SURİYE'DE GÜNDEM | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

SURİYE’DE GÜNDEM

Bu haber 19 Ekim 2018 - 8:16 'de eklendi ve 27 kez görüntülendi.

Halk Meclisi delegasyonu Cenevre’de düzenlenen Parlamentolar Arası Genel Meclisin 139. Toplantısında, yenilik ve teknolojik değişim döneminde dünyanın barış ve kalkınma süreçlerini desteklemede parlamentoların rolünün önemini belirtti.

Halk Meclisi Başkan Yardımcısı Necdet Anzur Başkanlığındaki Heyet, Birlik toplantısında,139. Meclis Başkanının seçimi ile ilgili birkaç öneriyle Birliğin mali durumu ve gelecek yılın bütçesi yanı sıra Genel Sekreterin Birlik faaliyetlerine ilişkin raporu, Birliğin Temel Statüsü ve Kural değişiklikleri ile İcra Komitesinin seçimlerini ele aldı.

Kendi yönünden Sürdürülebilir Kalkınma, Finans ve Ticaret Daimi Komitesi toplantısında, Halk Meclisi Üyesi Ahd el Kenc, ticaret ve yatırımın tüm ülkelerde kalkınmayı sağlamak için etkili bir güç olduğuna işaret ederek, Parlamenterler olarak bu amaca hizmet eden yasa, düzenleme ve kanunları yürürlüğe koymanın önemini vurguladı.

Öte yandan Halk Meclisi Üyesi Semir el Hatib, Birlikteki Demokrasi ve İnsan Hakları Daimi Konsey Toplantısında, Suriye’nin maruz kaldığı tekfiri terörizm ile hayatın tüm alanlarına yönelik negatif sonuçlarını dile getirerek, dünya parlamentolarından Suriye halkına dayatılan tek taraflı ve baskıcı icraatların kaldırılmasında Suriye’yi desteklemeleri ve yanında durmaları talebinde bulundu.

Birlik dahilindeki Parlamenterler Gençlik Forumu toplantısında Halk Meclisi Üyesi Alan Bekr, Halk Meclisindeki Gençlik Komitesinin, gençlik meseleleriyle ilgili planların izlenmesi ve tartışılmasında rol oynayan daimi komitelerden biri olduğunu açıklayarak, Suriye’nin kriz ve savaşa rağmen gençleri desteklemek, yeteneklerini ve uzmanlıklarını geliştirmek için eğitim ve rehabilitasyon programları sağlamayı sürdürdüğünü belirtti.

Dera kırsalında Suriye ve Ürdün arasında bulunan Nasib – Cabir sınır kapısı bugün yeniden hizmete açılırken, teröristlerin sınır kapısını ele geçirmeleri nedeniyle yaklaşık 3 yıl kadar kapalı kalan sınır kapısı yeniden insanların ve araçların giriş çıkışlarına tanık olmaya başladı.

Sınır kapısında bulunan bir muhabir; insanların ve araçların rahat bir şekilde giriş çıkış yapmaları için Suriye’de ilgili tüm kurumların gerekli tüm icraatları tamamladıklarını, sınır kapısında giriş ve çıkışların sabah saatlerinden itibaren başladığını aktardı.

İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim el Şear sınır kapısının yeniden hizmete açılması için Suriye ve Ürdün arasında anlaşma sağlandığını ilan etmişti.

Daha önce yurtdışına tehcir edilen Suriyelilerden yüzlercesi bugün Lübnan’dan vatana döndü.

Şam kırsalı Cdeydet Yabus ve Homs kırsalı Debbusiye sınır kapılarından vatana dönen yüzlerce Suriyeli sınır kapılarında karşılanıp onlara gereken tıbbi ve diğer gerekli tüm yardımlar yapıldı.

Suriyeliler gerekli kayıtlardan geçmeleri ardından kendilerine tahsis edilen otobüslerle beldelerine ve evlerine kadar aktarıldı.

Sabahın erken saatlerinde Cdeydet Yabus, Debbusiye ve Zemrani sınır kapılarında vatana dönen Suriyelilerin karşılanmaları için gerekli tüm hazırlıklar yapılmıştı.

Ordu birlikleri Kunaytra kırsalını işgalci İsrail’e tabi radikal teröristlerden kurtarmaları ardından Suriye’nin Şanlı bayrağı işgal altındaki Golan topraklarına açılan Kunaytra Geçidi üzerinde yeniden dalgalanmaya başladı.

“Skandal Düzeyinde Organize Suçlar İşlediler”

Suriye’nin Viyana’da Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Bessam el Sabbağ; uluslar arası muhtelif taraflarca desteklenen adlarında farklı özlerinde aynı olan terör örgütlerin geçen yıllar boyunca Suriye ve halkına karşı her türlü organize suçları işlediklerini belirtti.

Organize suçlarla mücadele anlaşmasında üye devletlerin Viyana’daki BM karargahında düzenledikleri 9. konferansta konuşan Suriye daimi temsilcisi Sabbağ; Suriye’nin maruz kaldığı savaştan önce insan ticareti ve organ ticaretinin bulunmadığı dünyanın üçüncü ülkesi olarak bilindiğine dikkat çekti.

Sabbağ fakat dünyanın her yerinden en tehlikeli teröristlerin Suriye’ye seferber edilmeleriyle birlikte bu teröristlerin farklı devletler ve taraflardan her türlü maddi, manevi, siyasi ve lojistik desteği almalarıyla bu durumun değiştiğini ifade etti.

Muhtelif isimlerde faaliyet gösteren terör örgütlerin insan ticareti ve organ ticaretinden akla gelebilecek her türlü vahşette bulunup organize suçların alasını işlediklerinin altını çizen Sabbağ; Suriye’de insan, kültür, medeniyet, bilim, eğitim, sağlık, hizmet ve her alanı kasıtlı ve organizeli bir şekilde hedef aldıklarını vurguladı. Sabbağ azılı teröristlerin dini mekânlar ve kutsallıkları da vahşetlerinden ve organize suçlarından istisna tutmadıklarını, tarihi eserleri de yağmalayıp yurt dışına kaçırdıklarını ifade etti. Bu teröristlerin vahşetleri neticesinde Suriyelilerin komşu ülkelere tehcir edildiklerine dikkat çeken Sabbağ; tehcir edilen Suriyelilerden özellikle çocuklar ve küçük kızların ticaretlerinin de organizeli bir şekilde yapıldığını belirtti. Sabbağ uluslar arası raporlar ve medya araçlarının bu konuda skandal niteliğinde gerçekleri ortaya koyduklarını ifade etti.

Haber Merkezi

 

 

 

 

afdah.info

voir films