logo

reklam
19 Temmuz 2018

SURİYE’DE GÜNDEM

“Terörden Kurtarılan Bölgelere Birçok İnsani Yardım Konvoyu Gönderildi”

Dera Valiliğinin il genelinde ordu birliklerimizin terörden kurtardıkları bölgelerde vatandaşların temel gereksinimlerini karşılama amaçlı acil icraatları kapsamında bugün Dera İlinin kuzeybatısında yer alan Enhil Kentine insani yardım konvoyu gönderdi.

İç Ticaret ve Tüketiciyi Koruma Dera İl Müdürü Vail Muflih insani yardım konvoyunda 32 ton un, 10 bin litre mazot, 5 bin litre benzin ve 1100 adet mutfak tüpü bulunduğunu açıkladı.

Diğer yandan Kızılay Örgütünün İl Başkanı Ahmet Mesalime bugün; Dera ilinin kuzeydoğu kırsalında yer alan birçok belde ve köye insani yardımlar taşıyan büyük bir konvoyun gönderildiğini belirtti.

Mesalime bu konvoyda farklı temel gereksinimlerden oluşan gıda paketlerinin yanı sıra un bulunduğunu açıkladı.

“Binlerce Kişi Ordunun Kurtardığı Belde ve Evlerine Döndü”

Dera kırsalının doğusunda daha önce dış güçlere tabi olan teröristlerin gasp ve saldırı eylemlerinden kaçan binlerce kişi, ordu birliklerinin beldedeki teröristleri yok edip güvenliği sağlamalarıyla evlerine ve işlerine döndü.

Dera Kentinin yaklaşık 4 km doğusunda yer alan Nuayme Beldesindeki evlerine dönen 7 binden fazla vatandaş; ordu birliklerimizin beldelerini kurtarmadan önce teröristlerin vatandaşların mallarına, ırzlarına ve her şeylerine saldırıp yıkım ve sabotaj eylemlerinde bulunduklarını belirtti.

Teröristlerin son sayıma göre nüfusu 10700 olan belde halkının büyük çoğunluğunu evlerinden, işyerlerinden ve arazilerinden kovduklarına dikkat çeken vatandaşlar; ordu birlikleri teröristleri yok etmeleriyle sabote edilen mallarını, altyapı ve hizmet şebekelerini onarmada el ele verip normal yaşamlarına döneceklerini ifade etti.

“Şanlı Bayrak Hrek Şehir Meclisi Binası Üzerinde Göndere Çekildi”

Ordu birlikleri Dera kırsalında dış güçlere hizmet eden ve sivillere karşı terör estiren teröristlerden kurtarmaları ardından Hrek Kentinde şehir meclisi binası üzerine şanlı bayrağı göndere çekti.

Kalabalık halk kitlelerinin katıldıkları etkinlikte vatandaşlar ellerinde bayrak ve Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad’ın fotoğraflarını taşıyarak Suriye’nin birlik beraberliği ve Suriye’yi kahramanca koruyan ordu birlikleri adına sloganlar attılar.

Yıllardır kendilerine gasp ve saldırılarda bulunan teröristlerden kurtulmanın sevincini ifade eden vatandaşlar, ordu birliklerinin sayesinde yeniden onurlu ve güvenli bir hayata dönüp rahat nefes aldıklarını kaydetti.

Ordu birlikleri Dera İlinde dış güçlere tabi teröristlere karşı şanlı zaferleri ışığında Suriye’nin şanlı bayrağı Busra el Şam’da göndere çekildi.

Ordunun Dera İlinde Nusra Cephesi ve çatısı altındaki teröristleri ağır kayıplara uğratıp ilin yüzde doksanından fazlasını terörden kurtarmalarıyla birçok bölge uzlaşma ile terörden kurtarıldı. Busra el Şam’ın da dahil olduğu bu uzlaşma bölgelerinde silah bırakmayı reddedenleri tüm orta ve ağır silahlarını orduya teslim etmeleri ardından aileleriyle birlikte Suriye’nin kuzeyine aktarılırlarken, silah bırakanların kanuni durumları yeniden düzenlenip normal yaşama dönecekler. Bunun mukabilinde bu bölgelerde tüm devlet kurumları ve hizmet altyapısı onarılıp yeniden hizmete açılacak.

“Halk Kitleleri Teröristlere Karşı Protesto Gösteriler Düzenledi”

Kunaytra İlinin orta ve güney kesimlerinde halk kitleleri; yıllardır işverenleri dış güçlerin talimat ve desteği ile sivillere karşı terör estiren ve kiralık teröristlere karşı düzenledikleri protesto eylemlerinde ordu birliklerimizin belde ve köylerine girerek teröristleri yok etmelerini talep ettiler.

Kunaytra kırsalının kevm el Paşa, Hecca, Ayn el Tiyna, Kurkus, Um Ğara, Ksaybe, Devaya, Sveysa, Zbeyda ve Resm Ali belde ve köylerinde halk kitleleri sokak ve meydanlarda teröristlere karşı yürüdü. Terör örgütleri ve başta İsrail olmak üzere destekçilerini sloganlarla kınayan halk kitleleri ordunun derhal beldelerine girip kendilerini terörden kurtarmalarını talep etti.

Halk kitleleri gösteriler sırasında ellerinde Suriye bayrakları taşıyarak ordu birliklerimiz adına sloganlar attı.

Halk kitlelerinin teröristleri kınayan ve ordunun beldelerine girip onları terörden kurtarma taleplerine eş zamanlı olarak vatan koruyucularımız Kunaytra kırsalının farklı bölgelerinde İsrail destekli Nusra Cephesi ve çatısı altındaki diğer teröristlere karşı nitelikli operasyonlarını sürdürdü.

Haber Merkezi

Share
231 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?