SURİYE'DE GÜNDEM - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE’DE GÜNDEM

Bu haber 29 Eylül 2018 - 8:23 'de eklendi ve 108 kez görüntülendi.

“İşgal Güçleri Nablus’u Bastı”

İşgalci Siyonist İsrail’in bugün erken saatlerde Batı Yaka’nın Nablus Kentini basmaları sonucunda aralarında 2 gazetecinin bulunduğu Filistinli 20 kişi yaralandı.

Filistinli medya araçları işgalci İsrail güçlerinin Nablus Kentinin doğu bölgesine saldırıp Filistinlilere karşı kurşun sıkması ve biber gazı bombaları kullanmaları sonucunda aralarında 2 gazetecinin bulunduğu 20 Filistinlinin yaralandıklarını aktardı.

Haberlerde İşgal Güçlerinin 4 Filistinliyi De Tutukladıklarını Belirtti

Bu arada işgal güçlerinin dün kuşatma altındaki Gazze Kesiminin kuzeyi Beyt Hanun Bölgesinde binlerce Filistinlinin katılımıyla düzenlenen barışçıl gösteriye karşı aşırı güç kullanmaları sonucunda yine birçok Filistinli yaralanmıştı.

Aralarında Keskin Nişancıların Bulunduğu Onlarca IŞİD’li Öldürüldü

Süveyda Badiyesi derinliklerinde IŞİD’ten arta kalan radikal çetelerin siperlendikleri son karargahları sayılıp mağara ve sarp kayalıklardan ibaret Tlul el Safa Bölgesinde ordu birlikleri kontrolü altındaki alanları genişletmeye devam ediyor.

Askeri bir kaynak destekçi güçlerle işbirliği içinde operasyonlarını sürdüren ordu birlikleri sarp kayalar ve mağaralar arasında radikal teröristlerle şiddetli çatışmalara girdiklerini belirtti.

Askeri kaynak hava güçlerİ ve topçu birlikleri eşlik ettikleri nitelikli operasyonlarda aralarında birçok keskin nişancı ve azılı isimlerin bulunduğu onlarca teröristin ekipmanlarıyla birlikte etkisiz hale getirilmeleri ardından geniş bölgelerin kurtarıldığını ifade etti.

Kurtarılan bölgelerin bir kısmının stratejik öneme sahip olduklarına dikkat çeken kaynak; bu önemli ilerlemelerin teröristlere uygulanan sıkı çemberi daha da daralttığını kaydetti.

Suriye’ye 100 Terörist Gönderen Kırgızistanlı Yakalandı

Kırgızistan Güvenlik birimleri; Suriye’de IŞİD başta olmak üzere radikal terör örgütlere terörist gönderen azılı bir teröristi tutukladı.

Kırgızistan Milli Güvenlik Kurumunda yetkili bir kaynak Rus Interfax Haber Ajansına açıklamalarında; 1995 doğumlu Kırgızistanlı teröristin bağımsız Rus devletler rabıtasına tabi devletlerden en az 100 radikal teröristi Suriye’de IŞİD ve diğer terör örgütleri saflarına gönderdiğini belirtti.

Kırgızistanlı güvenlik kaynağı söz konusu terör elebaşının 2013 yılında radikal bir terör örgütüne katılıp Suriye ordusuna karşı savaşmaları için teröristleri Suriye’ye gönderdiğini kaydetti.

Kentin Girişi ve Ana Meydanlarını Onarma Çalışmaları Bitiyor

Yıllarca radikal terör örgütü IŞİD’in ele geçirip her şeyi sabote ettiği Deyrezzor Kentinin güney girişinin yanı sıra kent içindeki ana meydanların bir kısmını onarma çalışmaları son sürecine geldi.

Deyrezzor Belediye Başkanı Fadi Tuma; devletin terörden kurtarılan bölgeleri onarma planı kapsamında iki aşamalı şekilde yürütülen çalışmaların %85’inin tamamlandığını söyledi.

Tuma şehir girişinde bulunan ve radikal teröristlerin sabote ettikleri panoramanın ordunun teröre karşı zaferleri ve Deyrezzor ahalisinin yurtsever mücadelelerini ifade eden bir panorama ile değiştirildiğini ifade etti. Meydanın tamamının yenilendiğini kaydeden Tuma; ulusal kutlamalar yapılması için uygun hale de getirildiğini sözlerine ekledi.

Filistinli Mültecilerin Başkenti Yermük, Terör Kalıntılarından Temizleniyor

Başkent Şam’ın güneydoğu kenarlarında yer alan Yermük Bölgesini terör kalıntıları ve radikal teröristlerin yol açtıkları yıkım enkazından temizleme çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor.

İsrail ve daha başka belli başlı düşman rejimlerin Suriye ve halkına karşı savaşta edat olarak kullandıkları radikal teröristlerin 21 Mayısta ordu birliklerimiz tarafından yok edilmelerinden hemen sonra başlatılan onarım ve temizleme çalışmalarında önemli ilerlemeler kaydedildi.

Filistinli mültecilerin yoğun olarak yaşadıkları bölgede yürütülen çalışmalar konusunda Suriye’de Filistinli Güçler İttifakı sekreteri Halit Abdülmecit; Suriye ordusunun bölgeyi teröristlerin özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri bomba düzeneklerinden temizlenmesi ardından çalışmaların iki süreçli olarak başlatıldığını söyledi.

Abdülmecit ilk sürecin 45 gün süreceğini, bu süreçte tüm yıkım ve enkazların tamamen kaldırılıp sokakların açılacağını ifade etti. Ardından ikinci sürecin başlayacağını belirten Abdülmecit, ikinci süreçte binalarda hasar tespiti ve onarım çalışmalarının yapılacağını açıkladı.

Suriye’nin Filistinli mültecileri en çok destekleyen ve sahip çıkan devlet olması itibarıyla Yermük Bölgesinin Filistinli mültecilerin başkenti sayıldığını ifade eden Abdülmecit; Filistinli grupların tümünün Yermük Bölgesindeki merkezlerini onarıp yeniden faal kıldıklarını kaydetti.

Abdülmecit Yermük Bölgesinin daha önce bulunan teröristler tarafından neredeyse tamamen boşaltıldığını, içinde bulunan ailelerin ise tüm gereksinimlerinin temin edildiğini belirtti.

Haber Merkezi