SURİYE'DE GÜNDEM - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE’DE GÜNDEM

Bu haber 15 Eylül 2018 - 9:22 'de eklendi ve 128 kez görüntülendi.

“Tlul el Safa’nın Derinlikleri Ordunun Ateş Kontrolüne Girdi”

Ordu birlikleri destekçi güçlerle işbirliği içinde Süveyda İlinin doğusu Badiye derinliklerinde arta kalan IŞİD’li teröristleri içine aldığı çemberi daha da daralttı.

Askeri kaynak ordu birliklerinin bölgede IŞİD’in son karargahı sayılan, sarp kayaları ve mağaraları ile oldukça zor bir coğrafi yapıya sahip olan Tlul el Safa’da geniş alanları kontrollerine aldıklarını aktardı. Kaynak sağlanan ilerlemeler sonucunda bölgenin derinliklerinin ordunun ateş kontrolüne girdiklerine dikkat çekti.

Bölgedeki operasyonlarda hava güçleri ve topçu birlikleri nitelikli operasyonlarla radikal teröristlerin siper ve yuvalarını yoğun ateşe tuttuklarını ifade eden askeri kaynak; öldürülen onlarca teröristin arasında tehlikeli isimlerin bulunduğunu kaydetti.

Askeri kaynak ordu birliklerinin radikal teröristlerin çemberi kırma ve kaçma girişimlerini yine çökerttiklerini ifade ederken, yaşanan şiddetli çatışmalarda çok sayıda teröristle birlikte ağır makineli silahla donatılmış bir aracın imha edildiğini söyledi.

“Teröristler Kimyasal Silah Oyununda Dikkat Dağıtmaya Çalışıyorlar”

Radikal teröristleri koruyup kollayan yabancı güçlerin talimatlarıyla hareket eden teröristler Suriye devletini suçlama ve Suriye’ye karşı uluslar arası bir provokasyon hamlesi başlatıp dış askeri saldırı bahanesi yaratma amaçlı kimyasal silah saldırısı oyununda dikkat dağıtmaya çalışıyor.

Başlarında ‘Beyaz Miğferliler’ adıyla bilinen radikallerin yanı sıra uluslar arası terör örgütleri listesinde yer alan Nusra Cephesinin yer aldıkları radikal teröristler İdlib’te bulunmayı planladıkları kimyasal silah oyunu ve mekanının deşifre edilmesi ardından başka mekanların arayışına girdi.

Radikal ve kiralık teröristler bu oyunlarının başarılı olması ve onları edat olarak kullanan yabancı işverenlerinin gayelerini gerçekleştirmeleri için yeni mekandan dikkatleri dağıtmak için her gayreti gösteriyor. Elde edilen bilgilere göre de teröristler bu kez daha önce Doğu Ğuta’nın Duma Kenti ve İdlib kırsalının Han Şeyhun Bölgesinde bulundukları oyunlarda içine düştükleri hataları telafi etmeye özen gösterdiklerinin altı çizildi.

Elde edilen bilgiler aynı zamanda Nusra Cephesi ve Beyaz Miğferlilerin bu defa büyük bir provokasyon planladıklarına dikkat çekerken, Suriye hükümetini suçlamada çok sayıda küçük çocuk ve Suriyeli vatandaşı kurban olarak kullanacaklarını vurguluyor.

İdlib’te yerel kaynaklardan gelen bilgilerde; Nusra Cephesi ve Beyaz Miğferliler adlı radikal terör örgütlerden azılı elebaşların yanı sıra yabancı istihbarat cihazları ve uluslar arası medya araçlarından kameramanlar ve muhabirlerin kimyasal silah saldırısı oyunu için yoğun toplantılar düzenledikleri belirtildi.

“Meyadin Kırsalında IŞİD’e Ait Silah ve Uydu Yayın Cihazları Ele Geçirildi”

Deyrezzor kırsalında arama tarama operasyonlarını sürdüren ordu birlikleri, radikal teröristlerin silah, cephane ve iletişim cihazlarını ele geçirdi.

Güvenlik kaynakları Deyrezzor İline tabi Meyadin kırsalının doğusunda ordu birlikleri tabi bomba imha ekiplerinin arama tarama operasyonlarını sürdürdüklerini aktardı.

Operasyonların daha önce terör nedeniyle başka yerlere tehcir edilen vatandaşların güvenli bir şekilde geri dönmelerine hazırlık olarak yapıldığını ifade eden kaynaklar; radikal teröristler tarafından köy ve beldelere yerleştirilen mayın ve bomba düzenliklerinin imha ve etkisiz hale getirildiğini ifade etti.

