SURİYE'DE GELİŞMELER - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE’DE GELİŞMELER

Bu haber 13 Haziran 2017 - 9:45 'de eklendi ve 96 kez görüntülendi.

 

İslami Şura Meclisi Başkanı Özel Danışmanı, Suudi Arabistan Veliaht Prens Halefi Muhammed Bin Selman’ın savaşı İran sınırları içine taşıyacağı şeklinde tehditte bulunmasına işaretle, Suudi Arabistan’ın Tahran’daki terör saldırıları konusunda cevap vermesi gerektiğini ifade etti.

Geçen Çarşamba günü Tahran’da düzenlenen çifte terör saldırısında 13 kişi şehit oldu, 52 kişi de yaralandı.

ABD Savunma Bakanlığına göre, Afganistan’ın doğusunda bir Afgan askerinin Amerikalı askerlere yönelik ateş açması sonucu 3 Amerikan askeri öldü, 1 ABD askeri de yaralandı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Afganistan’ın doğusunda meydana gelen olayda 3 Amerikan askerinin öldüğünü açıkladı.

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, Achin bölgesinde bir Afgan askerinin ABD askerlerine ateş açması sonucu, 3 Amerikan askerinin öldüğü, yaralanan 1 askerin ise tahliye edilip tedavi altına alındığı belirtildi.

Olayla ilgili soruşturma başlatan Pentagon, hayatını kaybeden askerlerin kimliklerinin kısa sürede açıklanacağını kaydetti.

Bu arada Taliban hareketinin sözcüsü Zebihullah Mücahid, saldırıyı düzenleyen kişinin Taliban mensubu olduğunu bildirirken saldırıda 4 Amerikan askerinin öldüğünü ve bir çoğunun da yaralandığını bildirdi.

Daha önce öldürülen Amerikan askerinin sayısı 4 olarak verilmişti.

Afganistan’da halihazırda 10 bin civarında Amerikan askeri bulunuyor.

İran’ın eski diplomatlarından Seyyid Hüseyin Museviyan, Tahran’da geçtiğimiz günlerde yaşanan terör saldırılarından Arabistan’ın parmağının olduğunu söyledi.

İRNA’nın haberine göre, Museviyan, Amerikan haber kanalı Real News’a verdiği demeçte, Arabistan savunma ve dışişleri bakanlarının İran aleyhinde konuşmaları ve İran’ı savaşa çekmeye dair açıklamalarına işaretle, ”bu açıklamalar bile çok açık bir şekilde Tahran’daki IŞİD örgütünün terörist saldırılarının Suudiler tarafından organize edildiğini göstermektedir” dedi.

Seyyid Hüseyin Museviyan, bölgedeki IŞİD ve el’Kaide gibi terör örgütlerinin asıl hamisi ve yatırımcısının Suudi rejimi olduğunu belirterek, Tahran’ın bu gruplara karşı mücadelesinin devam ettiğini söyledi.

Bilindiği gibi geçtiğimiz çarşamba günü Tahran’da sorumluluğunu terör örgütü IŞİD’in üstlendiği iki ayrı saldırıda 17 kişi şehit olmuş, 52 kişi de yaralanmıştı.

Terör örgütü IŞİD, son yıllarda çok açık bir şekilde Amerika, onun Arabistan gibi Arap ve batılı müttefiklerinin silah ve mali desteğinde bölgede ve özellikle de Suriye ve Irak’ta sayısız cinayetlere bulaşmıştır.

Suriye barış görüşmeleri 20 Haziran tarihinde yapılacak

Rusya’nın Ortadoğu temsilcisi Mihail Bogdanov, Suriye barış görüşmelerinin yeni turunun Astana’da 20 Haziran tarihinde başlayacağını bildirdi.

Rus yetkili, dün yaptığı açıklamada, yeni dönem müzakerelerin başlama tarihinin gecikmesini müzakereye katılacak taraflar için daha fazla hazırlık imkanının verilmesi olduğunu söyledi.

Müzakerelerin aslında bugün başlaması gerekiyordu.

Bu zamana kadar Suriye barış görüşmeleri çerçevesinde Astana’da 4 tur görüşme yapıldı.

Bu görüşmelerin asıl gündemi Suriye’de barışın sağlanması ve çatışmasızlık bölgelerinin imzalanmasıyla ilgili anlaşmanın yürürlüğünü kapsıyor.

Sözkonusu anlaşma Rusya, İran, Türkiye, Suriye yönetimi ve muhalifleri tarafından imzalanmıştı.

Musul’u kurtarma operasyonu ortak komutanlık savaş basın dairesi, terör örgütü IŞİD’in Musul’da çoğu bölgeleri elinden çıkardığını bildirdi.

İRNA’nın haberine göre, Musul’da teröristlerin elinde yalnızca üç bölge kaldı.

Bu arada Neynova operasyon komutanı Abdulemir Reyid Yaralluh, Musul’un el’zencebili bölgesinin terör örgütünün sultasından kurtarıldığını bildirdi.

Öte yandan ırak güçlerinin, terör örğütü IŞİD, eski Musul bölgesinde tamamen muhasara altına aldığı bildirildi.

HaberMerkezi