logo

reklam

SURİYE’DE GÜNDEM

“Dera Kırsalında IŞİD’e Karşı Operasyonlar Devam Ediyor”

Hava güçleri ve topçu birlikleri Dera kırsalının güneybatısında yer alan Yermük Vadisi bölgesinde radikal terör örgütü IŞİD siperleri, mevkileri ve karargâhlarını yoğun ateşe tutmaya devam ediyor.

Askeri bir kaynak hava güçlerinin bugün Yermük Vadisi Bölgesinde Cumu Tepesi civarlarının yanı sıra Tsiyl ve Cellin köylerinde IŞİD’in siper ve karargâhlarına bir dizi hava operasyonu düzenlediklerini aktardı.

Kaynak hava operasyonlarına eş zamanlı olarak topçu birliklerinin de radikal teröristlerin mevki ve karargâhlarını yoğun ateşe tuttuklarını ifade ederken; söz konusu operasyonlarda radikal teröristlerin önemli beşeri ve askeri kayıplara uğratıldıklarını vurguladı.

Öte yandan Tel el Cabiye yönünden ilerleyen kara birlikleri teröristlerle şiddetli çatışmalar ardından önemli ilerlemeler kaydettiklerine dikkat çeken askeri kaynak; teröristlerin hareketlerinin felce uğratılıp bir kısım noktaların kurtarıldığını aktardı.

“Neva Halkı Orduya Desteklerini Yineledi”

Dera İlinin kuzeybatısında yer alan Neva Kenti ahalisi ordu birlikleri kendilerini yıllardır acısını yaşadıkları terörden kurtarmaları ardından tarım arazilerine gitmek ve normal yaşamlarını sürdürebilmeleri için terör kalıntılarının tamamen temizlenmesi gereğini ifade etti.

Neva Kentinde vatandaşlar; dış güçlere tabiliklerine bizzat tanık oldukları kiralık terörden kurtulmanın sevincini ifade ederken, ordu birlikleri mutlak desteklerinin de altını çizdi.

Kentte tüm silahlarını teslim edenlerin kanuni durumlarını yeniden düzenleme icraatlarına da dikkat çeken vatandaşlar Yermük Vadisinin radikal teröristlerden temizlenmesi operasyonlarında orduya destek olmaya hazır olduklarını vurguladı.

Neva Kentinde silah bırakmayı reddeden teröristlerin Suriye’nin kuzeyine gönderilmelerinden kısa bir süre sonra kentte bulunan silahlıların tüm silahlarını teslim etmeleri konusunda uzlaşma sağlanmıştı.

Bölgede bulunan bir saha komutanı Neva Kentinin tüm terör kalıntılarından temizlenmesi ardından kent ve ahalisinin normal yaşamlarına dönmeleri için gerekli tüm icraatların alınacağını ifade etti.

“Vatandaşlar Ordunun Terörden Kurtardığı Belde ve Köylerine Dönüyor”

Dera Kentinin yaklaşık 4 km kuzeyinde yer alan Etman Beldesinde daha önce terör saldırılarından kaçan vatandaşlardan yüzlercesi, beldelerinin daha önce ordu birliklerinin tarafından terörden tamamen kurtarılmasıyla evlerine döndüler.

Teröristlerin beldelerinde bulunduğu zaman sivil vatandaşlara karşı bulunduğu gasp, saldırı ve öldürme eylemlerini ifade edecek kelimeler bulamadıklarını kaydeden vatandaşlar; ordu birliklerinin şanlı zaferleriyle duydukları gururu ifade ettiler.

Vatandaşlar ordu birlikleri sayesinde yeniden onurlu ve güvenli bir yaşama döndüklerini belirtirken, yıllardır hasret kaldıkları evleri, yakınları ve mülkleriyle yeniden bir araya gelmenin sevincini anlattılar.

“Teröristlerin Sahra Hastanesi ve İlaç Depoları Ele Geçirildi”

Kunaytra Kentinin yaklaşık 16 km güneydoğusunda yer alan Nebi el Sahr Beldesinde yapılan arama tarama operasyonları sırasında radikal teröristlerin ordu birliklerimiz tarafından yok edilmeden önce kullandıkları sahra hastanesi ve ilaç depoları ele geçirildi.

Askeri bir kaynak terörden kurtarılan beldede teröristlerin özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri bomba düzeneklerini etkisizleştirme ve halkın güvenliğini pekiştirme amaçlı arama tarama operasyonları sırasında tam donatılmış büyük bir sahra hastanesi bulunduğunu ifade etti.

Kaynak ameliyat odaları, laboratuar ve gelişmiş tıbbi cihazların bulunduğu hastanede büyük bir ilaç deposunun da ele geçirildiğine dikkat çekti.

İlaçların bir kısmının İsrail ve Ürdün menşeli olduğuna vurgu yapan kaynak; radikal teröristlerin beldede bulunan okulu terör karargahı ve sahra hastanesine dönüştürdüklerini kaydetti.

“Rusya, Yaptırımların Kaldırılması İçin Temaslarda Bulunuyor”

Rusya Dışişleri Bakanlığı; Suriye ve halkına karşı uygulanan kanunsuz tek taraflı yaptırımların kaldırılması amacıyla bölgesel ve Batılı birçok devlet ile temaslarda bulunduğunu belirtti.

Rusya dışişleri ve savunma bakanlıklarının bugün Suriyelilerin vatandaşlarına geri dönmelerine ilişkin düzenledikleri toplantıda dışişleri bakanlığı temsilcisi Rusya’nın bölgesel ve batılı birçok devlet ile Suriye’ye uygulanan yaptırımların kaldırılması ve insani yardımlar sunulması amacıyla temaslarda bulunduğunu ifade etti.

Rus temsilci Suriye’de terörün sabote ettikleri altyapı ve hizmet kurumlarının onarılıp yeniden etkinleştirilmesi amaçlı olarak Rusya’nın yine birçok devlet ve uluslar arası örgüt ile yoğun çabalar harcadığına dikkat çekti.

Suriyelilerin vatanlarına geri dönüşleri konusunda ise Rus temsilci; Lübnan gibi bir kısım devletlerin bu konuda işbirliği sergilediğini belirtirken, bir kısım devletlerin ise bu konuda koşullar dayatamaya çalıştıklarına vurgu yaptı.

Haber Merkezi

Share
111 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?