ÜST REKLAM

logo

reklam
18 Ekim 2018

SURİYE’DE GÜNDEM

“El Esad: İlişkiler Muhtelif Alanlarda Geliştirilmelidir”

Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad bugün Suriye’ye üç günlük iş ziyaretinde bulunan Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el Caferi ve ona eşlik eden heyeti kabul etti.

Suriye ve Irak’taki son durumların ele alındığı görüşmede iki taraf ortak önem taşıyan bölgesel ve uluslararası meseleleri masaya yatırdı.

Cumhurbaşkanı el Esad Suriye ve Irak’ta teröre karşı sağlanan zaferlerin ortak zaferle olduğunu belirtti. İki ülke sahasının bir olduğuna işaret eden el Esad; iki ülkeden kahramanların teröre karşı savaşta kanlarını birbirlerine kattıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı el Esad özellikle halk düzeyinde olmak üzere iki ülke arasındaki tarihi ilişkileri muhtelif alanlarda geliştirme ve genişletme öneminin altını çizdi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin sabote edilme amaçlı dış müdahalelere rağmen iki ülkenin yaşadıkları durumlara rağmen Suriye ve Irak arasında muhtelif düzeylerde daimi bir koordinasyon ve işbirliğinin olduğunu belirten el Esad; iki ülkenin bölge ve dünyadaki gelişmeleri ortak bir şekilde irdelediklerini söyledi.

Irak Dışişleri Bakanı Caferi ise uluslar arası durum ve tutumların Suriye ve Irak’ın lehine değişmekte olduğuna dikkat çekti. Bunun nedeninin iki ülke ve halklarının savundukları meselenin meşru ve hak meselesi olduğunu ifade eden Caferi, iki ülke ve genel olarak tüm bölgenin kalkınması için daha fazla çaba ve mücadeleye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Caferi büyük ve eşsiz bir tarihi ve medeni mirasa sahip olan Suriye’nin şanlı zafere yaklaşması ardından eskisinden daha güçlü bir rol ve kilit konuma sahip olacağını belirtti.

Görüşmede iki taraf, iki ülke arasındaki sınır kapılarının açılmaları için çabaların yoğunlaştırılması üzerine anlaştı.

“ABD’nin Suriye’deki Askeri Varlığı Meşru Değildir”

İran Dışişleri Bakanlığı resmi sözcüsü Behram Kasimi; ABD’nin Suriye’deki askeri varlığının gayrı meşru olduğunu, BM misakıyla birlikte uluslar arası kanunlar ve kararlarla çeliştiğinin altını çizdi.

Haftalık basın toplantısında Kasimi; ABD’nin Suriye’de Fırat’ın doğusunda gayrı meşru bir şekilde askeri güç bulundurmakla Suriye ve bölgenin güvenlik ve istikrarını sabote ettiğini vurguladı.

Kasimi ABD’nin gerçek yüzleri deşifre edilen ve hezimetlere uğratılan teröristlere desteğine dikkat çekerken; derhal ve koşulsuz şartsız olarak Suriye’den çekilmesi gerektiğini belirtti.

“ABD Radikal Teröristleri Örgütleyip Onları Eğitiyor”

Bilgi sahibi kaynaklar Rus Sputnik Ajansına yaptıkları açıklamalarda; ABD’nin Suriye ve halkına yönelik yürütülen muhtelif yönlü savaşın süresini uzatmak ve çözümü engelleyip daha fazla kanların akıtılması için çabalarını sürdürdüğünü belirtti.

Kaynaklar Tenf Bölgesinde uluslar arası kanunlara aykırı bir şekilde bulunan ABD güçlerinin 20 gündür Rekban Kampında teröristleri örgütlemek için yoğun çabalarda bulunduklarını ifade etti.

Kaynaklar ABD güçlerinin örgütlediği teröristlere maaş bağlayıp, eğitimlerini de üstlendiklerine dikkat çekti. Uluslararası Af Örgütü bugün ABD liderliğindeki sözde koalisyonun, geçen yıl Rakka kentine yönelik hava saldırıları sırasında sivillerin öldürülmesinin sorumluluğunu üstlenmeyi reddettiğini belirtti.

Frans Press Ajansı (AFP) örgüt beyanından naklen, koalisyonun düzenlediği bombardımanlar esnasında yüzlerce sivilin öldüğünü belirterek, “koalisyonun soruşturması bile yapılmadan çok sayıda sivilin öldürülmesi ve Rakka’da yaptığı yıkımı itiraf etmemedeki ısrarının mağdurlara yönelik bir hakaret olduğunu” saydı. Af Örgütü, koalisyonun sadece 100 kişinin öldüğünü itiraf ettiğini açıklayarak, itiraf etmesine rağmen söz konusu öldürülen insanlara yönelik görevini yerine getirmemesinin çirkin bir durum olduğunu vurguladı.

Af Örgütü, yüzlerce kişinin ölümüne neyin yol açtığının bilinmesi, kullanılan silah türü ile bombardımanların düzenlenmesi için koalisyona sunulan istihbarat bilgilerinin doğruluğunun ortaya çıkarılması gerektiğini belirterek az sayıda insanın ölmesi için çalışmanın yasal bir görev olduğuna dikkat çekti. Kızılay Örgütünün Dera İl Müdürlüğü bugün Dera kırsalının Lucat Bölgesindeki 10 Köye dağıtılmak üzere muhtelif tür gıda yardım konvoyu gönderdi.

Kızılay İl Müdürüı Ahmet Mesalmeh, Kızılay ekiplerinin Cedel, Sur, Asım, Zebayir, Zubeyre, Hamir, Kasr, Ruveysat, Rahavi Mezraası ve Buveyr Köylerine 2800 gıda sepeti ve 2800 un çuvalı taşıyan 16 Kamyon aracını yetiştirdiklerini söyledi. Mesalime, söz konusu yardımların Dünya Gıda Programından sunulmuş olup 23 beldeyi kapsayan insani yardım planı çerçevesinde geldiğine dikkat çekti.

Haber Merkezi

Share
182 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?