ÜST REKLAM

logo

reklam
04 Eylül 2017

SURİYE’DE GELİŞMELER

 

ABD’nin Suriye eski büyükelçisi Robert Ford Birleşik Arap Emirlikleri; Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad’ın zafer kazandığını ve onu görevinden düşürmenin mümkün olmadığını belirtti.

Suriye’de olayların başlaması ve yayılmasında büyük bir rol oynayan Ford; bu gerçeğin artık herkes tarafından kabul edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Ford; “Suriye’de savaş, yavaş yavaş yok oluyor. Suriye başkanı el Esad zafer kazandı ve görevini sürdürecektir. Bu gerçeğin herkes tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Bu konuda yapabileceğimiz pek bir şey de yoktur.” ifadelerini kullandı.

Esad’ın görevinde kalması konusunda ‘silahlı muhaliflere’ baskı uygulanması konusunda bir soruya cevabında Ford; “Suriye’de askeri ve siyasi durumlar Esad’ın lehinedir. Daha önce muhalifleri destekleyen devletler gereken desteği sürdürmeleri halinde bile Suriye ordusunu yenmeleri mümkün değildir” dedi.

Suriye’de federal, yerel veya merkezi olmayan yönetimler konusunda bir soruya cevabında ise Ford; bunun ne Suriye devleti ne de Rusya tarafından kabul edilmediğini ve edilmeyeceğine dikkat çekti.

Ford gerek gerilimi azaltma bölgesi olarak ilan edilen Dera, gerekse İdlib olsun Suriye devletinin er ya da geç ülkenin tüm topraklarını tamamen kontrolüne alacağının altını çizdi.

Suriye’deki Kürtler konusunda ise Ford; Suriye’nin Deyrezzor ve Rakka’yı da mutlaka kontrolüne alacağını, gerekmesi halinde Kürtlere karşı da savaşacağını vurguladı. Ford böyle bir durumda ve IŞİD’in yok edilmesi ardından ABD’nin şu an olduğu gibi Kürtlere güç desteğinde bulunmayacağının altını çizerken; “Kürtler, böyle bir durumda ABD’den destek ya da yardım beklemeleri halinde büyük bir hata işlemiş olacaklar.” ifadesini kullandı.

Avrupa ülkeleri ile Suriye hükümeti arasındaki ilişkilerin normale dönmesi konusunda da Ford; Avrupa ülkelerinin Suriye ile güvenlik işbirliğinde olmaları ve kendi çıkarlarına göre hareket etmeleri durumunun yüksek olduğunu ifade etti. Ford bunun için de Suriye’de büyükelçiliklerini yeniden açmalarının gerekmeyeceğini söyledi.

 “Muhalifler Vaki Durumu Kabullenmeliler”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov; muhtelif isimlerine bakılmaksızın terör örgütleri ve radikal ideolojilerine karşı savaşın aralıksız ve amansız bir şekilde sürdürülmesi gereğinin altını çizdi.

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayid ile düzenlediği ortak basın toplantısında Lavrov; “Suriyeli muhalifleri tehdit dilinden uzak durma ve diyalog masasına yeniden dönmeye davet ediyoruz.” ifadesini kullandı. Lavrov, Rusya’nın ‘muhaliflerin’ tek bir çatı altında toplanmaları çabalarını desteklediğini söyledi.

Lavrov; “muhaliflerin vaki durumu kabullenip ona göre davranmaları gerekiyor. BMGK’nin kararlaştırdığı ilkelere de uygun bir şekilde hareket etmeleri gerekiyor.” dedi.

“24 Belde ve Köy Uzlaşmaya Katıldı”

Homs Valiliğinde bugün düzenlenen toplantıda il kırsalının doğusu ve batısında 24 belde ve köy ulusal uzlaşma sürecine katıldı. Söz konusu belde ve köylerde toplumun önde gelen şahsiyetleri, aşiret şeyhleri ve muhtarların yanı sıra Hmeymim Üssünde Rus Koordinasyon Merkezi temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda Suriye ve halkının düşmanlarına karşı safları birleştirme gereğinin altı çizildi. Katılımcılar Suriye ordusunun teröre karşı muhtelif bölgelerde kaydettikleri şanlı zaferleri överken; Suriyelilerin özgün iradeleri ile Suriye’yi savunmaları, düşmancı planlara karşı ordu ile omuz omuza olmaları önemini vurguladı.

