logo

reklam

SURİYE’DE GÜNDEM

 

Harbutlu İranlı Şirketlerle Buluştu

Elektrik Bakanı Muhammed Züheyr Harbutlu Tahran’a bulunduğu iş ziyareti kapsamında İranlı yetkililerle temaslarını sürdürürken, önümüzdeki süreç içinde elektrik enerjisine artan talep ışığında elektrik sisteminin geliştirilmesinde ikili işbirliği olanaklarını masaya yatırıyor.

Bakan Harbutlu bugün elektrik sanayisinde uzman İranlı bir dizi şirket ile buluşmasında dış güçlere hizmet eden teröristlerin Suriye genelinde elektrik sektörüne kasıtlı olarak verdikleri hasar hakkında bilgi aktardı. Sistematik saldırılar sonucunda elektrik sektörünün ciddi bir hasar gördüğüne dikkat çeken Harbutlu; yeniden yapılanma sürecinde hizmet kalitesinin pekiştirilmesiyle birlikte üretim ve sanayinin canlandırılmaları için elektrik enerjisinin taşıdığı önemden hareketle bu sektörü onarıp geliştirmede ciddi yatırım fırsatlarının bulunduğunu ifade etti.

Bakan Harbutlu yeni yatırım projelerinde alternatif enerjiye odaklanılması önemini ifade ederken, İranlı şirketlerin Suriye’de bu alanda yatırım olanaklarına ışık tuttu.

“Bakanlar Kurulu Heyeti Sahil Bölgesi Turuna Başladı”

Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad’ın yönlendirmeleri doğrultusunda bakanlar kurulu heyeti bugün Başbakan İmad Hamis başkanlığında Sahil Bölgesindeki illere iş gezisine başladı.

Başbakan Hamis ve ona eşlik eden bakanlar Tartus ve Lazkiye illerinde hizmet, üretim ve sanayi durumlarını incelerken, bu bölgelerde hizmet kalitesinin pekiştirilmesi, üretim ve sanayinin kalkındırılması amacıyla bu alanda faaliyet gösteren projelerin açılışını yapıyor. Hükümet heyeti aynı zamanda yine hizmet ve üretimi pekiştirme amacıyla 15 milyar lira maliyetinde yeni projelerin temel taşını atıyor.

 “Sanat ve Yaratıcılıkla Dolu Bir Fuar”

Muhtelif alanlardaki yaratıcılık ve sanatıyla tüm dünyaya ün salan el sanatları başkent Şam’da düzenlenen fuarda Suriyelilerin binlerce yıldır sürdürdükleri kültürel miras ve zanaat ortaya seriliyor.

Şam Turizm Müdürlüğü’nün organize ettiği fuarda güzellik, sanat ve yaratıcılığın zirvesi sergilenirken, Suriyeli zanaatkârlar binlerce yıllık birikim ve hüneri büyüleyici bir şekilde sergiliyor.

Tarihi Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğünün düzenlediği “İade Edilen Suriye Hazineleri” adlı sergi bu akşam Başbakan İmad Hamis’in riayeti altında Dar el Esad Kültür ve Sanat Evinde açılışı yapıldı.

Sergi, terör örgütleri tarafından yağmalanmaya ve çalınmaya maruz kalan Suriye eserlerini geri getirmek için ilgili arkeolojik miras örgütlerle Suriye Arap Ordusu kahramanlarının elleriyle ortaklaşa olarak son yıllar boyunca Müdürlüğün çabalarının meyvesini göstermeyi başardığından özel bir değer taşıyor. Tarihi mirasın sponsoru olan uluslararası örgütlere ek olarak çeşitli bölgelerde yerel topluluklar ve yetkili makamların iletişim semeresi sonucunda gelen sergi, İslami ve klasik çağlar yanı sıra eski doğu eserleri ve tarih öncesine dayanan tarihi eser parçalarını içeriyor.

Geri kazanılan tarihi eserlerin içinde en bariz olanları, 8. ve 9. Hicri yüzyılları arasında Memlüklüler dönemine ait 28 cm uzunluğunda üzeri geometrik süslemeler ve Arapça yazıların bulunduğu, bakır “Su Matarası” içeriyor.

Klasik eser parçaları arasında da kral veya hâkimi temsil eden, saçının üzerinde defne taç bulunan MS 2. ve 3. yy’a dayanan Roma döneminden bazalt heykeli de bulunuyor.

Gazetecilere demecinde Kültür Bakanı Muhammed Ahmet; “sergiyi görenlerin Suriye’nin, tarihi binlerce yıla uzanan uygarlığıyla ilişkiyi kesmeyi hedefleyen terör savaşına maruz kalması hacmi ile içinde bulunan zenginliğin hacmini çok iyi idrak eder” dedi.

Devamlı bir şekilde sunulacak serginin bu eserlerin yağmalanıp komşu ülkelere kaçırılıp satılmasına engel olan Suriye Arap ordusunun zaferleri sonucunda geldiğini, bu serginin dünyaya Suriye’nin kültürünü ve tarihini koruduğunun ve bazı tarihi eserlerini geri getirebildiğini yansıtan bir mesaj olduğunu dile getirdi.

Tarihi Eser ve Müzeler Genel Müdürü Dr Mahmut Hammud yaptığı açıklamada; Serginin öneminin, Suriye Arap Ordusu ve yetkili makamların terörden kurtarılan bölgelerden geri getirdikleri arkeolojik hazineleri sergilemesinden kaynaklandığını söyledi.

Tarihi Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğünün düzenlediği “İade Edilen Suriye Hazineleri” adlı sergi bu akşam Başbakan İmad Hamis’in riayeti altında Dar el Esad Kültür ve Sanat Evinde açılışı yapıldı.

Haber Merkezi

 

 

 

 

 

Share
244 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?