ÜST REKLAM

logo

reklam
03 Kasım 2018

SURİYE’DE GÜNDEM

“Teröristlerin Saldırısı Çökertildi”

Ordu birlikleri Hama kırsalının kuzeyi Atşan Bölgesi ekseninde kiralık teröristlerin askeri bir mevkie saldırı düzenleme girişimlerini başarıyla çökertti.

Askeri bir kaynak Atşan Beldesi ekseninden hareket edip beldenin kuzeyinde yer alan askeri mevkilere saldırmaya çalışan kiralık teröristlerin yoğun ateşe tutulduklarını aktardı.

Askeri kaynak Hama Kentinin yaklaşık 45 km kuzeyi İdlib il idari sınırlarına yakın bölgede gerçekleştirilen operasyonda saldırgan teröristlerin çoğunun ölü yaralı düşmeleri ardından sağ kalanların geldikleri bölgelere geri kaçtıklarını ifade etti.

Teröristlere Ait Mayın Deposu Ele Geçirildi

Güvenlik birimleri bugün Kunaytra kırsalında ordu birlikleri tarafından yok edilmeden önce İsrail ve daha başka devletlere hizmet eden teröristlerin yerin altına gömdükleri anti zırh mayınları deposunu ele geçirdi.

Terörden kurtarılan bölgelerde teröristlerin yok edilmeden önce özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri mayın ve bomba düzeneklerini temizleyip halkın güvenliğini temin etme amaçlı arama tarama operasyonları sırasında Kunaytra kırsalının batı uçlarında bir mayın deposu ele geçirildi.

Teröristlerin yerin altına sakladıkları yüksek sayıda mayınlar birer birer kontrol edilip güvenli bir şekilde başka bir yere aktarıldı.

Güvenlik birimleri sürdürdükleri arama tarama operasyonlarında birkaç gün önce İsrail ve ABD yapımı gelişmiş silahlar ve askeri ekipmanların yanı sıra Batı ülkeleri menşeli tıbbi ekipmanlar, ilaçlar ve araçlar ele geçirmişlerdi.

Tehcir Edilenlerin Geri Dönmeleriyle Bayrak Göndere Çekildi

Ordu birlikleri şanlı zaferleri sonucunda Dera’nın muhtelif isimler altındaki terör örgütlerinden temizlenmesi ve güvenliğin sağlanmasıyla daha önce tehcir edilenler kitleler halinde dönmeleriyle bugün şanlı Suriye bayrağı Nazihin Yerleşim Bölgesinde göndere çekildi.

Yıllardır radikal ve kiralık teröristlerin saldırı ve dayatmaları nedeniyle büyük acılar yaşayan ve ciddi bir yıkıma tanık olan Nazihin Bölgesinde vatandaşların temel gereksinimlerinin temin edilmesine eş zamanlı olarak hizmet kurumları ve altyapı da onarıldı.

Hama Tarihi Eserler Dairesi, Hama şehrinin batısındaki, Salhab Kentinin Harayeb köyünde 5. yüzyılın başlarına dayanan bir mozaik tablo keşfetti.

Tarihi Eserler Dairesi Başkanı Abdulkadir Farzat bir muhabire açıklamasında, Hama’nın batı kırsalındaki Harayeb köyünden bir vatandaşın evinin bahçesinde bir mozaik tablo bulduğunu ve ilgili tarafları derhal bilgilendirdiğini, durumu öğrenir öğrenmez de uzman ekibi mekana gönderip kazı çalışmaları yürüttüklerini ve levhayı ortaya çıkardıklarını söyledi.

Farzat, mozaik portrenin 13,5 m uzunluk 2,30 m eninde olduğunu, üzerinde süslemelerle geometrik şekiller yanı sıra MS 5. yy’a ait (MS 412) latince yazıların bulunduğunu açıklayarak, bu mozaiğin Bizans dönemine ait bir Kilise’nin yer moaziği olduğunu ifade etti ve Tarihi Eser Dairesinin Hama Ulusal Müze’de sergilenmek üzere taşıdıklarını söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı, “S-300” hava savunma sistemleri ve “Pollyanna D 4” özel kontrol mekanizma sistemlerini Suriye Arap Ordusuna teslimatını tamamladığını belirtti.

