logo

reklam

SURİYE’DE GÜNDEM

Askeri bir kaynak Dera Beled’in terörden arındırılıp devlet kurumları ve hizmet şebekelerinin onarılıp yeniden etkinleştirilmeleri amaçlı uzlaşma kapsamında bugün silah bırakmayı reddeden terörist ve ailelerinden ibaret 407 kişiyi taşıyan 10 otobüsün Suriye’nin kuzeyine hareket ettiklerini ifade etti.

Teröristleri tahliye etme icraatlarının yüksek bir dikkatle gerçekleştirildiğini belirten askeri kaynak; teröristlerin silah zoru ve tehdidi ile herhangi bir kişiyi beraberlerini kaçırmaları ya da uzlaşmaya aykırı olarak silah veya bomba kaçırmalarını önleme amaçlı dakik bir arama ve kimlik kontrolü yapıldığının altını çizdi. Kaynak arama sırasında teröristlerin havzasında muhtelif tür silahlar, mühimmat ve RPG roket atarının bulunduğunu kaydetti.

Askeri kaynak teröristleri tahliye etme icraatlarının Dera Beled’in tamamının terörden arınmasına dek devam edeceğini aktardı.

“İsrail Hedefine Ulaşamayacak”

İşgalci İsrail Suriye’de Nusra Cephesi ve diğer terör örgütlere muhtelif tür desteği kapsamında akşam saatlerinde Halep kırsalının doğusunda Suriye ordusuna ait bir mevkie saldırdı.

Askeri bir kaynak düşman İsrail’in akşam saatlerinde Halep kırsalının doğusu Neyreb Havaalanının kuzeyinde ordu birliklerinin bir mevkiine füzelerle saldırdığını belirtti. Kaynak düşman saldırının maddi hasarlarla sınırlı kaldığını ifade etti.

İsrail’in bu saldırısının Dera ve Kunaytra’da edatları olan terör örgütlerin ordu birlikleri karşısında ağır yenilgilerini telafi etme amaçlı olduğuna dikkat çeken askeri kaynak; bu gibi çabaların daha önce de hedefine ulaşamadığı gibi şimdi de başarısız kaldığının altını çizdi. Askeri kaynak ordu birliklerinin vatan topraklarının her karışında İsrail ve daha başka devletlerin edat olarak kullandıkları terörü yok etmekle birlikte Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğünün yanı sıra Suriye halkının güvenliğini temin etme kararlılığında olduğunu vurguladı.

“Deşifre Edilen Edatlarını Çıkarmak İçin Gizli Planlar Tartışıyorlar”

ABD idaresinde diplomat ve yetkililer; ABD, Kanada, İngiltere ve Fransa’nın yanı sıra daha başka Avrupa ülkesinin ‘Beyaz Miğferliler’ örgütünün azılı elemanlarını Suriye dışına çıkarmak için gizli planlar tartıştıklarını ortaya çıkardı.

Söz konusu diplomat ve yetkililer; bu ülkelerin Suriye’de gerçeklerin çarpıtılması, görüntü ve haber uydurmada büyük bir rol oynayan bu edatlarının deşifre edilmeleriyle birlikte artık pek faydaları olmadığını düşünmeleri sonucunda onları Suriye’nin dışına aktarmak için gizli planlar hazırlamaya çalıştıklarına dikkat çekti.

Bu planları hazırlama çalışmalarında bulunan ABD’li bir diplomat ve iki yetkiliden naklen; ‘Beyaz Miğferlilerde’ bulunan yaklaşık binden fazla kişinin aileleriyle birlikte güvenliklerinin sağlanması meselesinin Washington, Paris, Londra, Ottawa ve daha başka başkentlerin odak meselesi haline geldiğini kaydetti. ABD’li diplomat kaynak bunların İngiltere ve Kanada’da yerleştirilmelerinin planlandığını ifade ederken, ABD’li iki yetkili ise Almanya’nın da bir kısmını almasının beklendiğini kaydetti. 2013 yılında İngiliz, ABD, Suudi Arabistan ve daha başka devletlerin destek ve finansıyla teşkil edilen ‘Beyaz Miğferliler’; Kaide Örgütünün Suriye kolu olan ve uluslar arası terör örgütleri listesinde yer alan Nusra Cephesi başta olmak üzere azılı terör örgütlerin bulundukları bölgelerde sınırlandırıldı. Temelde radikal terör örgütlere tabi olan bu oluşumun elemanları ağır silahlar taşıyıp Nusra Cephesi ve daha başka terör örgütlerin saflarında terör saldırılarına katıldıkları görüntülerle tespit edildi. Dera Beled Bölgesinde bulunan silahlı gruplar havzalarında bulunan tüm orta ve ağır silahların yanı sıra tank ve farklı tür araçları ordu birliklerine teslim etmeye devam ediyorlar.

Askeri bir kaynak silahlı grupların bugün İngiliz bir zırhlı aracın yanı sıra bir tank, bir zırhlı araç ve bir ağır topun yanı sıra muhtelif tür orta ve ağır silahları orduya teslim ettiklerini belirtti.

Kaynak daha önce sağlanan uzlaşma kapsamında silahlı grupların havzalarında bulunan tüm silahları orduya teslim etme icraatlarının devam edeceğine dikkat çekti.

Dera Beled’te silah bırakmayı reddeden teröristleri aileleriyle birlikte tahliye etme icraatları başladı.

Askeri bir kaynak Dera Beled’te silah bırakmayı reddeden teröristleri aileleriyle birlikte başka bölgeye aktaracak otobüsler ve onlara eşlik edecek ambulans araçlarının teröristleri aileleriyle birlikte aktarmaya başladıklarını belirtti. Kaynak Dera Beled’in terörden arındırılıp devlet kurumları ve hizmet şebekelerinin onarılıp yeniden etkinleştirilmeleri amaçlı uzlaşma kapsamında bugün silah bırakmayı reddeden terörist ve ailelerinden ibaret 407 kişiyi taşıyan 10 otobüsün Suriye’nin kuzeyine hareket ettiklerini ifade etti.

Teröristleri tahliye etme icraatlarının yüksek bir dikkatle gerçekleştirildiğini belirten kaynak; teröristlerin silah zoru ve tehdidi ile herhangi bir kişiyi beraberlerini kaçırmaları ya da uzlaşmaya aykırı olarak silah veya bomba kaçırmalarını önleme amaçlı dakik bir arama ve kimlik kontrolü yapıldığının altını çizdi. Kaynak arama sırasında teröristlerin havzasında muhtelif tür silahlar, mühimmat ve RPG roket atarının bulunduğunu kaydetti. Askeri kaynak teröristleri tahliye etme icraatlarının Dera Beled’in tamamının terörden arınmasına dek devam edeceğini aktardı.

Dera Beled’in yanı sıra Dera kırsalının farklı bölgelerinde silah bırakmayı reddeden teröristlerin havzalarında bulunan tüm orta ve ağır silahları teslim etmeleri ardından aileleriyle birlikte başka bölgelere aktarılmaları üzerinde uzlaşma sağlanmıştı.

Haber Merkezi

 

Share
233 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?