Güvenlik kaynakları; operasyonlarda Meyadin kırsalının doğusunda IŞİD’in sakladığı ağır makineli silahlar, uzun namlulu savaş silahları ve muhtelif tür mühimmatın yanı sıra telsiz iletişim ve uydu yayın cihazları ele geçirdiklerini ifade etti.

Terörist grupların dün akşam füzelerle Lazkiye ili kuzey kırsalındaki köylere saldırması sonucunda maddi zararlar meydana geldi. Yerel kaynaklar İdlib kırsalı ve Lazkiye kırsalının bazı bölgelerinde dağılan terörist örgütlerin dün akşam “Grad” tipi iki füzeyle Lazkiye’nin kuzeydoğu kırsalındaki Sekubin ve Kancara Köylerine saldırı düzenlediklerini söyledi.

Kaynaklar, iki füzenin tarım arazilerine düştüğünü olay yerinde basit maddi zararlara yol açtıklarını ifade etti. Ordu birlikleri, Hama’nın kuzey ve batı kırsallarındaki operasyonları çerçevesinde Nusra Cephesi ve “Türkistan İslami Cephesi” adlı radikal terör örgütleri saflarında çok sayıda ölü ve yaralı düşürerek onlara ait araçları imha etti.

Askeri bir kaynak topçu birliklerimizin Hama ili kuzey kırsalındaki Tel Vasit Köyü’nün batı taraflarında barikat ve hendek kazma çalışmaları yapan Nusra Cepheli radikal teröristleri top ateşine tuttuklarını belirtti. Kaynak bunun sonucunda birçok teröristin ölü düşürüldüğünü, 3 zırhlı aracın da içindeki teröristler silahlarla imha edildiğini söyledi. Askeri kaynak, Hama ili kuzey kırsalındaki ordu operasyonlarına eş zamanlı olarak ordu birlikleri Batı kırsalı Ğab Vadisindeki Huveyz Beldesi etrafında terk edilmiş evler ve tarım arazilerinde yayılan odalarda patlayıcı döşeyen Türkistan Partisi teröristleriyle çatışmaya girdiklerini ifade etti. Bunun sonucunda çok sayıda teröristin öldürüldüğünü aktaran kaynak; sağ kalan teröristlerin ise çatışmadan kaçtıklarını kaydetti.

Deyrezzor kırsalında arama tarama operasyonlarını sürdüren ordu birlikleri, radikal teröristlerin silah, cephane ve iletişim cihazlarını ele geçirdi.

Bir mubahir Deyrezzor İline tabi Meyadin kırsalının doğusunda ordu birliklerimize tabi bomba imha ekiplerinin arama tarama operasyonlarını sürdürdüklerini aktardı. Operasyonların daha önce terör nedeniyle başka yerlere tehcir edilen vatandaşların güvenli bir şekilde geri dönmelerine hazırlık olarak yapıldığını ifade eden muhabir; radikal teröristler tarafından köy ve beldelere yerleştirilen mayın ve bomba düzenliklerinin imha ve etkisiz hale getirildiğini ifade etti.

Muhabir; operasyonlarda Meyadin kırsalının doğusunda IŞİD’in sakladığı ağır makineli silahlar, uzun namlulu savaş silahları ve muhtelif tür mühimmatın yanı sıra telsiz iletişim ve uydu yayın cihazları ele geçirdiklerini ifade etti.

“İdlib ve Hama Kırsallarında Nitelikli Operasyonlar Düzenlendi”

Ordu birlikleri İdlib ve Hama kırsallarında dış güçlerin talimat ve desteği ile hareket edip sivillere ve askeri mevkilere gaddar saldırılarda bulunan Nusra Cephesi ve çatısı altındaki teröristleri beşeri ve askeri kayıplara uğratmaya devam etti.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Hama kırsalının kuzeyi Masassiye Beldesi kenarlarında kayalık ve mağaralarda siperlenerek sivillere keskin nişancı silahlarla ateş açan bir terör grubunun tüm elemanlarını dakik bir operasyonla etkisiz hale getirdiklerini belirtti.

Askeri kaynak ordu birlikleri İdlib kırsalının güneyi Temania Beldesinin kenarlarında gerçekleştirdikleri nitelikli bir operasyonla Nusra Cephesine ait bir komuta karargâhını içindeki azılı teröristlerle birlikte tamamen etkisiz hale getirdiklerini ifade etti.

Haber Merkezi