logo

reklam
13 Ekim 2018

SURİYE’DE GÜNDEM

“Lavrov: İdlib Anlaşması İçin Belirlenen Tarih Yakınlaştı”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Suriye’de terör tehditlerini yok etmenin temel bir öncelik olduğunu vurguladı. Lavrov Andora Dışişleri Bakanı Maria Ubach ile Moskova’da bulunduğu temaslar ardından düzenlenen ortak basın toplantısında; Soçi’de İdlib konusunda sağlanan anlaşmanın hayata geçirilmekte olduğuna işaret etti.

İdlib anlaşmasının hayata geçirilmesi konusunda Rusya’ya gelen bilgilerin şu ana dek tam bir bağlılığın sergilendiği yönünde olduğunu ifade eden Lavrov; en büyük sorumluluğun Türkiye tarafına düştüğü bu anlaşmanın hayata geçirilmesi süresinin 15 Ekim tarihi olduğunun altını çizdi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun işgal altındaki Golan toprakları konusunda yaptığı açıklamalar konusunda ise Lavrov; Suriye’nin Golan topraklarına ilişkin durumun BM misakı ve BMGK kararında açık ve net olduğunun altını çizdi. Lavrov bu kararlara aykırı herhangi bir adımın da uluslar arası kanun ve kararlara ihlal niteliği taşıyacağını belirtti.

Suriye, İsrail’in Suriyeli esir Sıdkı el Makt hakkında verdiği zalim hükmün, işgal otoritelerinin Suriye’deki silahlı terör örgütlerine destek sunduklarını ortaya çıkarması ardından geldiğini belirterek derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı BM Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi Başkanı’na bugün gönderdiği iki eş mektupta: “Sözde işgalci İsrail otoritelerinin yüksek mahkemesinin dün 9 Ekim 2018 tarihinde el Celil mahkemesinin Suriyeli ve Arap tutukluların en kıdemlisi olan Sıdkı el Makt hakkında 11 yıllık hapis cezasını onaylamasının alaycı bir karar olduğunu söyledi.

Bakanlık, el Makt hakkındaki bu zalim kararın, kendisinin işgalci İsrail otoritelerini başta Nusra Cephesi olmak üzere silahlı terör örgütlerine silah, para ve sağlık hizmetleri sunmakla destek verdiklerini ortaya çıkarmasından dolayı alındığını vurguladı.

Bakanlık: “Suriye’nin İsrail’in ırkçı mahkemelerinin Sıdkı el Makt hakkında aldığı bu zalim kararı şiddetle kınadığını belirterek batıl (hükümsüz) saydığını ifade etti.

Bakanlık, “Suriye BM Genel Sekreteri, Güvenlik Konseyi, insan hakları ve ilgili Birleşmiş Milletler insan hakları ve uluslararası komitelerin Yüksek Komiserliğini el Maktı’n derhal ve kayıtsız şartsız serbest bırakılmasına çalışmalarını çünkü İsrail kararının İsrail işgali altında yaşayan Suriyelilerin hakları, uluslararası kanının kefaleti altındaki adalet ilkesiyle bağdaşmadığını bu yüzden işgal hapishanelerinde tutuklu bulunan Suriye Arap Cumhuriyeti bütün vatandaşlarının serbest bırakılmalarına çalışmaya davet etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, Moskova ‘nın İdlib’deki terörist örgütlerin elinde bulunan ağır silahları çekmekle ilgili haberleri kontrol ettiğini ilan etti.

Bugün düzenlenen basın toplantısında Zaharova, “Türk medyası dün, ağır silahların gerçekten çekildiğini belirttiği, bizler de şimdi uzmanlarımız kanalıyla bu bilgileri teyit etmeye çalışıyoruz” dedi.

Zaharova: “Şimdiye kadar bölgeden 1000’den fazla silahlı silahlardan arındırılmış bölgeden çekildi askeri teçhizatlardan da yaklaşık 100 birliğin çekildiğini” söyledi.

Zaharova, Rusya’nın Soçi kentinde İdlib ile ilgili ittifak gereğince, silahtan arındırılmış bölgeden bütün tank ve füze sistemlerinin keza top sistemleri ve havanların da kaldırılması gerektiğini vurgulayarak 15 Ekim tarihinde de terör gruplarının bölge haricinde olmaları gerektiğine dikkat çekti.

Zakharova ayrıca, Suriye hükümetinin askerlik hizmetinden firar edenlerle ilgili çıkardığı affın, durumun uzun vadede istikrarına ve terörle yerlerinden edilenlerin ülkelerine geri dönüşüne katkıda bulunacağını dile getirdi.

Nusra Cephesinden Çalınan Kimyasal Maddeler Halep Kırsalında IŞİD’e Aktarıldı

Rusya Dışişleri Bakanalığı; İdlib’te dış güçlere hizmet eden radikal teröristlerin zehirli kimyasal maddeler elde etmelerinin sorumluluğunu, sorumsuz davranışlarda bulunan Batılı devletlere yükledi.

Suriye’de uzlaşma işlerinden sorumlu Rus merkezin başkanı General Vladimir Savchenko dün yayınladığı bültende; Batılı devletlerin İdlib’te kendilerine tabi teröristlerin aracılığı ile kimyasal saldırı tiyatrosu hazırladıklarının altını çizdi. Savchenko Batılı devletlerin bu tiyatrodan amacının Suriye ordusunu suçlamak ve dış askeri müdahale için bahane yaratmak olduğuna vurgu yaptı.

Rus General İdlib’te teröristleri edat olarak kullanan söz konusu Batılı devletlerin İdlib’te silahsız bölge olarak bilinen bölgedeki durumun hassasiyetini göz ardı ettiklerini belirtti.

Batılı devletlerin bu sorumsuz davranışları nedeniyle kimyasal zehirli maddelerin IŞİD’in eline geçtiğine dikkat çeken Savchenko; bunun yol açtığı tehlikenin bir kez daha altını çizdi.

Rus yetkilinin bu açıklamaları; radikal terör örgütü IŞİD’li teröristlerin dün Hama Kentinin yaklaşık 35 km kuzeyinde yer alan Latamina Beldesi yakınlarında radikal terör örgütü Nusra Cephesinin bir mevkiine saldırıp, bu mevkide bulunan büyük miktarda zehirli kimyasal maddeleri ele geçirmeleri ardından geldi.

Savchenko IŞİD’in saldırdığı ve kimyasal maddelerin bulunduğu Nusra Cepheli mevkide ‘Beyaz Miğferliler’ yada ‘Beyaz Baretliler’ olarak bilinen oluşumdan elemanların bulunduğunun tespit edildiğini, bunların bir kısmının saldırıda öldüklerine vurgu yaptı.

Nusra Cephesine tabi olan ve ‘Beyaz Miğferlilerin’ bulunduğu mevkiden çalınan kimyasal zehirli maddelerden iki tüpün Halep kırsalının güneyine kaçırıldığını belirten Savchenko; bu zehirli kimyasal maddelerin orada IŞİD’e tabiliği ile bilinen ‘Din Muhafızları’ adlı radikal terör gruplarına teslim edildiğini kaydetti.

Haber Merkezi

Share
239 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?