ÜST REKLAM

logo

reklam
18 Mayıs 2017

SURİYE’DE GELİŞMELER

 

 

IŞİD’in Tank ve Zırhlı Araçları İmha Edildi

Askeri kaynak hava güçlerinin Deyrezzor’da Serda, Makabir, Maamil, Mekabbat, Hassarat, Kennamat, Urdi, Şeyh Yasin ve Cafra bölgelerinde tekfirci terör örgütü IŞİD’in siper, karargah ve hareketlenmelerine karşı nitelikli operasyonlarda bulunduklarını belirtti. Operasyonlarda ağır makineli silahlarla donatılmış birçok aracın imha edildiğini belirten kaynak, aralarında yabancı ve bariz isimlerin bulunduğu yüksek sayıda teröristin öldürüldüğünü kaydetti.

Deyrezzor Havalimanı ve Temin Tümeni civarlarında IŞİD çeteleri ile oldukça şiddetli çatışmalara girildi. Çatışmalarda hava güçlerimizin ordu birliklerimize destek verdiklerini ifade eden kaynak, ağır silahlarla donatılmış 2 araç, BMB tipi bir araç ve büyük miktarda patlayıcı ile hazırlanmış bombalı bir tankın hedefe ulaşmadan önce ordu birliklerimiz tarafından başarıyla imha edildiklerini aktardı. Kaynak askeri noktalara saldıran tekfirci teröristlerden 20’den fazla teröristin ölü, çok sayıda teröristin yaralı düşürülmeleri ardından saldırının çökertildiğini sözlerine ekledi.

Suriye Heyeti de Mistura ile Görüşecek

Suriye’deki krize siyasi çözüm sağlama amaçlı olarak İsviçre’nin başkenti Cenevre’de düzenlenen görüşmelerin 6. Turu kapsamında Beşşar el Caferi başkanlığındaki Suriye Arap Cumhuriyeti heyeti bugün saat 16.00 sularında BM genel sekreterinin Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura ile yeni bir görüşmede bulunacak.

Suriye heyeti Cenevre 6 görüşmelerinin ilk gününde dün de Mistura ile bir araya gelmişti.

Suriye heyeti dün aynı zamanda Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennady Gatilov ile bir araya gelmiş Cenevre 6 görüşmelerinin gündemi ve önemini masaya yatırmışlardı.

DERA – Belli başlı devletlerin destek ve örtü temin ettikleri teröristler gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmasını ihlal etme ve sivillere karşı gelişi güzel saldırılarda bulunmaya devam etti.

Dera Valiliğinde bir kaynak; İsrail ve Suudi Arabistan tarafından desteklenip komuta edilen teröristlerin bugün sabah saatlerinde Dera Kentinin Sahhari, Matar, Secna ve Kaşif semtlerine füzelerle saldırdıklarını belirtti. Kaynak gaddar saldırılar sonucunda birçok sivil vatandaşın yaralandığını, özel ve kamu mülklerde maddi hasarların meydana geldiğini ifade etti.

Dera Devlet Hastanesinde tıbbi bir kaynak ise; terör saldırılarında yaralanan 5 vatandaşın hastaneye kaldırıldıklarını belirtirken, gereken tıbbi müdahalelerin yapıldığını söyledi.

Dera İtfaiye Müdürlüğünde bir kaynak ise; itfaiye ekiplerinin terör saldırıları sonucunda alevler içinde kalan evlerdeki yangınları söndürmeye çalıştıklarını ifade etti.

Saha kaynakları ordu birliklerinin Halep kırsalı Meryamin, Tel Rıfat, Vahşiye, Merinaz ve Ayn Defni bölgelerinde Suriye’nin şanlı bayrağını göndere çektiklerini belirtti.

Kaynaklar ordu birliklerimizin söz konusu bölgelerde yoğun bir şekilde konuşlandıklarına dikkat çekti.

Saha kaynakları Halep kırsalının kuzeydoğusu Cerablus Kentinin güneyinde yer alan Mahsinli Köyü yönünde ilerlemeye çalışan ABD destekli ‘Demokratik Suriye Güçleri’ ile Türkiye’de Erdoğan rejimi destekli ‘ÖSO’ teröristleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını aktardı.

Kaynaklar çatışmalarda iki taraftan birçok kişinin ölü ve yaralı düştüğüne dikkat çekti.

‘Özgür Suriye Ordusu’ ya da kısaca ‘ÖSO’ adıyla bilinen vatan haini kiralık terör örgütü Ürdün sınırları yakınında bulunan Berkban Çadır Kampında bombalı bir aracın havaya uçtuğunu kaydetti.

Haberde aracın terör devriyesi yakınında imha edildiğine dikkat çekilirken, patlama sonucunda bariz bir sorumlunun yanı sıra 4 teröristin öldüğüne dikkat çekildi.

Saha kaynakları Şam kırsalı Doğu Ğuta Bölgesinde Ceyşul İslam adlı radikal terör örgütünün Hammuriye Beldesinde Feylak el Rahman adlı radikal terör örgütünün mevkilerini havan toplarıyla hedef aldığını belirtti.

Saha kaynakları Şam kırsalının Doğu Ğuta Bölgesinin muhtelif yerlerinde bir yandan Ceyşul İslam, diğer yandan da Feylak el Rahman ve Nusra Cephesi arasındaki çatışmaların muhtelif tür silahlarla devam ettiğini ifade etti.

Kaynaklar bugün yaşanan çatışmalarda aralarında sivillerin bulunduğu birçok kişinin ölü yaralı düştüklerini aktardı.

Haber Merkezi

Share
580 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?