“Çok İstiyorsa Denesin, Ama Denemeden Önce İyi Düşünsün”

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu hem BM genel sekreteri ile hem de Rusya başkanı ile görüşmelerinde Suriye ve halkına karşı yedi yıla yakın süredir sürdürülen savaşın başarısızlığından dolayı düştüğü histerik durumu ortaya serdi. Netanyahu Suriye’nin bu savaşta zafer kazanma yolunda hızla ilerlemesiyle el Esad’ın Şam’daki sarayı ve İran güçlerinin bulunduğu mevkileri direk olarak bombalama tehditlerinde bulundu.

Bu tehditleri irdelemek için ABD’nin Suriye’de eski büyük elçisi ve bu savaşta büyük rol oynayan Reobert Ford’un son olarak Birleşik Arap Emirlikleri gazetesine yaptığı açıklamalara bakmak gerekiyor. Ford açıklamalarında Esad’ın savaşı kazandığını, Suriye’de savaşın hızlı bir şekilde sona yaklaştığını belirtmişti. Aynı zamanda İsrail’in de bu mevzudan ve İran’ın Suriye’de güçlenmesinden büyük bir rahatsızlık duyduğunun da altını çizmişti.

Netanyahu Rusya’dan bu konuda istediği yardımla birlikte el Esad’ın sarayını ve İran’ın Suriye’deki mevkilerini bombalama tehditleri Putin tarafından net olarak cevaplandırıldı. Putin açık ve net olarak Suriye ve İran’ın Ortadoğu’da Rusya’nın stratejik ortakları olduğunun altını çizmiştir. Sonuç itibarıyla Netanyahu; Suriye’nin teröre karşı zafer kazanması, kendini savunma gücünü yeniden kazanması ve her şeyden önemlisi Suriye’de kanların akıtılmasına son verilmesinden ciddi rahatsızlığını utanmadan arlanmadan belirtti.

Netanyahu’nun İsrail’de yolsuzluk davalarından dolayı ipin ucunun boynuna dayandığı da biliniyor. Bunun için ipten kurtulmak için öne kaçma niteliğinde bir adımla tehditlerini yerine getirmesi uzak bir ihtimal değildir. Öyle ki ondan önce de İsrail başbakanlarından Ehod Olmert böyle bir adım atmış ve 2006 yılında Lübnan’a savaş açmıştır.

Netanyahu’nun bu tehditlerini yerine getirmesinden önce İsrail’in son zamanlarda girdiği her savaşta aşır kayıplar ve hezimetlerle geri adım atmak zorunda kaldığını unutmaması gerekiyor. İsrail’in artık ne güçlü ve modern silahlarıyla, ne de ABD ya da Batılı devletlerin desteği ile savaşları kazanamayacağını, savaşları halkların iradeleri ve haklı davalara inanan hür insanların mücadelesi kazanacağını irdelemesi gerekiyor. Dolayısıyla işgalci İsrail Başbakanı Netanyahu bu tehditlerini çok istiyorsa denesin, ama denemeden önce de iyi düşünsün.

Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad bugün, Suriye’ye iş ziyaretinde bulunan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Cabiri Ansari ve ona eşlik eden heyeti kabul etti.

Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad iki gün önce muhtelif Arap devletlerinde gençlik faaliyetlerinden heyetlerin katılımıyla düzenlenen Milli Mücadele Gençlik Faaliyeti katılımcılarından genç bir ekibi kabul etti.

Görüşmede el Esad bölge davalarının savunulması, bölge ve halklarını hedef alan plan ve ideolojilere karşı mücadelede gençlerin rolüne vurgu yaptı.

Haber Merkezi

 

Share
508 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?