ÜST REKLAM

logo

reklam
16 Ağustos 2018

SURİYE’DE GÜNDEM

Ordu birlikleri dış güçlerin edat olarak kullandıkları radikal ve kiralık teröristleri bertaraf edip yurdun büyük çoğunluğunda güvenliği temin etmeleri ardından daha önce terör saldırıları nedeniyle yurtdışına tehcir edilen Suriyeliler gruplar halinde vatanlarına ve evlerine dönmeye devam ediyor.

Devletin de bu bağlamda sağladığı destek ve kolaylıkları ışığında Lübnan’dan bugün yüzlerce Suriyeli Şam kırsalı Cdeydet Yabus Sınır Kapısından vatana döndü. Dönecek vatandaşlara gereken ilk yardımların sunulması ve sınır kapısından farklı bölgelerde evlerine aktarılmaları için gerekli tüm hazırlıklar tamamlandı. Hükümetin tüm bölgelerde ve tüm vatandaşlara onurlu, güvenli ve istikrarlı bir yaşam sağlama özeni kapsamında daha önce de Lübnan’dan binlerce Suriyeli vatanlarına dönmüş, ait oldukları bölgelerde normal yaşamlarına dönmüşlerdi.

Teröristlere Ait 5 Dron İmha Edildi

Lazkiye kırsalının kuzey uçları ve İdlib’te belli başlı devletlerin destek ve talimatlarıyla faaliyet gösteren radikal teröristlerin Lazkiye’de Hmeymim Hava Üssüne dron ile saldırı çabaları devam ederken, üs savunma sistemi son olarak dün 5 dronu imha etti.

Konu üzerine bir muhabir Hmeymim Hava Üssündeki savunma sistemlerinin teröristlerin bulundukları bölgelerden havalanan 5 insansız hava aracını tespit edip, üsse yaklaşmalarına izin vermeden uzak mesafede onları imha ettiklerini belirtti.

Olayda herhangi bir beşeri ya da maddi kaybın olmadığını ifade eden muhabir; üs ve tüm personellerinin normal bir şekilde görevlerini ifa ettiklerini kaydetti.

“Lübnan’dan Sonra Ürdün’deki Suriyeliler de Vatanlarına Dönüyor”

Daha önce savaş ve yaptırımların dayattığı koşullar nedeniyle yurtdışına tehcir edilen Suriyelilerden yüzlercesi bugün Ürdün’den Nasip Sınır Kapısı üzerinden vatanlarına dönüyor.

Muhabir ilgili kurumların vatana dönen Suriyelilere gerekli ilk yardımları takdim etme ve gerekli kayıt işlemlerinin yapılması ardından onları evlerine aktarmak için tüm hazırlıkların tamamlandığını belirtti.

Son olarak dün olmak üzere son süreç içinde benzer koşullar nedeniyle yurtdışına tehcir edilen binlerce Suriyeli Lübnan üzerinden vatana dönmüşlerdi.

“Yabancı Basın Heyeti Birçok Bölgede İncelemelerde Bulundu”

Uluslar arası farklı medya aracı ve ülkeden 47 gazetecinin bulunduğu basın ekibi başkent Şam ve kırsalında terörden kurtarılan bölgeler ve terör saldırıları nedeniyle tehcir edilen vatandaşların ikamet ettikleri merkezleri ziyaret etti.

Suriye’ye birkaç gün süren ziyaretinde yabancı basın ekibi; Lübnan’a açılan Cdeydet Yabus Sınır Kapısı ve kapıda vatanlarına dönen Suriyelilere sunulan kolaylıklar ve desteği de inceledi.

Yabancı basın heyeti Şam kırsalı Doğu Ğuta’nın farklı bölgelerini de ziyaret ederek, terörden kurtarılan bölgelerde vatandaşlara takdim edilen hizmet ve desteği inceledi.

Harcela Bölgesinde geçici ikamet merkezini ziyaret eden yabancı basın heyeti; burada terör mağdurlarına sağlanan hizmetler ve yapılan etkinlikleri inceledi.

“IŞİD’in Araçları ve Cephaneleri İmha Edildi”

Süveyda Badiyesinde radikal terör örgütü IŞİD’ten arta kalan teröristlere ait birçok araç ve farklı tür ekipmanları imha eden ordu birlikleri dış güçlerin edat olarak kullandıkları bu kiralık çeteleri ağır kayıplara uğratıp içine düştükleri çemberi daha da daralttı.

Askeri bir kaynak destekçi güçlerle işbirliği içinde devam eden başarılı operasyonlarında ordu birliklerinin bölgede ana karargâhları sayılan Tlul el Safa Bölgesinde radikal teröristlerin karargah, siper ve hareketlenmelerini yoğun ateşe tutmaya devam ettiklerini aktardı.

Kaynak buna eş zamanlı olarak Tlul el Safa’nın kuzeybatısında yer alan Um Merdah Bölgesinin radikal teröristlerden kurtarıldığını belirtti.

IŞİD’in Tlul el Safa’da içine düştükleri sıkı çemberi kırmak için çabalarda bulunduklarını ifade eden kaynak; şiddetli çatışmalar sonucunda ağır kayıplara uğratılıp bu çabalarının da çökertildiğini kaydetti. Kaynak güney eksende yaşanan şiddetli çatışmalarda teröristlere ait ağır makineli silahla donatılmış 2 araç ve farklı tür ağır ekipmanlarının da imha edildiğini belirtti.

Askeri kaynak şiddetli çatışmalar sırasında IŞİD’li teröristlerin bir kısmının canlı olarak ele geçirildiklerini ifade ederken, bölgenin tamamını kurtarma operasyonlarını devam ettiğini söyledi.

“İlişkileri Pekiştirmek İçin Fuara Katılacağız”

Pakistan’ın kurtuluş bayramı münasebetiyle Şam’daki büyükelçiliği bugün resepsiyon düzenledi.

Pakistan’ın Şam Büyükelçisi Raşit Kemal resepsiyonda yaptığı konuşmada Suriye ve Pakistan arasındaki tarihi dostluk ilişkilerine dikkat çekerken, sömürü ve hegemonyacılarla birlikte bunların edat olarak kullandıkları radikal teröre karşı iki dost ülkenin ortak mücadelesini ifade etti.

Suriye ordusunun edat olarak kullanılan teröre karşı şanlı zaferlerini öven Büyükelçi Kemal; ülkesinin Suriye ile ilişkilerini muhtelif alanlarda pekiştirme arzusunu kaydetti. Büyükelçi Kemal Pakistan’ın bu amaçla 6 Eylül’de düzenlenecek olan ve bölgenin en önemli ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetlerinden biri sayılan Uluslararası Şam Fuarının 60. Dönem faaliyetlerine büyük bir ilgiyle katılacağını söyledi.

Haber Merkezi

 

Share
510 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?