ÜST REKLAM

logo

reklam
27 Temmuz 2017

SURİYE’DE GİDİŞATI ANLATTILAR

 

 

Suriye’nin Zafer Kazanması Kaçınılmaz

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat; Suriye ve halkına karşı dayatılan uluslar arası bu savaşta Suriye’nin şanlı zaferinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Genel koordinatörü İbrahim Alluş başkanlığında Ürdün Milli Liste heyeti ile görüşmesinde Mikdat; Suriye ordusunun halkın dayanışması ve desteği ile bölgesel ve dünya devletlerinin destekledikleri teröre karşı mücadele ettiklerine dikkat çekti. Mikdat bu savaşta Suriye ordusunun kahramanlığı ve halkın desteği sayesinde şanlı zaferin kaçınılmaz olduğunun altını çizdi.

Suriye’deki son siyasi, askeri ve sahasal durumlara ışık tutan Mikdat; Suriye ordusunun dost ve müttefik güçlerle işbirliği içinde muhtelif cephelerde radikal teröre karşı kazandıkları zaferler hakkında bilgi aktardı.

Konuk heyet başkanı Alluş; Suriye ordusunun teröre karşı zaferlerini överken, bu zaferlerin bölge ve halklarını hedef alan Siyonist ve Amerikan planlarını suya düşürdüğünü belirtti.

Suriye’nin Golan’daki Egemenlik Hakkı Tartışma Konusu Bile Olamaz

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşşar el Caferi; işgalci İsrail otoriteleri ve güçlerinin uluslar arası terör örgütleri listesinde yer alan Nusra Cephesi ve IŞİD dahil Suriye’de teröre muhtelif tür desteğini ve bu teröre karşı savaşan Suriye ordusuna saldırılarını sürdürdüğünü belirtti.

BM Güvenlik Konseyinin dün Ortadoğu’daki durumlara ilişkin düzenlediği oturumda Suriye beyanını okuyan Caferi, Filistin halkının kendi geleceğini belirlemesi ve bağımsız devletini kurma başta olmak üzere meşru haklarını almasında Suriye’nin destekleyici ilkeli tutumunun bir kez daha altını çizdi. Caferi Filistinlilerin meşru topraklarının tamamında başkenti Kudüs olan bağımsız devletini kurmalarının yanı sıra Filistinli tüm mültecilerin topraklarına dönme haklarına desteği konusunda Suriye’nin ilkeli ve sabit tutumunu vurguladı. Filistinli mültecilerin diyarlarına dönme haklarını garantileyen 1948/194 sayılı BMGK kararına dikkat çeken Caferi; bu kararın ne zaman aşımı ne yerleşim kolonileri ne dayatma ve asimile etme politikaları ne de hiçbir şekilde geçersiz kılınamayacağının altını çizdi.

Suriye’nin Daimi Temsilcisi Caferi işgalci İsrail otoritelerinin son zamanlarda Aksa Mescidine yönelik dayatma ve ihlallerine de dikkat çekerek, bunlara son verilmesi için BM ve BMGK’nin sorumluluğunu üstlenip gerekli etkin icraatları alması talebinde bulundu.

İşgal otoritelerinin Nusra Cephesi, IŞİD ve diğer terör örgütlere muhtelif tür direk ve dolaylı desteğine ışık tutan Caferi, Suriye ordusuna karşı saldırıları konusunda da bilgi aktardı. Caferi İsrail’in bu konuda öne sürdüğü bahanelerin gerçekle hiçbir ilgisi olmayıp hiçbir şekilde geçerli sayılamayacağına dikkat çekti.

İsrail’in işgali altındaki Golan topraklarına ilişkin dayatmalarına da vurgu yapan Caferi; son olarak Golan topraklarında yerel meclisler seçimleri yapmaya ilişkin kararının hiçbir meşruluğu olmadığını belirtti. Caferi 1981/497 sayılı BMGK kararının İsrail’in Golan topraklarına işgalini açık ve net bir şekilde gayrimeşru olarak nitelendirdiğinin altını çizdi. BM ve BMGK’nin Golan’a ilişkin tüm kararlarının bu toprakların Suriye toprakları olduğunu net bir şekilde vurguladıklarına dikkat çeken Caferi, İsrail’in Golan ve halkına bulunduğu tüm dayatma ve ihlallerin açık ve net olarak uluslar arası kararlara karşı ihlal teşkil ettiğini kaydetti.

Caferi Suriye’nin, Golan topraklarına ilişkin İsrail’in tüm dayatma ve kanunsuz icraatlarını mutlak bir şekilde reddettiğini ifade ederken, Golan topraklarının ezelden beri Suriye toprakları olup Suriye toprakları olacak kalacağının altını çizdi. Suriye’nin Golan topraklarındaki hakları ve egemenliğinin hiçbir koşul altında ve hiç kimse tarafından tartışma konusu bile olamayacağını vurgulayan Caferi; Suriye’nin bölünmez bir parçası olan bu toprakların er yada geç anavatanı Suriye’ye döneceğini belirtti. Caferi Suriye’nin, Suriyeli tüm esirlerin serbest bırakılmaları konusunda gereken icraatların derhal alınmasını da talep ettiğini ifade etti.

Haber Merkezi

Share
588 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?