ÜST REKLAM

logo

reklam
17 Ağustos 2018

SURİYE’DE GÜNDEM

Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutan Yardımcısı Savunma Bakanı Korgeneral Ali Abdullah Eyüp Birleşmiş Milletler güçleri komutanlığından yüksek düzeyli bir heyeti kabul etti.

BM güçleri heyetinde Golan’da 1974 yılında sağlanan kuvvetleri ayırma hattını koruyan UNDOF Komutanı Tümgeneral Francis Vib-Sanziri, 4 Haziran 1967 sınırları ve ateşkesi koruma güçleri UNTSO Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Kristin Lund ve onlara eşlik eden bir heyet bulunuyor.

Görüşmede BM güçlerinin 4 Haziran 1967 yılı sınırları ve güçleri ayırma hattında yeniden konuşlanmaları konusunda Suriye hükümeti ile BM güçleri arasında dayanak sayılan mekanizma ele alındı.

Görüşmede aynı zamanda mevcut anlaşma gereğince İsrail işgali altındaki Golan topraklarına açılan Kunaytra Geçidinin yeniden etkinleştirilmesi ve Golan’daki yurttaşlarımızın Uluslararası Kızılhaç Örgütünün gözetimi altında anavatanlarını ziyaret etmeleri için gerekli adımların atılması üzerinde görüş birliği sağlandı.

Suriyelilerin terör ve destekçilerine karşı zaferleri ve yıllardır yaşadıkları acıları üstlerinden atmaları çabasında kendi yöntemleriyle yaşamlarını iyileştirme ve tüm dünyaya sanatla mesajlar vermeye devam ediyor.

Gönüllü 18 sanatçı Suriyelilerin gerçekte kim olduklarını dünya kamuoyuna göstermek için dış güçlerin edatları olan radikal ve kiralık teröristlerin Şam kırsalı Doğu Ğuta’da yerin derinliklerinde kazıdıkları ölüm ve dehşet saçma tünellerini muazzam bir çalışmayla sanat müzesine dönüştürdüler.

Cobar’da zaman buldukça yerin altındaki tünellerin duvarlarına sanatsal yeteneğini aktaran kahraman askerimiz Muhanned Mualla’nın düşüncesinden esinlenen sanat çalışmalarında heykeltıraşlar teröristlerin kazıdıkları tünellerin duvarlarına Suriye ve Suriyelileri ifade eden eserler oydular.

“Kamışlı Kültür Merkezinde Büyük Bir Yangın Meydana Geldi”

Haseke İline tabi Kamışlı Kentinde gece yarısından sonra Kültür Merkezinde büyük bir yangın meydana gelirken, büyük maddi hasara yol açtı.

Haseke İl Kültür Müdürü Yardımcısı Abdürrahman el Seyit; gece yarısından sonra çıkan yangının itfaiye ekipleri tarafından söndürüldüğünü ifade etti. Seyit yangının Kültür Merkezinde konferans salonu, galeri ve tiyatro salonunun tamamen alevler içinde kalmasıyla itfaiye ekiplerinin yangını kütüphaneye ulaşmadan önce söndürmeyi başardıklarını söyledi. 40 yıllık kütüphanede bir kısmı gayet önemli 20 binden fazla kitabın bulunduğuna işaret eden Seyit; yangın sebebinin ilgili kurumlar tarafından araştırılmakta olduğunu sözlerine ekledi.

Akşam saat 22:30 sularında başlayan yangın hızlı bir şekilde yayılırken, yangının belli taraflarca kasıtlı bir şekilde alevlendirildiği söyleniyor.

“Kübalı Gazeteci: Fuar Suriye’nin Yeni Bir Zaferidir”

Kübalı Gazeteci; Uluslararası Şam Fuarının 60. Dönem faaliyetlerinin düzenlenmesi ve fuara bu denli büyük bir uluslar arası ilginin olmasının, Suriye’nin uzun yıllar boyunca maruz kaldığı muhtelif yönlü savaşta zafer kazandığı ve ekonomisini yeniden yapılandırmaya başladığının bir kanıtı olduğunu belirtti.

“Uluslararası Şam Fuarı Suriye’nin Yeni Bir Zaferidir” bağlığı altında Küba İşçi Gazetesinde yayınladığı makalesinde Kübalı Gazeteci Amel; fuarın Ortadoğu Bölgesinin en önemli ekonomi ve sosyal faaliyetlerden biri olduğuna dikkat çekti. Amel bu denli büyük ve önemli bir fuarın düzenlenmesi ve geniş bir yabancı katılımın olmasının Suriye’nin terör ve destekçilerine karşı zaferlerini yansıttığını ifade etti.

Suriye’nin kendisine dayatılan ve radikal terörün edat olarak kullanıldığı muhtelif yönlü bu savaşta kaydettiği zaferlere dikkat çeken Amel; ülkenin büyük çoğunluğunu terörden kurtarmayı başardığını kaydetti.

Lazkiye Güneş Enerjisiyle Aydınlatılacak

Lazkiye Şehir Meclisi kentin tamamını güneş enerjisi ile aydınlatma projesini hayata geçirmeye başladı.

Şehir Meclisi Başkanı Ahmet Menna; kentte öncelik sırasına göre hayata geçirilecek projenin elektrik enerjisi tasarrufu temin etmesinin yanı sıra elektriğin kesik olduğu zamanlarda bile kentin aydınlatılmasını sağlayacağını ifade etti.

Menna şu ana kadar 32 cihazın takıldığını ifade ederken, cihazların sensorlu olup sokaktaki harekete göre aydınlatmayı azaltma ve yükseltme özelliğine sahip olduğuna işaret etti.

İdlib ve Hama’da Nusra Cephesine Karşı Yeni Başarılar Kaydedildi

Ordu birlikleri Kaide Örgütünün Suriye kolu Nusra Cephesine karşı savaşında bugün bu radikal terör örgütü sayı ve ekipmanlarıyla ciddi kayıplara uğratmaları ardından yeni başarılar ve ilerlemeler kaydetti.

Askeri kaynak; ordu birliklerinin İdlib kırsalının güneydoğusu Serce ve Um Recim beldelerinde Kaide Örgütünün Suriye kolu Nusra Cephesinin toplanma yerlerini yoğun top ve füze ateşini tutmaları sonucunda çok sayıda teröristi ölü ve yaralı düşürdüklerini ifade etti.

Kaynak; ordu birliklerinin el Tıh ve Temania beldelerinde Nusra Cephesinin araçlarını imha etmelerine eş zamanlı olarak terör gruplarına ait bir komuta karargahını tamamen yok etmeleriyle içinde aralarında terör elebaşı ‘Ebu Ubada’ lakaplı Halit el Viz’in bulunduğu çok sayıda teröristi öldürdüklerini aktardı.

Haber Merkezi

Share
486 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?