SURİYE'DE GÜNDEM | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

SURİYE’DE GÜNDEM

Bu haber 06 Ekim 2018 - 9:04 'de eklendi ve 25 kez görüntülendi.

“Ordu Tlul El Safa’da Kontrolü Altındaki Alanları Genişletiyor”

Ordu birlikleri Süveyda Badiyesinde IŞİD’in son karargahı Tlul el Safa’da daha fazla alanları kurtarıp kontrolüne aldı.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin bugün kaya ve mağaralardan ibaret olan Tlul el Safa’da birçok eksenden başarılı operasyonlarını hava güçleri ve topçu birlikleri eşliğinde sürdürdüklerini belirtti.

Askeri kaynak şiddetli çatışmalar ve nitelikli operasyonlarda ordunun daha fazla stratejik alanları kurtarıp geniş alanları kontrollerine aldıklarını aktarırken, aralarında keskin nişancıların bulunduğu onlarca teröristin öldürüldüğünü söyledi.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Hama Kentinin yaklaşık 35 km kuzeyinde yer alan Morik Beldesi ekseninde ‘İzze Taburları’ adıyla bilinen radikal teröristlerden bir grubun belde civarındaki askeri mevkilere saldırı girişimlerini çökerttiklerini aktardı.

Askeri kaynak yoğun ateşe tutulan saldırgan teröristlerin bir kısmının ölü yaralı düşürülmeleri ardından sağ kalanların geri kaçtıklarını ifade etti.

Saha Durumlarını Değiştirecek Adımlar İzleyecektir

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Verchinine; Suriye’ye teslim edilen S 300 tipi hava savunma sisteminin, Suriye’ye hava savunmasında nitelikli bir savunma sağlayacağını belirtti.

Sputnik Ajansına demeç veren Verchinine; S 300 füze sistemlerinin teslimini yeni adımların izleyeceğine dikkat çekerken, bu adımların Suriye’de saha durumlarını ciddi şekilde değiştireceğini ifade etti.

Suriye’ye S 300 füze sisteminin teslimi konusunda İsrail’in sergilediği tutumu eleştiren Verchinine; Suriye’nin terörle mücadele haricinde başka hesapları tasfiye etme arenasına dönüşmemesi gerektiğini belirtti.

Teröristlerin ordu birliklerimiz tarafından yok edilmeden önce özel ve kamu mülklere büyük miktarda bomba düzenekleri ve mayınlar yerleştirmeleriyle kurtarılan bölgelerde halkın güvenliğini temin etme amaçlı olarak arama tarama operasyonları devam ediyor.

Arama tarama operasyonlarında bulunan güvenlik birimlerinde bir kaynak yaptığı açıklamada Hama, Süveyda ve Deyrezzor kırsallarında sürdürülen arama tarama operasyonları sırasında teröristlerin yok olmadan önce sakladıkları büyük miktarda ve muhtelif türlerde cephane ele geçirildiğini belirtti.

Kaynak ele geçirilen cephane arasında Batı menşeli füzeler, silahlar ve ekipmanlar bulunduğuna vurgu yaptı.

“Eski Çarşı Pazarların Daha da Canlanması Bekleniyor”

Homs Kentinin eski çarşı pazarlarının onarılması ve tüm hizmet gereksinimlerinin temin edilmesi ardından bu çarşı pazarların daha da canlanması bekleniyor.

Eski çarşı pazarlarda işyeri sahipleri açıklamalarında; çarşı pazarlarda ekonomi ve ticareti canlandırmak için devletin işyeri sahiplerine önemli teşviklerde bulunduğunu ifade etti.

İşyerleri sahipleri fakat elektrik başta olmak üzere bir kısım hizmet şebekelerinin henüz yetersiz olduğunu ifade ederken, il kırsalının kuzeyinin terörden arındırılmasıyla çarşı pazarlarda daha büyük bir hareketlilik kaydedildiğini söyledi.

İşyeri sahipleri bu hareketliliğin pekiştirilmesi için vatandaşların ulaşımını kolaylaştırmakla birlikte çarşı Pazar bölgelerinde festivallerin yapılması önemini kaydetti.

Haber Merkezi