ÜST REKLAM

logo

reklam

SURİYE’DE GÜNDEM

“Gruplar Halinde Vatana Dönmeye Devam Ediyorlar”

Daha önce terör saldırıları ve terörü destekleyen devletlerin Suriye’ye yönelik uyguladığı yaptırımların dayattığı koşullar nedeniyle yurt dışına tehcir edilen Suriyeliler gruplar halinde vatana dönmeye devam ediyor.

Suriye hükümetinin Lübnan hükümeti ile işbirliği içinde harcadığı çabalar ve Suriyelilerin vatana geri dönmeleri konusundaki özeni kapsamında Lübnan’a açılan sınır kapıları ve geçitlerde bugün vatana dönen Suriyelilerin yoğun hareketliliği kaydedildi.

Şam ve Homs kırsallarında Lübnan’a açılan Cdeydet Yabus, Debbusiye ve Zemrani sınır kapılarında Suriye’nin dönen vatandaşlara hizmet olarak aldığı yoğun icraatlar kapsamında geri dönenlere gereken yardımların yapılıp kolaylıkların sağlanması ardından vatandaşlar tahsis edilen araçlarla farklı bölgelerdeki evlerine kadar aktarıldılar.

Lübnan üzerinden gruplar halinde dönen vatandaşlar gerekli resmi kayıtlardan da geçtiler.

Söz konusu sınır kapılarından daha önce de binlerce Suriyeli vatana dönmüştü.

İdlib Anlaşması Henüz Tam Olarak Hayata Geçirilmedi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova İdlib’te bulunan teröristlerin silahlardan arındırılmış bölge içinde ihlal ve provokasyonlarını günü birlik olarak sürdürdüklerini belirtti.

Haftalık basın toplantısında Zaharova; Soçi’de garantör ülkeler Rusya, İran ve Türkiye arasında İdlib konusunda sağlanan anlaşma kapsamında silahlardan arındırılmış bölgenin hayata geçirilmesinde ciddi başarılar kaydedildiğini söyledi. Zaharova fakat şu ana dek bu anlaşmanın hayata geçirilmesinin başarıldığını söylemenin henüz mümkün olmadığını belirten Zaharova; bu bölgede bulunan Nusra Cephesi ve ona tabi diğer terör örgütlerin ihlal ve provokasyonlarını günü birlik şekilde sürdürdüklerinin altını çizdi.Zaharova Rakka Kenti konusunda ise; ABD komutasındaki uluslar arası gayrı meşru koalisyon güçlerinin Rakka Kentinde yol açtıkları yıkımın batılı gayrı resmi örgütlerin vermeye çalıştıkları imajdan çok daha fazla olduğunu söyledi. Rus diplomat Rakka Kentinin yeniden yapılandırılması konusunda ortaya atılan tüm iddialara rağmen şu ana dek hiçbir adım atılmadığına da dikkat çekti.

Teröristlerden Kalma Mayında 5 Sivil Yaralandı

Dera Kentinin Mahatta Semtinde kiralık teröristlerin ordu birlikleri tarafından yok edilmeden önce özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri bir mayının patlaması sonucunda 5 sivil vatandaş yaralandı.

Dera Devlet Hastanesinde tıbbi bir kaynak açıklamalarında; mayının patlaması sonucunda yaralanan 5 sivil vatandaşın dördünün sağlık durumunun kontrol altında olduğunu belirtti.

Tıbbi kaynak beşinci vatandaşın durumunun ağır olması nedeniyle başkent Şam’daki hastanelere kaldırıldığını ifade etti.

Bu arada güvenlik birimleri terörden kurtarılan bölgelerde teröristlerin yok olmadan önce özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri bomba düzenekleri ve mayınları temizleme amaçlı arama tarama operasyonlarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor.

KGAÖ Zirvesi Astana’da Başladı

Kazakistan’ın başkenti Astana’nın ev sahipliğinde düzenlenen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) liderler zirvesi bugün başladı. Örgütte üye Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya ve Tacikistan’ın devlet başkanı ya da dışişleri bakanı düzeyinde katıldıkları zirvede uluslar arası güvenlik meseleleri ele alınıyor. Zirvenin genel toplantısında liderler ortak hava füze savunma sistemi kurma projesinin zirve gündeminden çıkarılması ve daha sonra bu meselenin üye devletlerin savunma bakanları nezdinde ele alınması üzerinde anlaştı.

Rusya Başkan Yardımcısı Yuri Ushakov dün Başkan Putin’in zirvede terörle mücadele meselesini zirve toplantılarında masaya yatıracağını açıklamıştı.

KGAÖ daha önceki zirvesinde Suriye’deki krizin dış müdahale olmaksızın Suriyeliler arasında siyasi yollarla çözülmesiyle birlikte Suriye’nin egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne mutlak bir şekilde saygı duyulması gereğini vurgulamıştı.

Şu Ana Dek Yaklaşık 90 Milyon Litre Mazot Dağıtıldı

Petrol Ürünleri Depolama ve Dağıtım Şirketi Müdürü Mustafa Husaviye bu sezon ısınma amaçlı olarak tüm illerde vatandaşlara yaklaşık olarak toplam 90 milyon litre mazot dağıtıldığını açıkladı.

açıklama yapan Husaviye; vatandaşların kış aylarında ısınma amaçlı olarak kullanmaları için Eylül ayından itibaren günde ortalama olarak 1 milyon 800 bin litre mazot dağıtıldığını söyledi.

Husaviye tüm illerde gerek şehirlerde gerekse kırsal alanlarda her aile için toplam 400 litre mazot tahsis edildiğini ifade ederken, iki aşamalı olarak dağıtılan mazotun destek fiyatlarla verildiğini kaydetti.

Isınma amaçlı mazot dağıtımında kullanılan zeki kart sistemi konusunda ise Husaviye; bu sistemin vatandaşların mazota ulaşmalarında ciddi kolaylıklar sağladığını ifade etti. Husaviye sistemin aynı zamanda mazot kaçakçılığını da bir nevi engellediğini kaydetti.

Haber  Merkezi

 

 

 

 

Share
256 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?