SURİYE’DE GÜNDEM - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

SURİYE’DE GÜNDEM

Bu haber 21 Eylül 2018 - 8:22 'de eklendi ve 133 kez görüntülendi.

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi, Suriye’ye yönelik terör savaşını Batı’nın planladığını belirterek bunun yeni orta doğu ve “İsrail”in Yahudilik projeleri hizmetine ve Filistin halkının bağımsız devletini kurma hakkını yok etmek için Suriye’nin tutum, ve politikalarını, ulusal ve milli kimliğini değiştirmesi hedefiyle geldiğini vurguladı.

Suriye’deki durumlarla ilgili bugün BM Güvenlik Konseyinde düzenlenen oturumda Caferi, İsrail’in dün gece Suriye’ye yönelik son saldırısının düşmancıl politikalarının bir devamı ve Suriye topraklarını terörden temizleyen Suriye Arap ordusu önünde ard arda hezimetler yaşayan terörist örgütlere destek girişimi olarak geldiğini belirtti.

Caferi, uluslararası barış ve güveni korumadaki sorumluluğunu yerine getirmesi için Güvenlik Konseyini göreve çağırarak, İsrail’in BM Misakı ve Uluslararası kanunu alenen ihlal teşkil etmesi, terör ve suçlarından dolayı sorumlu tutularak kararlı ve acil adımlar atmasını talep etti.

Caferi, Suriyelilerin hayatlarına özen göstermenin terör afetini ortadan kaldırma çabasında olan Suriye hükümetiyle işbirliğini gerektirdiğini belirtti.

Fransa’nın Paris’teki “Bataklan” tiyatrosuna saldırması ve Fransız yetkililerin tehlikesini itiraf etmesine rağmen, Suriye’deki bu terörist gruplara neden hala siyasi örtü sağlamaya çalıştığı sorusunu dile getirdi.

Caferi, sayıları 10-15 bin olan ve el Kaide’ye bağlı İdlib bölgesinde konuşlanan bu teröristlerin var olması sebebiyle güvenlik tehlikesinin halen devam ettiğine gelecekte de güvenliği tehlike oluşturacaklarına dikkat çekti.

Suriye’nin, Suriye önderliğinde hiç bir dış müdahale olmadan Suriye-Suriye diyalogu kanalıyla siyasi çözümü sağlamak için ciddi çalışmalarını sürdürdüğünü vurgulayan Caferi, herhangi siyasi süreçte terörle mücadele, tehcir edilen Suriyelilerin evlerine dönüşleri ve yeniden yapılanma sürecinin öncelikleri arasında olduğunu vurguladı.

Caferi, Suriye’nin geri kalan topraklarını teröristlerden ve meşru olmayan işgalci yabancı her kuvvetten temizleyeceğini belirtti.

Suriye’nin Suriyelilerin kanlarının dökülmesini menedecek, terörün vurduğu herhangi bir yerde güven ve istikrara yardımcı olacak herhangi inisiyatife sıcak baktığını belirten Caferi, askeri veya yerel uzlaşmalar olsun son karış toprağını kurtarıncaya kadar terörle mücadelesini sürdüreceğine dikkat çekti.

Caferi, İdlib ile ilgili dün ilan edilen ittifakın belirli bir zamana bağlı bir anlaşma olduğunu belirterek, temelinde Suriye’nin egemenliğine, birliğine ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığı yanı sıra topraklarının terör olsun veyahut da meşru olmayan herhangi bir askeri varlık olsun kurtarılmasına dayandığını ifade etti.

Kremlin, Suriye’ye yönelik tekrarlanagelen İsrail saldırılarının egemenliğine ihlal olduğunu belirtti.

Rusya Today Sitesinin bugün yayınladığı Kremlin beyanı, Başkan Viladimir Putin’in düşman İsrail Başbakanı Bünyamin Netenyahu ile düzenlediği telefon görüşmesinde, düşman uçaklarının düzenlediği saldırıların Suriye’nin egemenliğini ihlal ettiğini belirtti.

