logo

reklam

SURİYE’DE GÜNDEM

“ABD Koalisyonu ve DSG Eş Zamanlı Olarak Sivilleri Bombaladılar”

ABD komutasında uluslar arası kanun ve kararlara aykırı olarak saldırılarını sürdüren uluslar arası koalisyon güçleri Deyrezzor İlinin güneydoğu kırsalında yer alan Susa Köyünde yine sivilleri bombaladı.

Yerel kaynaklar yaptığı açıklamalarda koalisyon güçlerine tabi savaş uçakların köyde sivil evleri bir kez daha bombaladıklarını belirtti.

Kaynaklar koalisyon uçaklarının hava saldırılarına eş zamanlı olarak bu koalisyonun desteklediği ‘Demokratik Suriye Güçleri adlı gruplarında köyü yoğun bir şekilde top ateşine tuttuklarına vurgu yaptı.

Saldırılar sonucunda birçok vatandaşın şehit ve yaralı düştüklerini kaydeden kaynaklar; vatandaşlara ait evlerinde yerle bir olduğunu ifade etti.

Halep’te belli başlı devletlere hizmet eden teröristlerin sivil yerleşim alanlarına ve masum vatandaşlara gaddar füze saldırıları devam ediyor.

Halep Valiliğinde bir kaynak Halep’in kuzeybatısı ve batı kenarlarında konumlanan teröristlerin Halep Kentinin yerleşim alanlarından Zehra Cemiyeti Semtini iki havan roketiyle hedef almaları sonucunda sivillerin mülklerinde ağır maddi hasarın oluştuğunu ifade etti.

“Ailelerin İdlib’te Teröristlerin Bulundukları Bölgelerden Çıkışları Devam Ediyor”

Onlarca aile ikinci günde İdlib kırsalında teröristlerin bulundukları bölgelerden çıkıp Halep, Hama ve İdlib kırsallarında ordu birliklerinin kurtardıkları bölgelerde yer alan evlerine dönmeye devam ediyor.

İdlib kırsalının güneydoğusunda Ebu Zuhur Geçicinde bulunan muhabir; teröristlerin bulundukları İdlib Kenti ve kırsalının farklı bölgelerinden ev gereçleri ve tüm eşyaları ile çıkan onlarca ailenin bugün devletin insani amaçlı temin ettiği geçitten geçtiklerini aktardı.

Muhabir insani geçitte bulunan sağlık ve diğer yardım ekiplerinin aileleri karşılayıp tüm temel yardımları takdim etmeleri ardından beldelerine ve evlerine ulaşımlarını kolaylaştırma amaçlı icraatlarda bulunduklarını kaydetti.

Muhabir evlerine dönen ailelerin ordu birliklerinin sağladığı güvenlik gölgesinde normal yaşamlarına dönmek ve işlerini icra etmek için gerekli ekipman ve araçları beraberlerinde getirdiklerine işaret etti.

Geri dönen aileler teröristlerin bulundukları bölgelerden çıkıp ordu birliklerinin kurtardıkları bölgelerdeki evlerine dönmek isteyen ailelerin sayısının çok olduğuna vurgu yaptı. Fakat teröristlerin bu ailelerin çıkışlarını engellemek için yalan dolanlarla onları korkuttuklarını dikkat çeken aileler, kendilerine yardım ve destekte bulunup belde ve köylerini terörden kurtaran ordu birliklerine şükran ve takdirlerini ifade ettiler.

Daha önceki günlerde de binlerce aile İdlib Kenti ve kırsalında teröristlerin bulundukları bölgelerden çıkıp Ebu el Zuhur Geçidi üzerinden Hama, Halep ve İdlib kırsallarının farklı bölgelerinde evlerine dönmüşlerdi.

Birleşmiş Milletler’in Suriye Rabıtası, Örgütün Suriye’nin terörü bitirmesi, sonuçlarını aşması ve toprakları üzerindeki meşru olmayan varlıkların çıkarılmasına yardımcı olmasında aktif bir rol oynamaya çağırdı.

Rabıta, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e Birleşmiş Milletler’in kuruluşunun 73. yılı vesilesiyle gönderdiği mesajda, Örgütün kuruluş amacı olan barışın halen ulaşılması zor olan bir durum olduğunu belirterek, Suriye’nin barışsızlık ortamının yok olmasından doğan büyük acılar yaşadığına işaret etti.

Rabıta, Suriye toprakları üzerinde meşru olmayan herhangi bir askeri varlığın çıkarılması zorunluluğuna dikkat çekerek terör sonucunda tehcir edilenlerin yurtlarına geri dönüşlerine ve teröre yardımcı olan ülkeler tarafından Suriye’ye karşı uygulanan tek taraflı ekonomik yaptırımların kaldırmasına yardımcı olmasına çağrı yaptı.

Rabıta BM’den, Suriye’deki terörizmi desteklemede rol oynayan bazı ülkelerin ve hükümet dışı komisyonların sorumluluklarını tanımlamasını talep etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı bugünkü beyanında, Astana sürecini güvence altına alan üç ülkenin, Rusya Cumhurbaşkanı’nın Suriye özel temsilcisi Alexander Lavrentiev, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verchinin, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Cabiri Ensari ve Türk Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın katılımıyla, Moskova’da dün görüşmeler düzenlediklerini söyledi.

Bakanlık beyanında, müşaverelere katılanların 2254 sayılı Güvenlik Konseyi Kararı uyarınca tüm Suriyelilerin çıkarlarını göz önünde bulundurarak Suriye’deki krizi çözmek için çalışmalarını hızlandırmaya karar verdiklerine dikkat çekti.

Beyan, tarafların Suriye’deki Diyalog durumla ilgili son gelişmeleri ve Anayasa Komisyonu’nun kurulmasıyla ilgili meseleler yanı sıra, Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen Suriye-Suriye Ulusal Konferansı’nın kararları doğrultusunda harekete geçmesini ayrıntılı olarak ele aldıklarına işaret etti.

Haber Merkezi

Share
67 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?