ÜST REKLAM

logo

reklam

SURİYE’DE GÜNDEM

 

“Putin: Suriye Konusunda Çabalar Bu Yönlere Odaklıdır”

Rusya Başkanı Vladimir Putin Suriye’de dâhil olmak üzere uluslar arası teröre karşı savaşın Rusya’nın mutlak önceliklerinden olduğunu belirtti.

Moskova’ya yeni atanan büyükelçilerin itimat edilmeleri merasiminde konuşan Putin; Suriye’de uluslar arası teröre karşı büyük bir darbe indirildiğini ifade etti.

Putin Rusya’nın Suriye’deki krize Suriye’nin egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü koruyacak bir çözüm sağlamaya çaba harcadığını vurguladı.

Uluslar arası toplumun Suriye’nin yapılandırılmasına katkı sağlama umudunu ifade eden Putin; mevcut süreç içinde çabaların Suriye’de ekonominin canlandırılması, altyapının onarılması ve tehcir edilen milyonlarca Suriyelinin vatanlarına dönmelerine odaklı olduğunun altını çizdi.

“Ünlü Alman Ressam Vasiyeti Üzerine Şam’da Son Yolculuğuna Uğurlandı”

Suriye ve halkına sevgisi ve desteği kapsamında Şam’da sergi düzenleyip son hayalini gerçekleştiren Aman ünlü plastik sanat ressamı Ursula Bahel, burada vefat etmesi halinde ‘şehitler yurdu Suriye’de toprağa verilmesi’ vasiyeti üzerine bugün Şam’da son yolculuğuna uğurlandı.

Başkent Şam’ın Bab Tuma Semtindeki Latin Kilisesinde resmi ve kültürel şahsiyetlerin katıldığı görkemli bir cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurlanması ardından kilise mezarlığında toprağa verildi.

Geçen Pazartesi günü Esad Kültür Sanat Merkezinde sergisinin açılışını yapan ünlü Alman ressam Bahel açılışta basın mensuplarına açıklama yapmıştı. Açıklamalarında başkent Şam’da sergi düzenlemesinin her zaman en büyük hayali olduğunu ifade etmiş; dermansız hastalığı nedeniyle burada vefat etmesi halinde şehitler yurdu olarak nitelendirdiği Suriye topraklarında toprağa verilmesi için vasiyette bulunmuştu.

Merhum ressamın cenaze törenine eşinin yanı sıra kültür bakanı, turizm bakanı ve birçok resmi şahsiyet ve aydın katıldı.

“Suriye’ye Karşı Savaşta Asılsız Mefhum ve Kavramlar Öne Sürüldü”

Tüm Doğu Rum Ortodokslar Patriği X. Yuhanna Yazıcı; maruz kaldığı uluslar arası muhtelif yönlü hırçın savaşa rağmen Suriye’nin her daim olduğu gibi barış, güvenlik ve hoşgörü yurdu olarak kalmaya devam edeceğini belirtti.

Sırbistan ziyareti sırasında Sırbistan’da piskoposlar başkanı ve Sırbistan patriğinin eşiğinde Suriye Büyükelçiliğini ziyaret eden Patrik Yazıcı; Suriye halkının barış ve sevgi halkı olup kin ve nefrete yabancı olduğunu söyledi. Patrik Yazıcı bu halkın Suriye’nin tarih boyunca tüm dünyaya model teşkil ettiği sevgi, barış ve hoşgörü ilkelerine sımsıkı tutunduğunu kaydetti.

Suriye’de yaşananların gerçeğini bir kısım medya araçlarının çarpıtmalarından uzak bir şekilde tarafsız ve gerçekçi bir şekilde dünya kamuoyuna aktarma gereğini belirten Patrik Yazıcı; Suriye ve halkına karşı yıllardır yürütülen bu savaşta asılsız değimler, mefhumlar ve kavramların öne sürüldüğüne dikkat çekti.

“Tekstil Fuarına 152’den Fazla Şirket Katılıyor”

Suriye İhracatçılar Birliğinin sanayi ve ticaret odalarıyla işbirliği içinde Suriye’de Üretilmiştir sloganı altında düzenlediği tekstil fuarı 152’den fazla şirketin katılımıyla dün akşam Uluslararası Fuarlar Kentinde faaliyetlerine başladı.

Suriye’nin kalitede tüm dünyaya ün saldığı tekstil sanayisine ışık tutan ve uluslar arası pazarlara açılımı amaçlayan fuarda deri sanayisi de yer alıyor.

İhracatçılar Birliği Başkanı Muhammed el Sevvah; Suriye’de tekstil sanayisinin yeniden canlanması ardından bu sanayinin gücünü ve kalitesini tanıtmayı amaçladıklarını ifade etti.

Haber Merkezi

 

 

 

 

 

 

Share
229 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?