ÜST REKLAM

logo

reklam

SURİYE’DE GÜNDEM

Belli başlı yabancı devlet rejimlerine hizmet eden ve büyük çoğunluğu yabancılardan oluşan radikal teröristlerin Halep Kentinde sivil yerleşim alanlarına gaddar füze saldırıları devam ediyor.

Eli kanlı kiralık terör çetelerinin Halep Kentinin Seyf el Devle, Ekremiye ve Azamiye semtlerine saldırıları sonucunda aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 10 vatandaş yaralanırlarken, özel ve kamu mülklerde ciddi maddi hasarlar meydana geldi.

Ordu birlikleri Nusra Cephesine tabi olan saldırgan teröristlerin mevkilerini tespit edip yok etme operasyonları gerçekleştirdi.

Operasyonlarda saldırganların mevkileri yoğun ateşe tutulmaya eş zamanlı olarak yaşanan şiddetli çatışmalarda çok sayıda terörist ölü yaralı düşürüldü.

“Hükümet Heyeti Deyrezzor ve Rakka Gezisini Sürdürüyor”

Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad’ın yönlendirmeleriyle Deyrezzor ve Rakka illerine iş gezisinde bulunan Başbakan İmad Hamis ve ona eşlik eden 8 bakandan ibaret hükümet heyeti hizmetsel ve kalkınsal amaçlı çalışmalarını sürdürüyor.

Hamis ve ona eşlik eden bakanlar heyeti Deyrezzor kırsalında bir dizi hizmetsel ve kalkınsal projenin açılışını yaparken, bölgenin muhtelif alanlarda kalkındırılması ve hizmet durumlarının iyileştirilmesi için bir dizi projenin de temel taşını attı.

Hükümet heyeti Meyadin Kentini ziyaret ederken, kentin IŞİD’ten kurtarılması ardından evlerine dönen vatandaşlara verilen hizmetleri incelediler.

Başbakan Hamis Fırat Nehrinin sağ yakasında tarımsal ve kalkınsal projeler için 3,2 milyar lira bütçe ayırma kararı alırken, bölge halkının kalkınması ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi için gerekli icraatların hızlandırılacağını ifade etti.

Deyrezzor kırsalı Salo Bölgesinde hurma yetiştirme projesini ziyaret eden hükümet heyeti; birçok hurma çeşidinin üretildiği projenin önemini kaydetti.

Başbakan Hamis ve ona eşlik eden bakanlar Deyrezzor’da onarılması ardından modern Suriye’nin kurucusu Hafız el Esad heykelinin dikildiği meydanın onarılması münasebetiyle düzenlenen kitlesel kutlamalara katıldılar.

Deyrezzor’da sivil toplum faaliyetlerinin yanı sıra muhtelif alanlarda üreticilerle bir araya gelen Başbakan Hamis; üretimin kalkındırılması ve terör nedeniyle hasar gören her şeyin yeniden yapılandırılması için gerekli tüm adımların atılacağını ifade etti.

Başbakan Hamis üretim ve ekonominin kalkındırılmasıyla birlikte vatandaşların evlerine dönüp güvenli ve onurlu bir şekilde normal yaşamlarına başlamalarının devletin temel önceliği olduğunun altını çizdi.

Başbakan Hamis ve ona eşlik eden bakanlar Rakka kırsalında terörden kurtarılan belde ve köyleri de dolaşarak hizmetsel ve kalkınsal durumları incelediler.

Hamis ve bakanlar bu belde ve köylerde bir dizi hizmetsel ve kalkınsal projenin hayata geçirilmesi önemini kaydederken, teröristlerin sabote ettikleri sektörlerin onarılması sürecinin hızlandırılması önemini vurguladı. Rakka kırsalında resmi ve sivil toplum faaliyetleri ile bir araya gelen Başbakan ve ona eşlik eden bakanlar; gerekli kalkınsal ve hizmetsel durumlar ve gereksinimler için bölge ahalisinin istek, talep ve önerilerini dinlediler.

Onlarca aile ikinci günde İdlib kırsalında teröristlerin bulundukları bölgelerden çıkıp Halep, Hama ve İdlib kırsallarında ordu birliklerinin kurtardıkları bölgelerde yer alan evlerine dönmeye devam ediyor.

İdlib kırsalının güneydoğusunda Ebu Zuhur geçicinde bulunan bir muhabiri; teröristlerin bulundukları İdlib Kenti ve kırsalının farklı bölgelerinden ev gereçleri ve tüm eşyaları ile çıkan onlarca ailenin bugün devletin insani amaçlı temin ettiği geçitten geçtiklerini aktardı.

Muhabir insani geçitte bulunan sağlık ve diğer yardım ekiplerinin aileleri karşılayıp tüm temel yardımları takdim etmeleri ardından beldelerine ve evlerine ulaşımlarını kolaylaştırma amaçlı icraatlarda bulunduklarını kaydetti.

Muhabir evlerine dönen ailelerin ordu birliklerinin sağladığı güvenlik gölgesinde normal yaşamlarına dönmek ve işlerini icra etmek için gerekli ekipman ve araçları beraberlerinde getirdiklerine işaret etti.

Geri dönen aileler teröristlerin bulundukları bölgelerden çıkıp ordu birliklerinin kurtardıkları bölgelerdeki evlerine dönmek isteyen ailelerin sayısının çok olduğuna vurgu yaptı. Fakat teröristlerin bu ailelerin çıkışlarını engellemek için yalan dolanlarla onları korkuttuklarını dikkat çeken aileler, kendilerine yardım ve destekte bulunup belde ve köylerini terörden kurtaran ordu birliklerine şükran ve takdirlerini ifade ettiler. Daha önceki günlerde de binlerce aile İdlib Kenti ve kırsalında teröristlerin bulundukları bölgelerden çıkıp Ebu el Zuhur Geçidi üzerinden Hama, Halep ve İdlib kırsallarının farklı bölgelerinde evlerine dönmüşlerdi.

Asya Siyasi Partileri Genel Kurulunun 10 oturum faaliyetleri Suriye ve 52 Asya ülkesinden parti temsilcilerinin katılımıyla dün Moskova’da başladı.

Suriye bu politik faaliyete, Suriye-Rusya Dostluk Komisyonu Başkanı Yusuf Ahmet ve parti merkez yönetim üyesi Muhammed Şaban Azzuz’dan oluşan Sosyalist Baas Partisi’nden bir heyetle katılıyor.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Suriye’deki krize siyasi bir çözüm bulma çabalarını sürdürme gereğini yineledi.

Gazetecilere yaptığı ve Sputnik ajansının yayınladığı açıklamasında Peskov, İstanbul’da yarın düzenlenecek dörtlü zirveye katılacak ülkelerin (Rusya, Almanya, Fransa, Türkiye) Suriye’deki krize siyasi bir çözüm bulma hedefinde hemfikir olduklarını, ancak bunu sağlamak amacıyla gerekli mekanizmalar ve uygun taktikler konusunda görüş ayrılıklarının bulunduğunu söyledi. Peskov, ortak hedefte değil yaklaşımda çelişkinin bulunduğunu belirtti.

Peskov: “Zirve esnasında başta siyasi süreç eylemini ilerletme, güven ve istikrarın pekiştirilmesinde daha fazla adımların atılması, tehcir edilenlerin geri dönüşünü kolaylaştırmak ve ülkede ekonomik ve sosyal alt yapıların yeniden rehabilitasyonu olmak üzere Suriye’deki durumla ilgili görüş alışverişinde bulunulacaktır” dedi.

Haber Merkezi

 

 

Share
144 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?