logo

reklam
04 Ağustos 2018

SURİYE’DE GÜNDEM

Savunma Bakanı Güney Bölgesinde Askeri Birlikleri Ziyaret Etti

Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanı Orgeneral Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın direktifleri doğrultusunda ve Suriye Arap Ordusunun 73. Kuruluş yıldönümü münasebetiyle Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanı Yardımcısı Savunma Bakanı Korgeneral Ali Abdullah Eyüp, Güney Bölgesinde görev yapan bazı birliklere saha gezisinde bulundu.

Savunma Bakanı bazı saha komutanları ve askerlerle bir araya gelerek, onlara Cumhurbaşkanı el Esad’ın tebriklerini ve yurt genelinde terör ve destekçilerine karşı kaydettikleri zaferler sebebiyle kendilerine yönelik takdirlerini iletti.

Saha komutanlarından sivillerin korunması için aldıkları tedbir ve icraatları dinleyen Savunma Bakanı Eyüp, askerlerin harcadıkları çabaları, zafere yönelik yüksek maneviyat ruhu ve imanları yanı sıra kendilerinde bulunan yüksek sorumluluk duygularını övdü.

Suriye’nin güneyindeki büyük başarıların ordunun Suriye Arap topraklarının tamamında nihai zafere erişinceye kadar terörle mücadele ve terörü ortadan kaldırmadaki gücünü ispat ettiğine dikkat çeken Savunma Bakanı Eyüp, askerlerin mukaddes vatan vecibelerini yerine getirmedeki yüksek çatışma kabiliyetlerini vurguladı.

Kendi yönünden cephedeki askerler, vatanın onurlu ve şanlı kalması için canlarını feda ederek savunacaklarını ve saldırganlara karşı vatanın geçilmez kaleleri olarak kalacaklarını dile getirdiler.

Öte yandan Savunma Bakanı Korgeneral Eyüp, askeri hastanelerden birini ziyaret ederek, yaralı askerlerin durumlarını ve sağlık sorunlarını görerek acil şifalar temennisinde bulundu. Savunma Bakanı Korgeneral Eyüp’e ziyaretinde Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığından bazı subaylar eşlik etti.

Silahlı Kuvvetler Ordu Bayramı yıl dönümünde, askeri ve spor etkinlikleri düzenledi, şehitlikler ziyaret edildi. Ordu teşkilat ve birlik komutanları yaptıkları konuşmalarda, ordunun kuruluş yıldönümünün zaferin adresi olduğunu ve her zaman öyle kalacağını, kuruluşundan bu yana en büyük kahramanlık ve fedakârlık destanlarını yazan bu ordunun sembolü olarak kalacağını vurguladılar.

Komutanlar ayrıca, Suriye askerinin tarih boyunca önderlik ve kahramanlığın örneği olduğunu belirterek, şehit kanlarının muhtelif ad ve şekilleriyle şer ve saldırı güçlerine karşı mücadele yolunda parlayan bir fener gibi kalacağını vurguladılar.

“IŞİD yuvalarında İsral menşeli insansız hava araçları bulundu”

Ordu birlikleri Dera kırsalında İsrail işgali altındaki Golan toprakları ve Ürdün sınırlarına yakın düşen Yermük Havzasını IŞİD’ten kurtarmaları ardından bulunduğu arama tarama operasyonları sırasında bu radikal terör örgütünün yuvalarında ABD ve İsrail menşeli cephane ve ekipmanlar ele geçirdi.

Askeri bir kaynak Küvya Köyünde yapılan arama tarama operasyonları sırasında IŞİD yuvalarında bir kısmı ABD menşeli olmak üzere büyük miktarda ve farklı türlerde silah, mühimmat ve ekipmanlar ele geçirdiklerini belirtti.

Askeri kaynak Abidin Beldesinde yapılan arama tarama operasyonlarında ise radikal terör örgütü IŞİD yuvalarında İsrail menşeli roketler ve insansız hava araçlarının yanı sıra farklı tür cephane ve ekipmanlar ele geçirildiğine dikkat çekti.

“İsrail Nablus Kentine Saldırdı”

İsrail’in dünyanın farklı devletlerinden getirip işgal ettiği Filistin topraklarına yerleştirdiği yerleşimciler bugün erken saatlerde işgal güçlerinin koruması ve desteği ile Batı Yaka’da Nablus Kentinin doğusunda yer alan Kabir Yusuf Bölgesine saldırdı.

Bölge ahalisi Filistinlilerin yerleşimcilerin saldırılarına karşı koymalarıyla işgal güçlerinin onlara ateş açtıklarını aktarırken, bunun sonucunda Filistinli 2 gencin yaralandığını belirtti.

Haberde işgal güçlerinin saldırgan yerleşimcilere karşı koymaya çalışan Filistinlilere karşı zehirli gaz kullanması sonucunda da onlarca Filistinlinin boğulma tehlikesi geçirdiklerine dikkat çekti.

Diğer yandan işgal güçleri Halil Kentinde Vadi Ebu Küteyba Bölgesi ve kentin kuzeyinde yer alan Beyt Amir Beldesinde Filistinlilerin evlerine baskın operasyonları düzenledi.

“Suriye’de Çözüm Suriye’nin Egemenliği ve Toprak Bütünlüğünü Korumalıdır”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov; Suriye’deki krize çözümün, Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğünün korunması gereğini öngören Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararı kapsamında olması gerektiğini vurgularken, Suriye’nin geleceğinin sadece Suriyeliler tarafından belirlenmesi önemini belirtti. Singapur’da düzenlediği basın toplantısında Lavrov; ABD’nin, tehcir edilen Suriyelilerin vatanlarına geri dönmeleri meselesinde çekimser davrandığına dikkat çekti.

Haber Merkezi

Share
263 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?