SURİYE'DE GÜNDEM - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

SURİYE’DE GÜNDEM

Bu haber 22 Eylül 2018 - 9:06 'de eklendi ve 162 kez görüntülendi.

“İsrail’in Anlaşmasının Dışında Kalması Büyük Tehlike Teşkil Ediyor”

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Viyana Daimi Temsilcisi Büyükelçi Bessam Sabbağ, “İsrail”in elinde bulundurduğu nükleer güçlerinin, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ile Kapsamlı Korunma Anlaşması çerçevesi dışında kalmasının Nükleer silahların yayılmasını önleme sistemine ciddi bir tehdit teşkil ettiğini belirtti.

Sabbağ; bütün orta doğu bölgesi ülkelerinde endişe yarattığını ve Orta Doğu bölgesinin kitle imha silahlarından arındırılmış bir bölgenin inşası önünde engel teşkil ettiğini belirtti.

Büyükelçi Sabbağ, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Genel Konferansının 62. oturumunda okuduğu beyanda Suriye’nin, İsrail’in “İsrail’in Nükleer Güçleri” başlıklı Genel Konferansın 53. döneminde alınan kararı ile Uluslararası Toplumun İsrail’e yönelttiği açık mesajını göz ardı etmedeki ısrarını şiddetle kınadığını dile getirdi.

Suriye’nin, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşmasına katılan ilk ülkelerinde başında geldiğini açıklayan Sabbağ, üye ülkelerin güçlerini arttıran barışçıl nükleer enerjinin kullanılması alanındaki uluslararası işbirliğinin önemine de inandığını vurguladı.

Büyükelçi Sabbağ, ajansın en yüksek karar alma organı olan Genel Konferansın, tüm Üye Devletlere, Ajansın çalışmalarının karşılaştığı zorlukların üstesinden nasıl geleceğinin tartışılması ve Statüsü kapsamındaki işlevlerinin bağımsız, profesyonel ve tarafsız bir şekilde yürütülmesini sağlamaya yönelik önemli bir platform sunduğunu söyledi.

Büyükelçi Sabbağ, İsrail’in 2007 yılında Suriye topraklarının egemenliğine yönelik saldırısının sorumluluğunu, on yıldan beri inkâr etmedeki ısrarına rağmen, itiraf etmesinin, söz konusu İsrail saldırısını kınamak için şimdi harekete geçilmesi zorunluluğunu gerektirdiğini ve “İsrail”in Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ile işbirliğine mecbur etmesi gerektiğini vurguladı.

Sabbağ, saldırgan devlet halindeki İsrail’in Ajans’la işbirliği yapmayı reddettiği sürece bu meseleyi tartışmaya devam etmenin yararsız kalacağını dile getirdi.

Cumhuriyet Genel Müftüsü Ahmed Badreddin Hassun, bugün Moskova’da Rus Müftülüğü Konsey Başkanı Ravi Aynuddin ile, Suriye ve Rusya’daki Dar el Fetva Kurumları arasındaki işbirliği ilişkilerini geliştirme yollarını ele aldı.

Her iki taraf, gençlerin İslam’ı yanlış bir şekilde tanıtan terörist ve radikal örgütlere katılmalarından korunması yolları yanı sıra dini eğitim alanında ikili işbirliğini pekiştiren yolları ele aldı.

Görüşmeye Suriye’nin Moskova Büyükelçisi Riyad Haddad katıldı.

Moskova’daki  bir muhabire verilen röportajda Müftü Hassun, görüşmenin amacının, savaş ve şer değil barış ve hayrı üretecek yeni bir nesil yaratacak İslam okul ve üniversitelerinin kurulması ve ortak görüşmelerin hayata geçirilmesi olduğuna işaret etti.

Kendi yönünden Aynuddin, Suriye’nin bütün bileşenlerinin toprakları üzerinde güven içerisinde yaşamaları için Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğini vurguladı.

Haseke İline tabi Kamışlı Şehrinde yüzlerce vatandaş “asayiş” adlı milislerin ahaliye karşı yürüttükleri keyfi uygulamaları kınamak için protesto gösterisi düzenleyerek teröre karşı savaşında Suriye Arap ordusunun yanında durduklarını bir kez daha yinelediler.

Kamışlı şehir merkezinin Sabaa Bahrat Meydanında toplanarak protesto gösterisine katılanlar, ulusal birliği ve fitneyi dışlayan pankartlar taşıyarak “Asayiş” milislerinin ahali hakkında uyguladığı keyfi tutuklama hamlelerini ve uygulamalarını kınadı ve ellerinde bulundurdukları tüm tutukluları derhal serbest bırakma talebinde bulundular.

Ahali protesto gösterileri esnasında, Suriye Arap ordusu kahramanlarının Suriye’yi terörün her türlüsünden temizleyerek tekfiri terörle mücadelelerindeki büyük fedakârlıklarını takdir ederek yanlarında durduklarını ifade ettiler.

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuri Borisov, Rusya’nın Suriye’de bulunan Hmeymim ve Tartus askeri üslerine Başkan Vladimir Putin’in talimatları doğrultusunda gelişmiş radar sistemleri yerleştirileceğini belirtti. Putin’in daha önce Hmeymim ve Tartus üslerinin korunmasını güçlendirmek için direktifler verdiğini belirterek, Rus “Kalaşnikof” şirketinin her iki üsse gelişmiş elektronik gözetim sistemleriyle donatılmasını öngören teknik çözümler önerdiğini açıkladı.

Borissov, söz konusu hedefe ulaşmak için halihazırda ilerlemelerin doğru bir şekilde yürüdüğünü, Rusya Savunma Bakanlığı’nın da konuyla ilgilendiğini vurguladı.

Haber Merkezi