ÜST REKLAM

logo

reklam
13 Ağustos 2018

SURİYE’DE GÜNDEM


Homs Vadi el Nadara’da düzenlenen “Hayrın Vatanı” kampı muhtelif faaliyetler ve aktivitelere tanık oldu. Bu faaliyetler ve aktiviteler savaşta yaralananlar, şehit aileleri ve okullarında başarılı olan öğrencilerle bir grup şehit annesini hedef aldı.
Kamp, eğlence programlarının düzenlenmesi, psikolojik ve fizik tedavi ve sosyal eğitimcilerden gönüllüleri konuk eden programların düzenlenmesi yanı sıra, şiir ve şarkı söyleme, doğal alanlara gece yürüyüşü düzenleme, Hosn kalesi ile ağaçlandırma projesi ile bölgedeki tarihi ve arkeolojik alanların ziyaretini içerdi.
Konu üzerine yapılan açıklamada kampın hedefinin kahraman yaralıları şehit annelerimizi bir araya getirerek Suriye’ye neşe ve hayrın getirilmesine yardımcı olmak ve buradan hareketle “Hayır Kampı” adının su gibi katılımcıların kalplerinde hayır ekmek için geldiğini belirtti.
Homs ili ilkyardım sistemi başkanı Dr Muhammed Köse, katılımlarının iki ambulans aracı, doktor, iki acil yardım çalışanı ve iki şoförle saat başı tıbbi yardımlar sunmak için geldiğine dikkat çekerek, acil durum ve hemşirelikle ilgili tüm talepleri karşılamak üzere, yaralıların önemli vakalarının birçoğuna cevap vermenin yanı sıra, sorularını cevaplamak için onlarla açık bir diyalog oturumunun organize edildiğine işaret etti.
Suriye Arap Ordusunda 2 yaralı subay olan Kays Sait ve Bahaa Yunus ile yaralı Muhammed Ammuri, kampın silah arkadaşlarıyla görüşme ve yeni arkadaşlıklar ve kardeşlikler edinmek için, iletişim ve tanışma alanı olduğunu belirtti.
İki şehit ve bir yaralı annesi Besime Süleyman Hammud, Suriye’nin bütün fedakârlıkları hak ettiğini, bütün komplolara karşı dimdik ayakta durduğunu ve teröre karşı mutlak zafere erişeceğini vurguladı.
Şehit Ramazan’ın oğlu Beşşarr Haddur da, babasının şehitliğiyle onur duyduğunu dile getirerek, yeni deneyimler ve yeni insanlarla tanışma fırsatı kazandıran kampa katılmasından duyduğu sevincini ifade etti.
Kamp, 5 Ağustos’ta başladı ve 5 gün boyunca açık kaldı.
“Düşman Hedef Başarıyla İmha Edildi”
Hava savunma güçleri gece yarısından sonra başkent Şam’ın batı kırsalı uçlarında Lübnan sınırlarına yakın düşen Deyr el Aşair Bölgesi semalarında düşman bir hedefi imha etti.
Hava savunma güçleri son olarak 2 Ağustosta olmak üzere son birkaç hafta içinde düşman İsrail’in edat olarak kullandığı kiralık radikal teröristlerin morallerini düzelmek amacıyla bulunduğu birçok hava saldırısına başarıyla karşı koyup hedefine ulaşmasını engellemişti.
“Hmeymim Üssüne Yönelik Bir Saldırı Daha Çökertildi”
Rusya Savunma Bakanlığı, Lazkiye İlinin kuzey kırsalı uçlarında bulunan ve belli başlı yabancı güçlerden destek ve komuta alan teröristlerin Hmeymim hava üssüne insansız iki hava aracı ile bulunmaya çalıştıkları bir saldırının daha çökertildiğini belirtti.
Hmeymim Üssünde Rus Koordinasyon Merkezi Başkanı Alexei Tsygankov; Lazkiye kırsalının kuzey uçlarında bulunan teröristlerin havalandırdıkları iki insansız hava aracının Hmeymim Üssündeki savunma sistemleri tarafından tespit edilip üsse uzak mesafede başarıyla imha edildiklerini ifade etti.
İki hedefin imha edilmesinde herhangi bir maddi ya da beşeri kaybın olmadığına dikkat çeken Tsygankov, üs ve personellerinin normal bir şekilde görevlerini ifa etmeye devam ettiklerini kaydetti.
Rusya Savunma Bakanlığı son olarak dün olmak üzere daha önce de Lazkiye kırsalının kuzeyinde belli başlı yabancı güçlere hizmet eden radikal teröristlerin benzer birçok saldırılarının başarıyla çökertildiğini ilan etmişti.
Gazze Kesiminde Geri Dönüş ve Ablukayı Kırma protesto gösterilerinin 20. Cumasında İsrail işgal kurşunlarıyla 2 filistinli şehit düştü 200’den fazla kişi de yaralandı.
Alınan bilgiye göre 55 yaşındaki Ali Said Maloul ve gönüllü acil serviste çalışan Abdullah Katati’nin Rafah’ın doğusunda işgal kurşunlarıyla şehit düştüklerini aralarında 5 acil servis görevlisinin bulunduğu 200’den fazla kişinin de yaralandığını aktardı.
İşgal tankları Filistinli protestocular ve acil servis görevlileri üzerine yoğun ateş açmaları sonucunda da onlarca Filistinlinin işgal güçlerinin fırlattığı gaz bombaları sonucunda boğulma tehlikesi yaşadı.
Bugün ikindi vaktinde Gazze Kesiminden yüzlerce Filistinli geri dönüş hakkı ve “Gazze’ye Özgürlük ve Hayat” adı altında Gazze’ye dayatılan ablukayı kırmak İçin düzenlenen gösterilere binlerce Filistinli katıldı.
Yüksek Ulusal Kurum Gazze ahalisini daha önce, bugün düzenlenmek üzere dönüş ve ablukayı kırma gösterilerine çağrıda bulunmuş ve Gazze üzerindeki ablukanın kaldırılması ve İsrail işgalinin sebebi olduğu bütün acılara rağmen Filistinlilerin dönüş hakkını korumak için bu gibi faaliyetlerin devam edeceğini belirtmişti.
30 Mart’tan bu yana süren gösterilerde şimdiye kadar işgalcilerin kurşunlarıyla 160 kişi şehit düşmüş 17 binden fazla kişide yaralanmış ve gaz ile boğulma olayı yaşanmıştı.
Öte yandan, İsrail işgal kuvvetlerinin bugün, Kalkilya Selemiye’nin doğusundaki Kfra Kudum Köyünde, yerleşim karşıtı ve 15 yıldan bu yana kapatılan köy yolunun açılmasını talep eden haftalık protesto gösterisinde bir Filistinli plastik mermi ile yaralanırken aralarında çocukların da bulunduğu onlarca kişi boğulma tehlikesi yaşadı.
Kfar Kudum’daki Halk Direniş Koordinatörü Murad Şteyvi, işgal kuvvetlerinin gösteri öncesinde köye baskın düzenlediğini ve canlı mermiler yanı sıra ses ve göz yaşartıcı bombalar atmaları sonucunda 2 gencin mermilerle yaralandıklarını onlarca kişinin de boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını ifade etti. El Halil kentindeyse bazı İsrailli yerleşimciler bugün, yerleşim karşıtı gençlerden oluşan aktivisistlere saldırdı, Tel bölgesinde Filistinli bazı evlere saldırı düzenlediler.

Haber Merkezi

Share
476 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?