SURİYE’DE GÜNDEM - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE’DE GÜNDEM

Bu haber 18 Eylül 2018 - 8:53 'de eklendi ve 97 kez görüntülendi.

“Savunma Bakanı İdlib, Hama ve Lazkiye Kırsallarında Temas Hattındaki Kahramanları Ziyaret Etti”

Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutan Yardımcısı Savunma Bakanı Korgeneral Ali Abdullah Eyüp, İdlib, Hama ve Lazkiye kırsallarında görev yapan bir dizi askeri birliğe saha ziyaretinde bulundu.

Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanı Orgeneral Beşşar el Esad’ın yönlendirmeleri ile gerçekleştirdiği ziyaretinde Savunma Bakanı Eyüp; Suriye ve halkını radikal teröristlere karşı savunmada kutsal görevlerini yerine getiren kahramanlarımız ile temas hattında bir araya geldi. Teröre karşı operasyonların seyri hakkında bilgi alan Eyüp; Suriye ve halkını koruma amaçlı hazırlıklarında alınan icraatlar hakkında bilgi aldı.

Savunma Bakanı Eyüp; Suriye’nin her karış toprağının terörden kurtarılmasıyla birlikte egemenlik ve halkın güvenliğinin sağlanması için gerekli icraat ve hazırlıkların önemini belirtti.

Suriye ve halkının onurunu ve güvenliğini korumada ordu birliklerinin zafer ve kahramanlıklarını öven Savunma Bakanı Eyüp, askerlerin vatan ve vatandaşları savunmada yüksek azim ve morallerinin takdire şayan olduğunu ifade etti.

Savunma Bakanı Eyüp gelecekteki operasyonlar konusunda ordu birliklerine gerekli yönlendirme ve talimatları verdi.

Ordu birlikleri ise Suriye’nin egemenliği, toprak bütünlüğü ve halkının güvenliği için dökülen şehit kanlarımızın heder gitmesine izin vermelerinin hiçbir koşul altında mümkün olmadığını vurguladı. Suriye’nin her karış toprağını terörden kurtarıp halkın güvenliğini temin etmek için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacaklarını belirten ordu birlikleri teröre karşı savaş azimleri ve kararlılıklarının zirvede olduğunu ifade ettiler.

Söz konusu ziyaretinde Savunma Bakanı Eyüp’e Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığında üst rütbeli subaylar eşlik etti.

“Hava Savunma Güçleri İsrail’in Füze Saldırısına Karşı Koydu”

Ordu birlikleri tabi hava savunma güçleri bu akşam; Siyonist İsrail’in Uluslararası Şam Havaalanına bulunduğu füze saldırısına başarıyla karşı koydu.

Askeri bir kaynak İsrail’in bu akşam Uluslararası Şam Havaalanına füze saldırısında bulunmasıyla hava savunma güçlerimizin düşman füzelere karşı koyduklarını belirtti. Askeri kaynak düşman füzelerin birçoğunun havada başarıyla imha edildiğini kaydetti.

Ordu birlikleri İdlib ve Hama kırsallarında dış güçlerin talimat ve destekleriyle hareket eden Nusra Cephesi ve çatısı altındaki terör örgütlere karşı nitelikli operasyonlarda bulundu.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin İdlib İlinin güneybatı kırsalı uçlarında Cisreşşuğur ormanlıklarına sızmaya çalışan Nusra Cepheli bir terör grubunu dakik silahlarla hedef aldıklarını belirtti. Kaynak nitelikli operasyonda aralarında azılı keskin nişancı İyyad Kessar Rammud’un bulunduğu tüm teröristlerin silah ve ekipmanlarıyla birlikte etkisiz hale getirildiklerini aktardı.

Ordu birlikleri Hama kırsalının kuzeyi Latamina Bölgesinde yine Nusra Cephesinden bir terör grubunu dakik bir operasyonla hedef aldığını belirten askeri kaynak; burada da radikal teröristlerin araç ve silahlarıyla etkisiz hale getirildiklerini aktardı.

Ordu birlikleri İdlib ve Hama il idari sınırlarının iki yanında Nusra Cephesi ve çatısı altındaki diğer terör örgütlerin karargahları, siper ve hareketlenmelerini yoğun ateşe tutmaya devam ediyor.

Askeri bir kaynak topçu birliklerinin Hama kırsalının kuzeyi Tel Osman Beldesi ve kenarlarında mevzilenen keskin nişancı teröristlerin mevkilerini nitelikli operasyonlarla hedef alarak içlerinde bulunan teröristlerle birlikte imha ettiklerini aktardı.

Askeri kaynak ordu birlikleri Hama kırsalının kuzeybatısı Zekka Beldesi ve civarındaki tarım arazilerinde Nusra Cephesi ve ‘Ketaib el İzze’ adlı radikal örgüte tabi teröristleri yok ettiklerini belirtti. Teröristlerin bu bölgede vatandaşların tarım arazilerini tahrip edip siper kurma ve hendek açma eylemlerinde bulunduklarına dikkat çeken kaynak; çoğunun ölü yaralı düşürülmeleri ardından sağ kalanların kaçtıklarını kaydetti.

Diğer yandan askeri kaynak İdlib kırsalının kuzeyi Havvin Bölgesinde zeytinlikler arasında kamufle edilmiş zırhlı araçlar konumlandıran Nusra Cephesine tabi teröristlerin ordu birlikleri tarafından yoğun top ateşine tutulduklarını ifade etti. Kaynak operasyonda çok sayıda teröristin araç ve ekipmanlarıyla birlikte imha edildiklerini söyledi.

Ordu birlikleri Deyrezzor İlinin Badiye Bölgesinde bulundukları nitelikli operasyonlar sonucunda radikal terör örgütü IŞİD’ten arta kalan teröristleri yok edip bir dizi bölgeyi kurtardı.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin destekçi güçlerle işbirliği içinde Deyrezzor Badiyesinde bulundukları operasyonlarda Reşvaniye, Tarayum ve Niyyariye bölgelerinde IŞİD’ten arta kalan radikal teröristleri ekipmanları ve araçlarıyla birlikte yok ettiklerini aktardı.

Askeri kaynak vatan korucularımızın bu bölgeleri radikal teröristlerden kurtarmaları ardından arama tarama operasyonlarında bulunup tüm terör kalıntılarını temizlediklerine dikkat çekti.

Haber Merkezi