logo

reklam

SURİYE’DE GÜNDEM

Meslek Liseleri de Fuara Katılacak

Eğitim Bakanlığı; 06-15 Eylül tarihleri arasında düzenlenmesi beklenen ve Ortadoğu’nun en önemli ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetlerinden biri sayılan Uluslararası Şam Fuarının 60. Dönem faaliyetlerine katılım çalışmalarını tamamladı.

Bakanlıkta Eğitim Tekniği Dairesi Müdürü Abdülkerim Hızır bakanlığın fuara 150 metre karelik bir stant ile katılacağını açıkladı. Hızır bu stantta eğitim sektörünün farklı tür etkinlik ve projelerinin sergileneceğini söyledi.

Bakanlığın bu yıl ilk kez meslek, ticaret ve kız liseleri öğrencilerinin çalışmalarına da fuarda yer vereceğine dikkat çeken Hızır; bakanlığın faaliyet ve çalışmalarına ışık tutan belgesel filmler, fotoğraflar ve broşürlerin yer alacağını sözlerine ekledi.

Ordu birlikleri bugün mütefik ve destekçi güçlerle işbriliği içinde Süveyda İli Badiye Bölgesinde ilerleme ve kurtardığı bölgelerde konuşlanma operasyonlarını sürdürürlerken, bölgeyi ABD destekli IŞİD teröristlerinden tamamen temizleme amaçlı operasyonlarını genişletti.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Badiye derinliklerinde radikal teröristleri bertaraf ederlerken bazı eksenlerde Badiye’nin 27 km derinliğine girerek geniş alanları ve yüksek bir stratejik önem taşıyan tepeleri kurtardıklarına dikkat çekti.

Ordu birliklerinin stratejik tepeleri kontrollerine geçirmeleriyle radikal teröristlerin destek ve ikmal hatlarının da kesildiğini ifade eden kaynak; kaçan teröristleri kovalama ve kontrol altındaki alanları genişletme operasyonlarının başarıyla devam ettiğini kaydetti.

Ordu birlikleri bomba imha birliklerinin yol, mağara ve tüm bölgeyi tarayıp teröristlerin yerleştirdikleri bomba düzenekleri ve mayınları etkisizleştirme operasyonları başlattıklarını söyleyen kaynak; buna eş zamanlı olarak hava güçleri ve topçu birlikleri teröristlerin Badiye derinliklerindeki hareketlenme, toplanma yerleri ve karargahlarıı yoğun ateşe tuttuklarıı belirtti. Kaynak bu dakik ve nitelikli operasyonlar sonucunda ABD destekli radikal teröristlerin sayı ve teçhizat bakımından ağır kayıplara uğratıldıklarını vurguladı.

Diğer yandan saha kaynakları konuşlanma ve ilerleme operasyonlarının Süveyda İli doğu kırsalı köyleri için bir güvenlik kordonu oluşturduğunu, Badiye’nin terör ve teröristlerden temizleninceye kadar bu operasyonların devam edeceğini belirtti. Kaynaklar bölgenin zor coğrafi yapıya sahip olmasına rağmen ordu birliklerinin teröre karşı savaşta azimli ve kararlı olduklarının altını çizdi.

Kunaytra Valiliğinde karayolları ekipleri ordu birlikleri bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamaları ardından vatandaşların hareketini kolaylaştırma ve gereksinimlerini karşılamalarına yardım etme amaçlı olarak Baas Kenti – Hamidiye karayolunda barikaları kaldırarak yolun bakım ve onarım çalışmalarını başlattı.

Yapılan açıklamada, Hamidiye Köyünde araçların geçişi ve vatandaşların evlerine rahat bir şekilde dönüşlerini kolaylaştırmak amacıyla, bomba imha ekiplerinin yolun iki tarafındaki bubi tuzakları ve el yapımı patlayıcıları kaldırmaları ardından karayolları ekiplerinin bugün iki yönlü yolda toprak barikatlar ve molozlardan temizlemeye başladıklarını söyledi.

Kunaytra Valiliğine tabi ilgili kurumlar il kırsalında İsrail’e tabilikleriyle bilinen terör örgütlerin ordu birlikleri tarafından yok edilmesi ardından bütün bölgelerde muhtelif hizmetlerin yeniden kazandırılması amaçlı yoğun çabalar harciyor. Aynı zamanda bölge ahalisinin normal yaşamlarına dönmeleri ve bölgede ziraai üretimin başlatılması için temel gereksinimleri temin etmeye çalışıyor.

“İsrail Yine Gazze’yi Bombaladı”

İşgalci İsrail’e ait savaş uçakları bugün, yıllardır sıkı kuşatma altında tuttuğu Gazze Kesiminin farklı bölgelerini yine bombaladı.

İşgal güçlerine tabi savaş uçakların bugün Gazze Kesiminin güneyinde yer alan Rafah Kenti ve kesimin ortalarında yer alan Deyr Baleh Bölgesini bir dizi füzeyle bombaladıklarını belirtti. Haberde Siyonist savaşların saldırıları sonucunda ciddi anlamda maddi hasar meydana geldiğine dikkat çekti.

Düşman savaş uçaklarının aynı zamanda Gazze Kesiminin ortalarında yer alan Cafaravi Nahiyesini bombaladıklarını belirten haber ajansı; saldırıda 23 yaşlarında hamile bir kadının yanı sıra 1,5 yaşlarındaki küçük kızının şehit düştüklerini, kadının kocasına ilaveten birçok Filistinli vatandaşın da bir kısmı ağır olmak üzere yaralandıklarını aktardı.

“10 Yıl Süren Kesintiden Sonra Yeniden ve Büyük Bir İlgiyle Düzenleniyor”

Hama İlinin doğusu Selemiye Bölgesinde Yaz Alışveriş Festivali 10 yıl süren kesintiden sonra geniş bir katılım ve halkın yoğun ilgisiyle yeniden düzenleniyor.

Selemiye Kentinin batı kornişinde ‘Hepimiz Ortağız’ sloganı altında düzenlenen festivale farklı alanlardan 60’tan fazla ekonomi ve ticari faaliyet katılıyor.

Kurban bayramının yanı sıra yeni eğitim-öğretim yılı için gerekli tüm gereksinimlerin yanı sıra ev gereçleri ve gıda ürünlerinden akla gelebilecek her türlü tüketim maddelerine yer veren alışveriş festivalinde farklı oranlarda indirimli satış kampanyaları da yer alıyor.

“İki Ülke Arasında Ekonomik İşbirliği Mekanizmaları İncelendi”

Uluslararası Planlama ve İşbirliği Kurumu Genel Müdürü İmad Sabuni bugün, Abhazya Cumhurbaşkanı Delegesi Barsits Konstantinovic, Abhaz Dışişleri Bakanı Kave Daur Vadimovic ve onlara eşlik eden heyet ile ikili ilişkileri iki ülke ve halklarının çıkarlarına hizmet edecek şekilde geliştirme olanaklarını masaya yatırdı.

Kurum binasına yapılan toplantıda iki taraf iki ülke arasında karma kabine komitesinin kurulmasının yanı sıra farklı alanlarda işbirliği öngören anlaşmaların imzalanması olanaklarını inceledi.

Abhaz şirketlerin 6 Eylül tarihinde düzenlenecek Uluslararası Şam Fuarının 60. Dönem faaliyetlerine katılmaları konusunun da ele alındığı toplantıda; iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin önemi kaydedildi.

Haber Merkezi

Share
159 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?