ÜST REKLAM

logo

reklam
02 Kasım 2018

SURİYE’DE GÜNDEM

Dünya Barış Konseyi, Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu ve Ulusal Öğrenci Birliği tarafından Şam Üniversitesi Konferans Salonunda düzenlenen Uluslararası Suriye Dayanışma Konferansı katılımcıları Suriye halkının 7 yıldan fazla süredir ülkelerini hedef alan terörist savaşa karşı mücadelede kahramanlık dersleri verdiğini belirtti.

Katılımcılar Suriye’nin maruz kaldığı bu çirkef saldırının ülkeyi bölmeyi ve ulusal rolüne son vermeyi hedeflediğini varsaydılar.

Katılımcılar, dünyada barış ve adaletin sağlanması ve Siyonist düşman, Amerika Birleşik Devletleri ve emperyalist gerici ittifaktan tebaları tarafından bölgedeki halklara yönelik her türlü saldırı ve savaşa son vermek için birlik ve dayanışma çağrısında bulundular.

Dünya Barış Konseyi Başkanı Maria Do Socorro Gomes, Batı medyasının çoğunluğunun emperyalist güçlerin hizmetine çalıştığını ve Suriye’deki olayların başlamasından bu yana tutumların kışkırtılması ve gerçekleri saptırmada önemli rol oynadığını belirtti.

Gomes Konseyin başlangıçtan beri Suriye’de barış çabalarını ve Suriyelilerin direnişlerini desteklemedeki bağlılığını dile getirdiğini, bu halkın ve yönetiminin üst üste sağladığı zaferlerin, egemenliği ve istikrarı yolunda mücadele eden halklara ilham kaynağı olduğunu vurguladı.

Halk Meclisi Başkanı Hammuda Sabağ, Ermenistan’ın Şam Büyükelçisi Arşak Poladyan ile bulunduğu görüşmede iki dost ülke ve halklarının çıkarlarını sağlamak için Suriye Halk Meclisi ile Ermenistan Parlamentosu arasındaki ilişkilerin pekiştirilmesi önemini belirtti.

Görüşmede Sabbağ, iki parlamento arasındaki ilişkileri pekiştirme çabalarını yoğunlaştırmaya çağırarak, Suriye’yi toprakları üzerinde yürüttüğü teröre karşı mücadelesinde Ermenistan’ın destekleyici tutumunu takdir etti.

Kendi yönünden Büyükelçi Poladyan, Ermenistan ve Suriye halklarını bir araya getiren tarihi ilişkilere işaret ederek, Suriye’nin yaralarını sarmaya başladığını, terörist savaş boyunca dimdik ayakta duran halkının da ülkesinin imarını üstleneceğini vurguladı.

İspanya’nın başkenti Madrit’te düzenlenen Dünya Açlık ve Kötü Beslenme ile Mücadele Zirvesine katılan Halk Meclisi Heyeti, dünya parlamenterlerinin Suriyelilerin hayatlarına olumsuz etkisi olan Suriye halkına dayatılan tek taraflı zorlayıcı icraatların kaldırılması için çabaların birleştirilmesi zorunluluğunu belirtti.

Halk Meclisi üyesi heyet başkanı Adnan Süleyman, zalim yaptırımlar sonucunda başta gıdanın temel kaynağını oluşturan ziraat sektörü olmak üzere Suriye’deki bütün üretim sektörlerin uğradığı zararlara işaret ederek, Suriye Hükumetinin, Suriye’yi hedef alan terör destekçisi Batılı ülkeler tarafından uygulanan bu icraatların olumsuz etkilerini hafifletmek için yoğun çaba harcadığına dikkat çekti.

“De Mistura’nın Yerine Pedersen Atandı”

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres Suriye’ye özel temsilci olarak Staffan de Mistura yerine Norveçli Geir Pedersen’i atadı.

Guterres kararını ilan ederken yaptığı basın açıklamalarında Pedersen’i BM Suriye özel temsilcisi atarken Suriye hükümeti başta olmak üzere bir dizi temas ve görüş alışverişinde bulunduğunu belirtti.

BM’de diplomatik kaynaklar ise Norveç’in Pekin Büyükelçisi görevini üstlenen Pedersen’in BM Suriye özel temsilcisi olarak atanması konusunda BM Güvenlik Konseyinin daimi beş üyesi olan Rusya, Çin, ABD, Fransa ve İngiltere’nin gayrı resmi onayını aldığını ifade etti.

BM Suriye özel temsilcisi görevinden istifa edeceğini ilan etmesiyle Pedersen Kasım ayında görevini devralacak.

Lavrov: “Suriye’de Çözümün Sağlanması Çabalarımızı Sürdüreceğiz”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Rusya’nın, Suriye’de siyasi çözümün sağlanması amaçlı çaba ve desteğini sürdürme kararlılığını belirtti.

Rus Gurbetçilerin 6. Uluslararası Konferanslarında konuşan Lavrov; Rusya’nın BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararının yanı sıra Astana süreci ve Soçi’de Suriyeliler arasında düzenlenen diyalog konferansı kararları kapsamında Suriye’de siyasi çözümün sağlanması katkı ve çabalarını sürdüreceğini vurguladı. Lavrov konferansa Suriye’den temsilcilerin katılmasından memnuniyetini de kaydetti.

Sencerani: “Pakistan Her Daim Suriye’yi Destekliyor”

Asya Parlamentolar Birliği toplantılarına katılan Halk Meclisi heyeti bugün Pakistan’ın başkenti İslamabat’ta Pakistan Parlamentosu Başkanı Muhammed Sadık Sencerani ile bir araya geldi.

Görüşmede ülkesinin her daim Suriye’nin yanında olduğunu ve Suriye’yi desteklediğini belirten Sencerani; Suriye ile ilişkileri muhtelif alanlarda geliştirme özen ve çabalarına dikkat çekti. Sencerani yakın süre içinde Suriye Pakistan parlamenter dostluk cemiyetinin teşkil edilmesinden duyduğu mutluğu ifade etti.

Suriye heyeti başkanı Milletvekili Atıf el Zeybak ise Suriye ve Pakistan halklarının çıkarlarına hizmet edecek şekilde ilişkileri muhtelif alanlarda geliştirme gereğini belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı Suriye’nin kuzeyinde faaliyet gösteren terör örgütlerin Suriye hükümetini suçlama ve provokasyonda bulunma amacıyla zehirli kimyasal gazlar içeren 10 litre hacminde 20 konteynırı Suriye’ye aktardıklarını belirtti.

Rus bakanlık bugün yaptığı açıklamada teröristlerin Halep, İdlib ve Hama kırsallarında sivillere karşı kimyasal silah saldırısı provokasyonu hazırlığına devam ettiklerine dikkat çekti. Bu amaçla sarin ve klor gazları içeren tüp konteynırları farklı bölgelere aktardıklarının tespit edildiğini ifade eden bakanlık; aynı zamanda sivillerin kullanıldığı görüntüler çekildiğinin de tespit edildiğini kaydetti.

Rusya savunma bakanlığı Rus askeri uzmanların Suriye’nin hava savunma gücünün pekiştirilmesi için Suriyeli askerleri S 300 tipi hava savunma sistemlerini kullanma üzerine eğittiklerini belirtirken, kızgın başları herhangi bir provokasyonda bulunmaktan uzak durmaları tavsiyelerinde bulundu.

Haber Merkezi

 

 

Share
224 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?