ÜST REKLAM

logo

reklam

SURİYE’DE DURUMLAR

 

“İsrail Batı Yaka’da Filistinlilere Saldırdı”

İşgalci İsrail güçlerinin bugün Filistin’in Batı Yaka Bölgesinde yer alan Nablus Kentinin güneyinde Filistinlilere saldırmaları sonucunda 15 kişi yaralanırken, onlarca kişi de boğulma tehlikesi geçirdi.

Haber Ajansı aktardığı haberde işgal güçlerinin Nablus Kentinin güneyinde Ovriyf Beldesinde Filistinli yüzlerce kişiye karşı canlı kurşun sıktığını ve zehirli gaz bombaları kullandığını ifade etti. Haberde işgal güçlerinin canlı kurşunları neticesinde 15 kişinin yaralandığı, onlarca kişinin de zehirli gaz bombaları nedeniyle boğulma tehlikesi geçirdiklerine dikkat çekildi.

Gazze Kesiminin ortasında ise işgal güçlerinin saldırısı sonucunda Filistinli bir çiftçi yaralanmıştı.

Güvenlik birimleri Şam kırsalının güneyinde arama tarama operasyonlarını sürdürürken, teröristlerden kurtarılan bölgelerde bir kısmı ABD yapımı füzelerin yanı sıra el yapımı bombalar ve muhtelif tür silahlar ele geçirdi.

Güvenlik birimlerinde bir saha komutanı açıklamasında; güvenlik birimlerinin teröristlerden kalan bomba düzeneklerini etkisizleştirme ve halkın güvenliğini temin etme amacıyla ahali ile işbirliği içinde Şam kırsalının güneyinde arama tarama operasyonlarını sürdürdüklerini ifade etti. Komutan operasyonlarda Bebbiyla ve Beyt Sahm beldeleri arasındaki bir mezrada terör gruplardan kalma aralarında ABD yapımı füzelerin yanı sıra büyük miktarda muhtelif tür silah ve mühimmatın ele geçirildiğini aktardı.

Teröristlerin ordu birliklerinin tarafından yok edilmeden önce özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri bomba düzenekleri ve mayınları etkisizleştirme amaçlı olarak farklı bölgelerde sürdürülen arama tarama operasyonlarında ABD, İsrail ve daha başka devletlerin yapımı olan farklı tür ağır silahlar, mühimmat ve ekipmanlar ele geçirildi.

Tlul El Safa’da Önemli İlerlemeler Kaydedildi

Süveyda Badiyesi derinliklerinde radikal terör örgütü IŞİD’ten kalma teröristleri yok etmeye devam eden ordu birliklerimiz belli başlı devletlerin kollayıp destekledikleri bu radikal çeteleri ağır kayıplara uğratmaları ardından önemli ilerlemeler kaydetti.

Askeri bir kaynak açıklamalarında ordu birliklerinin sarp kayalar ve mağaralardan ibaret bölgede aralarında keskin nişancıların bulunduğu çok sayıda teröristi ekipmanlarıyla birlikte etkisiz hale getirmeleri ardından stratejik öneme sahip bölgeleri kontrollerine geçirdiklerini belirtti.

Askeri kaynak bölgede tüm yüksek tepelerin terörde kurtarılıp kontrol altına alınmasıyla geriye kalan teröristlerin bulunduğu bölgelerin tamamının ordunun ateş kontrolüne düştüklerine dikkat çekti.

Ordu birliklerinin bölgenin tamamını terörden kurtarma operasyonlarını başarıyla sürdürdüklerini ifade eden Askeri kaynak, terör saflarında ciddi bir dağılma ve çöküşün yaşandığını söyledi.

Moskova – Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütünün (OPCW) Suriye hakkındaki raporunun “izinsiz olarak koyulduğunu, Kimyasal Silahların Yasaklanması Sözleşmesi ve Örgütün gizlilik politikası hükümlerine aykırı olduğu için birden çok ihlal taşıyor” diye açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Rus Sputnik Ajansının aktardığı açıklamasında, OPCW ve Uluslararası Tarafsız Mekanizma arasında anlayış ve içerik mutabakatının ortaya çıkması gerçeğinin tehlikeli bir dizi soruyu ortaya koyduğunu işaret etti.

Bakanlık, mutabakatın Kimyasal Silahların Yasaklanması Sözleşmesi hükümleri yanı sıra Örgütün gizlilik politikasına ihlal oluşturduğuna çünkü özel öneme sahip bilgilere ulaşmak için garanti sunmayı önerdiğine dikkat çekti.

Radikal Teröristlerden Kalma İsrail ve ABD Silahları Bulundu

Dera kırsalında radikal ve kiralık teröristlerden kurtarılan bölgelerde teröristlerin yok edilmeleri öncesinde özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri bomba düzenekleri ve mayınları temizleyip halkın güvenliğini sağlama amaçlı arama tarama operasyonları sırasında teröristlerden kalma ABD ve İsrail yapımı silahlar ele geçirildi.

Arama tarama operasyonlarında bulunan güvenlik birimlerinde saha komutanı Yaduda Beldesi ve civarındaki mezralarda bölge halkının işbirliği ile yürütülen arama operasyonlarında teröristlerden kalma muhtelif tür silahlar ve mühimmatın bulunduğunu belirtti. Saha komutanı ele geçirilen silah ve mühimmatın arasında ABD yapımı TAO füzelerinin yanı sıra İsrail yapımı LAO füzelerinin de ele geçirildiğine dikkat çekti.

Silahlar arasında farklı kalibrelerde ağır silahların da bulunduğunu kaydeden saha komutanı, aynı zamanda sivil yerleşim alanları ve askeri mevkilere saldırılarında kullandıkları farklı tür havan roketleri ve topların bulunduğunu sözlerine ekledi.

Haber Merkezi

 

Share
211 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?