklerini belirtti.

Muhabir ordu birliklerinin “İzze Taburları” adıyla bilinen radikal terör örgütü ve ona tabi gruplardan oluşan söz konusu teröristlere uygun silahlarla karşılık verdiklerini aktardı. Saldırgan teröristlerin sayı ve ekipmanlarıyla kayıplara uğratılmaları ardından geri kaçtıklarını ifade eden muhabir; vatan koruyucularının bölgede tam teyakkuz içinde olduklarını belirtti.

Muhabir Masasina Beldesi ekseninde de radikal ve kiralık teröristlerin belde civarındaki sarp ve zor coğrafi yapıyı fırsat kullanıp civardaki askeri noktalara saldırmaya çalıştıklarını ifade ederken, burada da ağır kayıplara uğratılıp saldırılarının çökertildiğini kaydetti.

Maarkibbe ve Lahaya beldeleri civarlarında bir terör grubunun askeri noktalara ağır makineli silahlarla ateş açtıklarını ifade eden muhabir; burada saldırganların tümünün ölü yaralı ele geçirildiklerini belirtti.

Muhabir Mharde kırsalının batısı Cbin Beldesinde bulunan ordu birliklerinin Zekka ve Arbain beldeleri arasında kalabalık teröristlerin civardaki sivil yerleşim alanları ve askeri mevkilere büyük bir saldırı hazırlığı yaptıklarını tespit ettiklerine dikkat çekti. Saldırı hazırlığındaki teröristlere nitelikli bir operasyonla karşı konulduğunu belirten muhabir; kiralık ve radikal teröristlerin sayı ve ekipmanlarıyla büyük kayıplar verdiklerini ifade etti.

Başkent Şam’ın kuzey kenarları Berze Semtinde teröristlerin yok edilmeden önce sakladıkları farklı tür silah, mühimmat, patlayıcı, bombalar ve iletişim cihazları ele geçirildi.

Meclis Bakanlığın Çalışma ve Performansını Tartıştı

Halk Meclisi bugün başkanı Hammuda Sabbağ başkanlığında düzenlediği olağan toplantısında Yerel İdare ve Çevre Bakanlığının çalışma ve performansını masaya yatırdı.

Bakanlığa ilişkin tüm konuların ele alındığı toplantıda milletvekilleri bir dizi önerilerde bulundular. Öne sürülen öneriler arasında terör saldırıları nedeniyle özel mülkleri hasar gören vatandaşlara destek amaçlı mali ödemeler işlemlerinin hızlandırılması talep edildi. İnsani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını talep eden milletvekilleri, çevresel çalışmalarda toplumsal kampanyaların düzenlenmesi önerilerinde bulundular.

Meclis oturumunda Yerel İdare ve Çevre Bakanı Hüseyin Mahluf milletvekillerinin bakanlığın çalışmaları ve planları hakkında sunum yapması ardından milletvekillerinin sorularını cevapladı.

Güvenlik kaynağı açıklamalarında semt ahalisinin işbirliği ile yapılan arama tarama operasyonlarında teröristlerin bir binanın bodrum katına sakladıkları büyük miktarda ve muhtelif türlerde silah ve mühimmata ilaveten patlayıcı maddeler ele geçirildiğini söyledi. Kaynak aynı zamanda bir kısmı kullanıma hazır farklı türlerde el yapımı bombalarla birlikte patlayıcı kemerler ve iletişim cihazlarının bulunduğunu ifade etti.

Haber Merkezi

afdah.info

voir films