ÜST REKLAM

logo

reklam
04 Ekim 2018

SURİYE’DE GÜNDEM

“Ordu Tlul el Safa’da İlerliyor”

Ordu birlikleri destekçi güçlerle işbirliği içinde Süveyda Badiyesinin derinliklerinde radikal terör örgütü IŞİD’ten arta kalan teröristlerin son karargâhı Tlul el Safa’da ilerlemeye devam ediyor.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin sarp kayalar ve mağaralardan ibaret zor coğrafi yapıya sahip Tlul el Safa’da nitelikli operasyonlarını yoğunlaştırdıklarını aktardı.

Kaynak yaşanan şiddetli çatışmalarda aralarında keskin nişancılar ve bariz isimlerin bulunduğu onlarca teröristin öldürülmesi ardından geniş alanların terörden kurtarıldığına dikkat çekti.

Kara operasyonlarına eş zamanlı olarak topçu birlikleri ve hava güçleri Tlul el Safa’nın derinliklerinde teröristlerin hareket, siper ve mevkilerini imha ettiklerini ifade eden askeri kaynak; radikal teröristlerin ağır kayıpları ardından yaşadıkları panik ve dağılmanın arttığını kaydetti.

Suriyeliler Vatana Dönmeye Devam Ediyor

Ordu birliklerinin teröre karşı zaferleri ve Suriye’nin büyük çoğunluğunu terörden kurtarıp istikrarı sağlamalarıyla birlikte kurtarılan bölgelerde hizmet durumlarının iyileştirilmesi ışığında daha önce yurt dışına tehcir edilen Suriyeliler kitleler halinde vatana dönmeye devam ediyor.

Şam kırsalında Lübnan’a açılan Zemrani Geçidinde kaynaklar bugün onlarca ailenin Lübnan’dan vatana döndüklerini belirtti.

Kaynaklar Suriyelilerin dönüşlerini kolaylaştırma, vatan topraklarına ulaşmaları ardından temel gereksinimlerini temin edip onları muhtelif bölgelerdeki belde ve köylerine aktarılmaları için araçlar dahil tüm gerekli hizmet icraatlarının temin edildiğine dikkat çekti.

Şam kırsalında Cdeydet Yabus Sınır Kapısı ve Zemrani sınır geçidinin yanı sıraHoms kırsalındaki Debbusiye Sınır Kapısında gerekli tüm icraatların alındığını ifade eden kaynaklar; ulaşan vatandaşlara gerekli yardımların yapılması ve kayıt işlemlerinin tamamlanması ardından evlerine aktarıldıklarını söyledi.

Çin 1 Ekim’de ”Çin ulusunun büyük rönesansı” ile temsil edilen hedefine ulaşmaya daha yakın hale geldiği bir zamanda, Cumhuriyet’in kuruluşunun 69. yıl dönümünü kutluyor.

Çin, ekonomik yapısı ve halkının yaşam koşullarının iyileştirilmesinde önemli kazanımlar sağlamıştır.

Suriye-Çin ilişkileri, özellikle kriz sırasında Suriye’nin desteklenmesi ve teröre karşı mücadeleye verdiği desteğin etkisiyle siyasi, ekonomik ve kültürel her düzeyde daha da güçlenmiştir.

Çin, politik çözüme ve ülkelerin iç işlerine yabancı müdahalenin reddedilmesine yönelik ilkeli bir tutum sergiledi ve ülkelerinin geleceğine karar verecek olanın Suriye halkı olduğunu defalarca tekrarladı.

Çin, Suriye’de terörizm tarafından tahrip edilenin, güvenliğin geri gelmesiyle eş zamanlı olarak ve ön koşulsuz olarak, yeniden inşasına katılmanın önemini vurguladı.

Çin, iki ülke arasında ticari ve ekonomik işbirliğinin öneminin altını çizdi. Bu program, elektrik, enerji, mühendislik taahhütleri ve yapı malzemeleri alanında çalışan çok sayıda Çinli şirketin 59. ve 60. dönem Şam Fuarı faaliyetlerine katılımları esnasında yansıdı.

Çin ayrıca, Suriyeli iş adamları ve şirketlerini Çin fuarlarına katılmaları için davet etmesi kanalıyla Suriye’nin önde gelen ürünlerinin ithalatı için teşviklerde bulundu.

Geçen iki yıl içerisinde her iki ülke bir dizi anlaşma ve mutabakat anlaşması imzaladı.

Çin bir çok münasebette iki ülke arasındaki ikili ilişkileri muhtelif alanlarda geliştirmeye özen gösterdiğine işaret etmiş, bu uğurda Suriye halkının direnişini desteklemek için insani ve tıbbi yardımlar göndermeye devam etmesiyle bunu göstermiştir.

Homs Kentinin batısında daha önce terörden arındırılan Vaer Bölgesi civarlarında arama tarama operasyonlarını sürdüren güvenlik birimleri, teröristlerin yok edilmeden önce sakladıkları muhtelif tür silah ve mühimmat ele geçirildi.

Homs İl Emniyet Müdürlüğünde bir kaynak güvenlik birimlerinin Vaer Bölgesi civarında bulunan tarım arazilerinde bulundukları arama tarama operasyonları sırasında teröristlerin daha önce sivillere saldırılarında kullandıkları farklı tür roketler ve cephane ele geçirdiklerini aktardı.

Bu arada 2017 yılının Mayıs ayında Vaer Semtinin terörden arındırılmasıyla Homs Kentinin tamamı terörden arındırılmış olarak ilan edilmişti.

Haber Merkezi

 

Share
595 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?