SURİYE'DE GELİŞMELER - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE’DE GELİŞMELER

Bu haber 20 Haziran 2017 - 9:31 'de eklendi ve 76 kez görüntülendi.

 

 

İsrail İhlalleri Yedinci Bent Altında Kınanmalıdır

Suriye’nin Cenevre’de BM Temsilcisi Büyükelçi Hüsamettin Ala; İsrail’in işgali altındaki Filistin ve Lübnan topraklarına ilaveten Suriye’nin Golan Topraklarında bulunduğu insan hakları ihlalleri, dayatma ve insanlık dışı uygulamalarının BM misakının yedinci bendi altında bir kınama ve icraat gerektirdiğini belirtti.

BM İnsan Hakları Konseyinin bugün düzenlediği 35. Devre toplantılarında Suriye adına konuşan Büyükelçi Ala; işgal otoritelerinin Filistin, Lübnan ve Golan topraklarında ırkçı ve düşmancı dayatmalarda bulunduğunu, sivillere karşı insanlık dışı öldürme, keyfi tutuklama ve vahşet dolu işkencelerde bulunduğuna dikkat çekti.

Büyükelçi Ala işgal otoritelerinin Golanlı yurttaşlarımızın anavatanları Suriye’de yakınlarıyla iletişime girme ve Suriye’de öğrenim görmelerinden men etmesinin yanı sıra BM ve BMGK kararları gereğince işgalin gayrı meşru sayıldığı ve Suriyeli topraklar olduğunun altı çizildiği Golan’da Yahudi yerleşim kolonileri inşa etmeye devam ettiğini ifade etti.

İsrail’in Filistin, Lübnan ve Golan topraklarında bulunduğu insan hakları ihlallerinin, insanlığın yüz karası olduğuna vurgu yapan Büyükelçi Ala; başta ABD olmak üzere Batılı ve bölgesel bir kısım devletlerin destek ve örtüsüyle İsrail’in uluslar arası kanun ve kararları hiçe saydığına dikkat çekti.

Büyükelçi Ala İsrail otoritelerinin işgal altındaki Filistin, Lübnan ve Suriye topraklarında vatandaşların topraklarını gasp ederek bu topraklarda yahudi yerleşim birimleri inşa edip demografik yapıyı değiştirmeye çalıştığının altını çizdi.

İsrail’in Suriye’de Kaide Örgütünün kolu olan ve uluslar arası terör örgütleri listesinde bulunan Nusra Cephesi dahil muhtelif isimler altında faaliyet gösteren terör örgütlere direk ve dolaylı desteğine de ışık tutan Büyükelçi Ala; teröre destek ya da insan hakları ihlallerine karşı ciddi bir önlem veya icraat alınacaksa bunun başında İsrail’e karşı alınması gereğinin altını çizdi.

Kendi Ağızlarıyla İtiraf Ettiler

Amerikan The Wall Street Journal Gazetesi; İsrail’in, Suriye’nin güneyinde muhtelif isimler altında faaliyet gösteren terör örgütlere muhtelif tür destek temin ettiğini ve temin etmeye devam ettiğini bir kez daha ortaya çıkardı.

Gazete röportaj yaptığı 6 teröristten naklen, İsrail’in uluslar arası terör örgütleri listesinde yer alan Nusra Cephesi dahil Suriye’de terör örgütlere illegal ve aleni bir şekilde silah, finans, gıda, yakıt ve tıbbi yardımlar temin ettiğini belirtti.

Gazeteye adlarını açıklamadığı teröristlerden naklen; İsrail’in terör örgütlerle daimi bir koordinasyon ve temasta bulunması amacıyla özel bir askeri birlik kurduğunu, aynı zamanda terör örgütlere destek amaçlı bir bütçe tahsis ettiğini belirtti. Altı terörist demeçlerinde İsrail’in Suriye’nin güneyinde bulunan teröristlere verdiği muhtelif tür desteğin, herkesin tahmin ettiğinden çok daha derin olduğuna dikkat çekti.

Terör elebaşlarından biri İsrail’den ayda yaklaşık 5 bin dolar aldığını ifade ederken, İsrail’in desteği sayesinde eylemlerine devam ettiklerini, aksi halde devam etmelerinin mümkün olmadığını belirtti.

Uçan Herhangi Bir Cismi Hedef Olarak Görecek

Rusya Savunma Bakanlığı; ABD komutasındaki uluslar arası koalisyonun Rakka kırsalında IŞİD’e karşı operasyonda bulunan Suriyeli bir savaş uçağı düşürmesine cevap olarak, Suriye’de Rus güçlerin bulundukları bölgelerde uçan herhangi bir cismi hedef olarak sayıp vuracaklarını ilan etti.

Bakanlık yayınladığı bültende; Suriye uçağının düşürülmesine karşılık olarak Moskova’nın Suriye’de hava hareketi güvenliğine ilişkin ABD ile mevcut anlaşmayı askıya aldığını belirtti.

Askeri bir kaynak topçu birliklerimizin Deyrezzor’un Panorama ve Bruk Tepesi civarlarına ek olarak Ayyaş Köyü, Serda, askeri havalimanı yakınları, Huveyka bölgelerinde IŞİD siperleri ve karargahlarını yoğun ateşe tutup içlerindeki teröristlerle birlikte imha ettiklerini belirtti.

Topçu birliklerimizin ateşine eş zamanlı olarak hava güçlerimizin de Panorama ve Hmeydiye semtlerine ilaveten Bğayliye ve Ayyaş bölgelerinde IŞİD karargahları ve araçlarını imha ettiklerini aktaran askeri kaynak, hava operasyonlarında birçok araçla birlikte yüksek sayıda teröristin etkisiz hale getirildiklerini söyledi.

İran’dan Terörün Bölgedeki Başı ABD’ye Mesajdı

İran Şura Meclisinde Milli Güvenlik ve Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Alauddin Brojerdi; İran güçlerinin Deyrezzor’da radikal terör örgütü IŞİD’e ait komuta karargahı, toplanma yeri ve bombalı araç merkezini füzelerle imha etmelerinin, bölgede terörün başında duran ABD’ye bir mesaj olduğunu belirtti.

Brojerdi bugün yaptığı açıklamada; İran’ın, ABD’nin herhangi bir sorumsuz tutumuna karşı daha güçlü bir cevap vereceğini vurgularken, bunun sorumluluğuna katlanmaları gerektiğini söyledi.

Haber Merkezi