Kremlin beyanında ayrıca, Putin’in Netanyahu’dan, Suriye’de “EL20” uçağı ile hasıl olana benzer durumların tekrar yaşanmasına izin vermemesini talep ettiğini ifade etti.

“Yerel İdare Seçimlerinde Oy Sayımı Tamamlandı”

Geçen Pazar günü yapılan yerel idare seçimlerini denetleyen yüksek yargı komitesi tüm illerde oy sayımının tamamlandığını ilan etti.

Komite Başkanı Yargıç Süleyman el Kaid; yapılan seçimlerde oy sayımının tamamlandığını ilan etti. Kaid fakat seçim sonuçlarını ilan etmenin yargı komitesinin görevi olmadığına dikkat çekerken, bu görevin her ilde bulunan yan komitelerin görevi olduğunu açıkladı.

İl meclisleri ve il merkez şehirleri meclisleri üyeliklerini kazananların kararname ile görevlerine başlayacaklarını ifade eden Kaid; diğer meclislerin ise Yerel İdare ve Çevre bakanının kararıyla olacağını ifade etti.

Kaid sonuçların ilan edilmesinden sonra itirazların beş gün içinde yapılabileceğini, mahkemelerin de itiraz başvurusundan sonra 15 gün içinde karar vermesi gerektiğini söyledi.

“Lübnan, İsrail’in Suriye’ye Saldırılarını Kınadı”

Lübnan Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, işgalci İsrail’in Suriye’ye saldırılarını keskin bir dille kınadı.

Lübnan Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı bugün yayınladığı bir beyanda; Suriye’de teröre karşı savaşan Rus askerlerden 15 askerin yaşamlarını yitirmelerinden dolayı Rusya devleti, hükümeti ve halkına taziyelerini ifade etti.

Rusya Savunma Bakanlığının dün akşam Rus “EL20” uçağın Suriye’de düşme sorumluğunu tamamen İsrail’e yüklemişti.

“Dera Kırsalında 7 Beldeye Yardım Konvoyu Gönderildi”

Suriye hükümetinin istisnasız tüm bölgelerde ve tüm vatandaşların temel gereksinimlerinin temin edilmesine özeni çerçevesinde Kızılay Örgütü bugün Dera kırsalının güneydoğusunda bulunan 7 bölgeye muhtelif tür gıda ve tüketim maddeleri taşıyan yardım konvoyları ulaştırdı.

Kızılay Örgütünün Dera İl Başkanı Ahmet Mesalima; insani konvoyların 15 kamyondan ibaret olduklarını açıklarken, muhtelif tür gıda ve tüketim maddelerinden ibaret 2050 yardım paketi taşıdıklarını söyledi.

Bu arada Dera Kenti ve kırsalının tamamının ordu birliklerimiz tarafından terörden kurtarılmaları ardından vatandaşlar ordu birliklerinin korumaları altında güvenli ve onurlu normal yaşamlarına yeniden dönüyor.

“Teröristlerin Dışarıdan Aldıkları Desteğe Bir Kanıt Daha”

Kunaytra kırsalında Siyonist İsrail’e tabi Nusra Cephesi ve çatısı altındaki diğer terör örgütlerden temizlenen belde ve köylerde sürdürülen arama tarama operasyonlarında terör çetelerinin yok edilmeden önce hangi devletlerden destek aldıklarını kanıtlayan bir sahra hastanesi ve ilaç deposu ele geçirildi.

Bir muhabir teröristlerin yok olmadan önce özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri bomba düzenekleri ve mayınları temizleme amaçlı operasyonlar sırasında Breyka Beldesinde teröristlere ait sahra hastanesi ele geçirildiğini aktardı.

Muhabir sahra hastanesinde ABD, İsrail ve Fransa yapımı gelişmiş tıbbi cihazlar ve ekipmanlar bulunduğunu belirtirken, hastane ilaç deposunda da İsrail, Arap ülkeleri ve Batı devletlerin temin ettikleri farklı tür ilaçlar ele geçirildiğini aktardı.

Muhabir sahra hastanesi önünde de İngiliz yapımı gelişmiş bir ambulans aracının yanı sıra teröristlere ait bir dizi aracın ele geçirildiğini ifade etti.

Haber Merkezi