 

Bakanlık resmi sözcüsü Tümgeneral İgor Konaşenkov bugün Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, bu sistemlerin Suriye topraklarındaki uçuş güvenliği ile önemli mevkilerin korunmasını sağlamak ve güvenliğini artırmayı hedeflediğini belirtti.

Konaşinkov, Rus danışmanların S-300 hava savunma sistemlerini kullanmak için Suriyeli askerleri eğittiklerini açıkladı.

Konaşinkov, işgalci varlık yetkililerine işaretle sıcak kafaları, bölgedeki durumu objektif bir şekilde değerlendirmek ve Suriye topraklarında herhangi provokatif eylemler düzenlemekten kaçınmaya çağırdı.

“Terör Mayınında 2 Çocuk Şehit Düştü”

Hama kırsalının kuzeyinde radikal teröristlerin ordu birliklerimiz tarafından yok edilmeden önce özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri bir mayının patlaması sonucunda 2 çocuk şehit düştü.

Hama muhabiri Hama Kentinin yaklaşık 18 km kuzeyinde yer alan Suran Kenti civarındaki tarım arazilerinde daha önce teröristler tarafından yerleştirilen bir mayının patlaması sonucunda 2 çocuğun şehit düştüklerini belirtti.

Ordu birlikleri güvenlik birimleriyle iş birliği içinde Deyrezzor Kentinin güneydoğusunda yer alan Meyadin Bölgesinde radikal terör örgütü IŞİD’ten kurtarılan bölgelerde halkın güvenliğini sağlama amacıyla arama tarama operasyonlarını sürdürüyor.

Güvenlik kaynağı açıklamalarında teröristlerin özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri mayın ve bomba düzeneklerini temizleyip halkın güvenliğini sağlama amaçlı operasyonlar sırasında IŞİD yuvalarında ABD menşeli büyük miktarda mühimmat bulunduğunu belirtti.

Kaynak IŞİD’e ait bulunan terör yuvalarında ABD yapımı 450 bin mermi ele geçirildiğini ifade ederken, bu mühimmatın ağır makineli silahlar için olduğuna dikkat çekti.

ABD ve komutasındaki koalisyon güçleri IŞİD’e karşı savaştıklarını iddia etseler de birçok medya raporu ve istihbarat bilgileri radikal terör örgütü IŞİD’in gasp ettiği altın ve tarihi eserler karşılığında ABD’den direk olarak silah ve mühimmat temin ettiğini vurguluyor.

“Füze, Silah ve Mühimmatı Gölün Dibine Saklamışlar”

Daha önce Kunaytra kırsalında işgalci İsrail’in talimat ve desteği ile faaliyet gösteren kiralık terör çeteleri ordu birlikleri tarafından yok edilmeden önce İsrail işgali altındaki Golan toprakları sınırlarına düşen Hürriyet Gölünün dibinde füze, silah ve mühimmat saklamışlar.

Tarım arazilerini Hürriyet Gölünden sulayan Hürriyet Beldesi ahalisi gölün dibinde silah saklandığı izleri bulmaları üzerine derhal güvenlik güçlerine ihbarda bulundu.

İsrail’e tabi kiralık teröristlerin Suriye’nin kuzeyine aktarılmaları öncesinde gölün dibine sakladıkları silahların uzman ekipler tarafından çıkarıldığını belirten muhabir; gölün dibinden çok sayıda grad füzesi, top mermileri, tank roketleri, havan roketleri, anti zırh roketler, mayın ve farklı tür mühimmat çıkarıldığını aktardı.

Uzmanlar ise teröristlerin söz konusu cephanede bulunan maddelerin suyu zehirlemesiyle tarım arazileri ve çiftçilere mümkün olduğunca büyük hasar vermeyi amaçladıklarına dikkat çekti.

Toplu Mezarlar ABD Koalisyonunun Vahşetini Kanıtlıyor

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı Rakka kırsalında bulunan toplu mezarlar konusunda Birleşmiş Milletler genel sekreteri ve Güvenlik Konseyi başkanına eş iki resmi mektup gönderdi.

Resmi mektubunda bakanlık bu toplu mezarların ABD komutasında hareket eden ve uluslar arası kanunlar ve kararlara tamamen aykırı olan koalisyon güçlerinin Suriye halkına karşı insanlık dışı kanlı vahşetlerine açık bir kanıt olduğunun altını çizdi.

Haber Merkezi

 

 

 

 

 

Share
239 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?