ÜST REKLAM

logo

reklam
29 Ağustos 2018

SURİYE’DE GÜNDEM

ABD İdaresi Filistinlilerin Geri Dönüş Haklarını İptal Etmeyi Planlıyor

İsrailli 2. Kanal Televizyonu ABD Başkanı Donald Trump idaresinin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ardından yakın bir süre içinde, daha önce İsrail işgali ve saldırıları nedeniyle farklı ülkelere tehcir edilen Filistinlilerin geri dönüş haklarını iptal etme kararı ilan edeceğini deşifre etti.

İsrail televizyonu yayınladığı raporda; Filistinli mültecilere ilişkin yeni planın önümüzdeki ay başlarında ilan edilmesi planlandığını açıkladı. Raporda ABD’nin bu planda sadece 1948 yılı ve öncesinde Filistin topraklarında doğan Filistinli mültecileri tanıyacağı ifade edildi.

Bunların sayısının yaklaşık yarım milyon olduğuna işaret edilen raporda; geriye kalan ve sayıları 4 milyondan fazla olan Filistinlilerin geri dönüş haklarının tanınmayacağı ilanı niteliğinde olduğu kaydedildi.

Raporda ilan edilecek planda ayrıca BM Filistinli mültecilere yardım ve destek örgütü UNRWA’nın iptal edilmesi beklendiğini ortaya çıkardı.

“İdlib’te Uydurma Kimyasal Silah Saldırısı Hazırlanıyor”

Rusya Savunma Bakanlığı ‘Beyaz Miğferliler’ adlı oluşumun; medya araçlarında Suriye ordusunu suçlayan provokatör bir hamlede kullanmak üzere kimyasal silah saldırısı görüntüleri hazırlamaya çalıştığına dair kesin bilgiler bulunduğunu vurguladı.

Bakanlık bugün yaptığı açıklamada; İdlib ahalisinden sağlanan kesin bilgiler doğrultusunda önümüzdeki günler içinde klor içerikli roketlerle uydurma kimyasal saldırı yapılması amacıyla yabancı uzmanların getirildiğinin tespit edildiğini ifade etti.

“Savunma Bakanı Eyüp: İdlib Mutlaka Kurtarılıp Vatana Dönecektir”

Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutan Yardımcısı Savunma Bakanı Korgeneral Ali Abdullah Eyüp; İdlib İlinin mutlaka kurtarıp vatana döneceğinin altını çizerken, Suriye topraklarının istisnasız her karışının terörden kurtarılacağını vurguladı.

Savunma Bakanı Eyüp bugün başkent Şam’da İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Emir Hatimi ile bulunduğu temaslarda iki ülke arasındaki ilişkilerin egemen ve bağımsız ülkeler arasındaki ilişkilerde bir model teşkil ettiğini belirtti.

İdlib İlinin tamamının mutlaka kurtarılıp vatana döneceğinin altını çizen Savunma Bakanı Eyüp; Suriye topraklarının istisnasız her karışının gerek ulusal uzlaşma yoluyla gerekse ordu birliklerinin askeri operasyonları ile kurtarılıp terörden arındırılacağının altını çizdi.

Görüşmede İran Savunma Bakanı Hatimi ise; ABD’nin bölgede varlıklarını tespit etme ve Fırat Nehrinin doğusunda kalmaları için bir neden ve bahane arayışında olduklarına dikkat çekti.

İran Savunma Bakanı Suriye’ye iki gün sürecek iş ziyaretinde bulunmak üzere bugün başkent Şam’a ulaşmıştı.

Suriye’nin tüm illerinden 65 ekibin katılımıyla bugün 2018 Uluslararası Robot Olimpiyatları Şam’ın Beramke Semtindeki Teşrin Stadyumunda Suriye Bilişim Cemiyetinin organizasyonu ile faaliyetlerine başladı.

Organizasyon Komitesi Başkanı Vesim Saad açıklamasında; yarışmaların 3 gün süreceğini, deneysel sayılan ilk günde ekipler robotlarının ışık sensorunu kalibre edip finallere hazırlanacaklarını aktardı. Saad yarışmaların diğer iki gününde her ekibin her gün 3 maç oynayacağını ifade ederken üçüncü günde sonuçların ilan edileceğini belirtti.

Saad yarışmaların seyri, niteliği ve gereksinimlerinin teminini denetleme amacıyla 30 gönüllü ve 45 hakemin görev yaptıklarını kaydetti.

Süveyda İlinin doğusu Badiye Bölgesinde IŞİD’ten arta kalan operasyonlarını sürdüren ordu birlikleri Tlul el Safa’nın Hurbat el Havi ekseninde radikal örgütün önemli bir karargahı ve ağır makineli silahlarla donatılmış bir aracını muhtevalarıyla imha ettiler.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Tlul el Safa’da arta kalan IŞİD’li teröristleri nitelikli operasyonlarla hedef almaya devam ederken, çemberi de daha da daralttıklarına dikkat çekti. Kaynak çemberi kırma ve bölgeden kaçma amaçlı saldırılarının başarıyla çökertildiğini ifade ederken, şiddetli çatışmalarda aralarında tehlikeli isimlerin bulunduğu çok sayıda teröristin ölü yaralı düşürüldüklerini söyledi.

Operasyonlarda bölgenin yapısına uygun silahların kullanıldığına dikkat çeken askeri kaynak; sarp kayaların arasında ve mağaraların içinde saklanan teröristlere karşı operasyonlarda hava güçlerinin de katıldıklarını ifade etti.

Haber Merkezi

Share
414 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?