ÜST REKLAM

logo

reklam
28 Temmuz 2017

SURİYE’DE DURUMLAR

 

Lübnan’ın Ersal Dağlarını Nusra Cephesi ve IŞİD’ten kurtarma operasyonlarını altıncı gününde sürdüren Lübnan Ulusal Direniş Güçleri bugün Nusra Cephesine tabi birçok araç ve teröristi yok etti.

Direniş güçlerinin Ersal Dağlarında Nusra Cephesine karşı önemli ilerlemeler kaydetmeye devam ettiklerini ifade edilirken bugün söz konusu radikal örgüte ait 3 araç ve güdümlü füze bataryasını imha ederek 17 teröristi ölü, birçok teröristi de yaralı düşürdüklerini aktardı.

Elde edilen bilgiye göre; hava güçlerinin Deyrezzor kırsalının batısı Bğayliye Beldesinde IŞİD’in büyük bir cephane deposunu muhtevalarıyla imha ettiklerini aktardı. Kaynak Deyrezzor Kentinin kenarlarında yer alan Panorama ve Temin Tümeni yakınlarında da hava güçlerinin IŞİD araçları ve mevkilerini muhtevalarıyla imha ederek aralarında tehlikeli isimlerin bulunduğu çok sayıda teröristi yok ettiklerini sözlerine ekledi.

Ordu birlikleri Makabir, askeri havalimanı yakınları, panorama ve 137. Alay civarında IŞİD’li teröristlerle aralıklı çatışmalara girdiklerini ifade eden kaynak; çatışmalarda aralarında bariz isimlerin bulunduğu birçok teröristin etkisiz hale getirildiklerini belirtti. Bölge halkı dün Deyrezzor kırsalında Heccin ve Bekian geçitlerinde IŞİD’e ait 3 aracı bomba düzenekleri ile havaya uçurmuş, aralarında Suudili azılı bir terör elebaşının bulunduğu 9 teröristi öldürmüşlerdi.

Direniş güçlerinin Ersal Dağlarında Nusra Cephesi ve IŞİD’e karşı operasyonları sırasında Nusra Cephesinin sözde operasyonlardan sorumlu elebaşı Ammar Verdi’nin öldürüldüğünü belirtti.

Diğer yandan Lübnan ordusu ülkenin kuzeyinde yer alan Trablus Bölgesinde ketyoşa tipi füzelerin yanı sıra büyük miktarda ve muhtelif türlerde silah ve mühimmat içeren bir cephane deposu ele geçirerek şüpheli bir kişiyi tutukladı. Lübnan ordusu dün Trablus’ta IŞİD’e tabi 5 teröristten ibaret bir şebekeyi yakalamıştı.

****

Askeri kaynak ordu birliklerinin Rakka kırsalının güneydoğusunda IŞİD’e karşı operasyonlarını sürdürdüklerini belirtirken, bu radikal çeteleri sayı ve ekipmanlarıyla büyük kayıplara uğratmaları ardından Huveycet Şnan Beldesini kurtarıp belde ve halkının güvenliğini sağladıklarını belirtti.

****

Ersal Dağlarında Ateşkes İlan Edildi

Lübnan resmi haber ajansı Ulusal Enformasyon Ajansı direniş güçlerinin Nusra Cephesine karşı operasyonlar yürüttüğü Lübnan’ın kuzeydoğusu Ersal Dağlarında ateşkes anlaşmasının sağlandığını ilan etti.

Ateşkesin dün başladığına dikkat çekilen haberde; anlaşma gereğinde Ersal Dağlarının tamamında bulunan Nusra Cephesi teröristlerin aileleri ile birlikte çıkmalarını öngördüğüne dikkat çekildi.

Ateşkesin sağlanması görüşmelerinin Lübnan’da güvenlik genel müdürü Tümgeneral Abbas İbrahim’in aracılığı ile yapıldığının belirtildiği haberde; anlaşmanın ilanından sonra bölgede tüm çatışmaların durduğu kaydedildi.

Direniş güçleri geçen Cuma günü Ersal Dağlarını Nusra Cephesinden kurtarma amaçlı geniş çaplı operasyonlar başlatmıştı. Operasyonlarda Ersal Dağlarının büyük bir bölümü kurtarılmış, geriye kalan bölgede Nusra Cephesi teröristleri çembere alınmışlardı.

Haber Merkezi

 

Share
1061 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?