SURİYE'DE GELİŞMELER - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE’DE GELİŞMELER

Bu haber 28 Haziran 2017 - 9:44 'de eklendi ve 104 kez görüntülendi.

 

 

 

Esad, Bayramda vatandaşlarla iç içe

El Esad ve ailesi kırsal bölgelerde vatandaşların bayram sevincine neşe, coşku ve sevinç katıldılar. Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad, eşi Esma hanım ve çocukları Hama İlinin Misyaf Bölgesi kırsalında yer alan Tel Afar Köyünde, daha önce Suriye ve halkını teröre karşı savunurken yaralanan vatan koruyucularından Muhammed Halil’i evinde ziyaret ettiler.

Çatışma sırasında %90 oranında ağır yaralanması ardından yaralılara destek amaçlı olarak faaliyet gösteren Vatan Yaralısı Programı kapsamında tedavi edilen gazi, aynı programla işbirliği içinde hayvan yetiştiriciliği projesini hayata geçirildi.

Teröristlerin Yeni İhlallerinde Şehit ve Yaralılar Var

ŞAM – İsrail, Suudi Arabistan, ABD ve daha başka devletlerin destekledikleri teröristlerin çatışmaları durdurma ve gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmalarına yeni ihlallerde bulunmaları ve sivil yerleşim alanlarına füzelerle saldırmaları soncunda birçok vatandaş şehit ve yaralı düştü.

Şam Emniyet Müdürlüğünde bir kaynak; Doğu Ğuta’da bulunan teröristler başkent Şam’ın sivil yerleşim alanlarından Mezze, Abbasiler, Düveylia ve Dummar bölgelerini çok sayıda füze ile hedef aldıklarına dikkat çekti.

Kaynak terör saldırılarında 13 vatandaşın yaralandığını, bir kısım özel araçlar ve evlerin büyük maddi hasarlar gördüklerini aktardı.

Başkent Şam’ın Dummar Bölgesinde bir araca yerleştirilen bomba düzeneği askeri bir barikat yakınlarında havaya uçuruldu.

Patlamada ilk verilere göre birçok kişinin isabet aldığı kaydedildi.

Hatay’da İkisi Türk, üçü Suriye uyruklu 5 canlı bomba yakalandı

Hatay’da yapılan operasyonda saldırı için Suriye’den Türkiye’ye geçen 5 canlı bomba yakalandı. İkisi Türk, üçü Suriye uyruklu 5 canlı bombanın hedefinde Hatay’ın yanı sıra yakın iller olduğu ortaya çıktı.

Hatay Valisi Erdal Ata’nın Hatay valiliği Web sayfasında ve Suriye Haber Kaynaklarının da işlediği operasyon ile ilgili bilgiler şöyle; sınırda yakalanan 5 canlı bombanın DEAŞ üyesi olduğunu açıkladı.

Hatay sınırında MİT ve güvenlik güçlerinin ortak operasyonu ile yakalanan 5 canlı bombanın Altınözü ilçesinden, kaçak yollarla ülkeye giriş yaptığı öğrenildi.

İkisi Türk, üçü Suriye uyruklu 5 canlı bombanın hedefinde Hatay’ın yanı sıra yakın iller olduğu ortaya çıktı. Düzenlenen ortak operasyonla etkisiz hale getirilerek yakalanan ve emniyette sorguları süren canlı bombalardan ikisinin üzerinde patlamaya hazır fünyeli bomba yeleği ele geçirildiği öğrenildi.

Hatay Valiliğinden konuyla ilgili yapılan açılamada, ”Suriye’den ülkemizde canlı bomba eylemi yapmak üzere gönderilen beş eylemci, Hatay Mit Daire Başkanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü birimleri tarafından 23 Haziran 2017 Cuma günü gerçekleştirilen müşterek operasyonla, Hatay il merkezine ulaşmadan yakalanmıştır.

Etkisiz hale getirilen eylemcilerden ikisinin vücuduna sarılı ve patlamaya hazır halde yakalanan intihar kemerleri, herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadan ele geçirilmiştir. Teröristler ile birlikte ele geçirilen canlı bomba yeleklerinde yapılan ilk incelemede patlayıcıların parça tesirli el bomba fünyeli olduğu anlaşılmıştır. Yakalanan üçü Suriye, ikisi Türk uyruklu beş kişi gözaltına alınmış olup, olayla ilgili çok yönlü soruşturma sürdürülmektedir” denildi.

Şam kırsalının güneydoğusunun uzak uçlarında Nusra Cephesi ve müttefikleri terör çetelere karşı operasyonların başarıyla devam ettiğini ifade eden askeri bir kaynak; Biir el Kasab ve Recm el Srayhi eksenlerinde askeri noktalara saldırmaya çalışan tekfirci teröristlerle şiddetli çatışmalara girdiklerini söyledi.

Kaynak hava güçlerinin kara birliklerine destek verdikleri şiddetli çatışmalarda; saldırganların büyük çoğunluğunun öldürülmesi, ağır silahlarla donatılmış 5 araç, ulaşımda kullandıkları 2 araç, 1 füze bataryası, 1 anti zırh füze bataryası ve 1 havan topunun imha edilmeleri ardından saldırıların başarıyla çökertildiğini sözlerine ekledi.

Suriye Ordusu Deyrezzor Yakınlarında IŞİD’i Yok Ederek Kontrolü Altındaki Alanları Genişletiyor

Askeri bir kaynak müttefik güçlerle işbirliği içinde Homs İlinin doğusu Badiye Bölgesinin derinliklerinde IŞİD’e karşı operasyonlarını sürdüren ordu birliklerinin Üçüncü Petrol Pompalama İstasyonundan İkinci İstasyon yönünde önemli ilerlemeler kaydettiklerini belirtti.

Haber Merkezi