logo

reklam

SURİYE’DE GÜNDEM

 

 “Bu Süreç İçinde Çabaları Yoğunlaştırmak Gerekiyor”

Enformasyon Bakanı İmad Sara, Suriye’de ulusal medyanın Suriye ve halkına yönelik yürütülen muhtelif yönlü savaşın başından beri ordu birliklerinin yanında olduğunu belirtti.

“Suriye’ye karşı medya savaşında yedi yıldır gerçekler çarpıtılıyor” sloganı altında düzenlenen Birinci Gençlik Medya Forumu katılımcıları ile buluşmasında Bakan Sara; Suriye ve halkına karşı yürütülen savaşın medya alanına dikkat çekti. Bu savaşta sahte görüntüler ve asılsız iddialarla Suriye ve ordusuna çamur atılıp suçlamalarda bulunulduğunu belirten Sara; dünyanın dev medya araçlarının siyasi ajandalar uğruna bu oyuna katıldıklarını, Suriye ve ordusunu kötülemek için ellerinden gelen her gayreti gösterdiklerini ifade etti.

Bakan Sara gençlerin tüm bu yalanların deşifre edilmesi ve gerçeklerin dünya kamuoyuna doğru bir şekilde aktarılması için bulunduğu çabaların takdire şayan olduğunu kaydetti.

Enformasyon Bakanı Sara; ordu birliklerinin başkent Şam ve kırsalındaki sivil yerleşim alanlarını gaddar terör füzelerinden kurtarmak için Doğu Ğuta’da bu füzeleri fırlatan teröristlere karşı operasyonlarına eş zamanlı olarak terör örgütleri ve yandaş medyalarının yalan ve dezenformasyon hamlelerini tırmandıracaklarına dikkat çekti. Dolayısıyla bu süreç içinde gerçekleri mümkün olduğunca tarafsız ve gerçekçi bir şekilde aktarmak ve yalanlarını çürütmek için çabaların yoğunlaştırılması önemini ifade eden Sar; ‘ılımlı muhalifler’ adı verilen fakat gerçekte azılı radikal teröristlerden ibaret olan bu terör örgütleri ve yandaş medya araçlarının yalanlarını çürütme gereğini belirtti.

Bakan Sara önümüzdeki süreç içinde gençlere daha da büyük önem verileceğini ve gençlere has televizyon kanalları açılacağını açıkladı.

*****************

“Teröre Teşvik ve Destek Niteliğindedir”

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı Doğu Ğuta’da bulunan azılı terör örgütlerin başkent Şam ve kırsalında sivil yerleşim alanları ve masum sivil vatandaşları onlarca füzeyle hedef almaları konusunda Birleşmiş Milletler genel sekreteri ve Güvenlik Konseyi başkanına eş iki resmi mektup gönderdi.

Bakanlık BM ve BMGK arşivlerinde resmi belge niteliği taşıyan ve Suriye’nin kullanma hakkını saklı tutan resmi mektubunda kimi devletlerin ‘ılımlı muhalifler’ adını verdikleri teröristlerin Şam ve kırsalındaki yerleşim alanlarını gaddar füzelerle hedef almaları sonucunda aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu onlarca masum sivil vatandaşın şehit ve yaralı düştüklerine dikkat çekti.

Doğu Ğuta’daki teröristlerin sivillere yönelik bu vahşi gaddar saldırılarının Batılı bir kısım yetkililerin yanı sıra daha başka tarafların radikal teröristlere direk destek ve teşvik niteliğinde sayılan hamlelerde bulunmalarına eş zamanlı olarak geldiklerine vurgu yapan bakanlık; söz konusu yetkilerin Suriye devletinin vatandaşlarını savunma ve terörle mücadele hakkını inkar ettiklerinin altını çizdi. Bakanlık Suriye devletinin vatandaşlarını savunma, Suriye ve halkını tehdit eden terör ve destekçilerine karşı savaşa hakkının Suriye anayasasının yanı sıra BM misakı ve tüm uluslar arası kanunlarda net bir şekilde öngörüldüğünü vurguladı.

Batılı ve daha başka bir kısım devletlerin BMGK’nin teröristlerin sivillere saldırılarını kınamasını engellemelerinin bu terör örgütlerin yanı sıra işverenleri ve destekçilerine teşvik niteliğinde olduğunu belirten bakanlık, Suriye halkına karşı saldırılarını tırmandırma ve başka bölgelere ek olarak Doğu Ğuta’da masum sivil insanları canlı kalkan olarak kullanmaya devam etmelerine yol açacağını ifade etti. Bakanlık tüm bunların terör örgütleri ve bu terör örgütleri Suriye’ye karşı savaşta edat olarak kullanan kimi rejimlerin ajandalarına hizmet niteliğinde olduğunu ifade etti.

BM ve BMGK’nin radikal terörle mücadele ve teröre desteğin kesilmesinde ilgili uluslar arası kanun ve kararları ciddi, etkin ve tarafsız bir şekilde hayata geçirmede göre çağıran bakanlık; Suriye’nin ordusu ve halkıyla teröre karşı savaşını azimle sürdüreceğinin bir kez daha altını çizdi.

**********

Ğuta’da bulunan teröristlerin Ceremana Kasabasına füzelerle saldırmaları sonucunda 1 vatandaşın şehit,6 vatandaşın yaralı düştükleri aktarıldı.

Şam İl Emniyet Müdürlüğünde yetkili bir kaynak; Doğu Guta’da siperlenen terör gruplarının Bab el Selam ve Sebi Bahrat bölgelerine ilaveten Ebu Rummane Semtine füzelerle saldırmaları sonucunda 2 vatandaşın yaralandığını; sivillerin mülklerinde büyük maddi hasarın oluştuğunu ifade etti.

Ordu birliklerinin Doğu Ğuta’nın derinliklerinde füzelerin fırlatıldığı terör mevkilerini tespit ettiklerini belirten yetkili, bu mevkilerin içinde bulunan teröristler ve füze rampaları ile birlikte etkisiz hale getirildiklerini aktardı.

Diğer yandan Dera İl Emniyet Müdürlüğünde bir kaynak; İsrail’den destek alan teröristlerin Dera Kentinde Kaşif, Sahari ve Eski Havaalanı semtlerini yine gelişigüzel füzelerle hedef almalarıyla aralarında bir kadının bulunduğu 4 vatandaşın yaralı düştüğünü belirtti.

Haber Merkezi

Share
265 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?