ÜST REKLAM

logo

reklam
14 Ağustos 2018

SURİYE’DE DURUMLAR

“Suriye Bayrağı Enhil Kentinde Göndere Çekildi”

Dera kırsalı Enhil Kentinde bugün halk kitlelerinin katılımıyla Suriye şanlı bayrağı göndere çekildi.

Enhil Kentinin terörden arındırılıp iç güvenlik güçlerinin kentte kamu güvenliğini sağlama görevine başlamaları ve devlet kurumlarının onarılıp yeniden etkinleştirilmesi ardından kent ahalisi normal yaşama dönmüştü.

“Teröristlerin Ölüm ve Korku Tünellerini Sanat Müzesine Dönüştürdüler”

Suriyelilerin terör ve destekçilerine karşı zaferleri ve yıllardır yaşadıkları acıları üstlerinden atmaları çabasında kendi yöntemleriyle yaşamlarını iyileştirme ve tüm dünyaya sanatla mesajlar vermeye devam ediyor.

Gönüllü 18 sanatçı Suriyelilerin gerçekte kim olduklarını dünya kamuoyuna göstermek için dış güçlerin edatları olan radikal ve kiralık teröristlerin Şam kırsalı Doğu Ğuta’da yerin derinliklerinde kazıdıkları ölüm ve dehşet saçma tünellerini muazzam bir çalışmayla sanat müzesine dönüştürdüler.

Cobar’da zaman buldukça yerin altındaki tünellerin duvarlarına sanatsal yeteneğini aktaran asker Muhanned Mualla’nın düşüncesinden esinlenen sanat çalışmalarında heykeltıraşlar teröristlerin kazıdıkları tünellerin duvarlarına Suriye ve Suriyelileri ifade eden eserler oydular.

“Haseke Kırsalında Yağmaladıkları Petrolü Arıtırken Kendilerini Yaktılar”

Haseke İlinin kuzeyi Kahtaniye kırsalının Um el İzam Köyünde yağmaladıkları ham petrolü ilkel yollarla arıtırlarken çıkan yangında 3 kişi yaralandı.

Bir muhabir yağmalanan ham petrolü ilkel yollarla arıttıkları sırada gazın sızıp alev alması sonucunda 3 kişinin ağır bir şekilde yandıklarını aktardı. Muhabir ağır yanık yarası alan 3 kişinin tedavi edilmek üzere başkent Şam hastanelerine aktarıldıklarını ifade etti.

Haseke İlinin Malikiye, Kahtaniye ve Cevvadiye bölgelerinde yağmalanan petrolü ilkel yollarla arıtmaya çalışmaları sonucunda çok sayıda kişi farklı düzeylerde yaralandı.

“Ordu Süveyda Badiyesinde IŞİD’i Yok Edip İlerlemeye Devam Ediyor”

Vatan koruyucuları Süveyda İlinin doğusu Badiye Bölgesinde radikal terör örgütü IŞİD’ten arta kalan teröristlerle girdikleri şiddetli çatışmalarda bu radikal çeteleri ağır kayıplara uğratıp önemli ilerlemeler kaydetmeye devam ediyor.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Badiyenin derinliklerinde IŞİD’i beşeri ve ekipman açısından büyük kayıplara uğratmaları ardından il idari sınırlarının doğusunu tamamen kontrollerine geçirdiklerini belirtti.

Kaynak Badiye Bölgesinde Şam il idari sınırları ekseninde de önemli ilerlemeler kaydeden ordu birlikleri IŞİD’in en önemli karargahı sayılan Tlul el Safa bölgesinde radikal teröristleri sıkı çembere alıp destek ve ikmal hatlarını kestiklerini vurguladı.

Ordu birliklerinin kurtarılan bölgelerde arama tarama operasyonlarını sürdürdüklerini ifade eden askeri kaynak; bu bölgelerde teröristlerin yerleştirdikleri çok sayıda bomba düzeneğinin etkisizleştirildiğini kaydetti. Kaynak operasyonlarda ayrıca radikal teröristlerin sakladıkları büyük miktarda ve farklı türlerde silah ve mühimmat ele geçirdiklerine dikkat çekti.

Ordu birlikleri Hama kırsalının kuzeyinde dış güçlerin Suriye ve halkına yönelik savaşta edat olarak kullanıp destek ve yönlendirmelerde bulundukları Nusra Cephesi ve çatısı altındaki diğer terör örgütlerin hareket eksenleri, karargah ve destek hatlarını nitelikli operasyonlarla yoğun ateşe tuttu.

Askeri bir kaynak Ğab Vadisi ekseninde bulunan vatan koruyucuları Cisreşşuğur Sermaniye ekseninde seyir eden ve teröristleri taşıyan bir aracı güdümlü bir füzeyle imha ettiklerini belirtti. Kaynak nitelikli operasyonda aralarında Abdürrahim Abdo gibi tehlikeli isimlerin bulunduğu araçtaki tüm teröristlerin yok edildiğini ifade etti.

Hama kırsalının kuzeybatısı Zeyzun ve Kleydun beldeleri yakınlarında ‘Türkmenistan İslami Partisi’ adıyla bilinen ve geneli yabancı radikal teröristlerden oluşan terör karargâhları ve hareket eksenlerinin yoğun ateşe tutulduğunu belirten kaynak; yine aralarında tehlikeli isimlerin bulunduğu çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiklerini söyledi.

Hama ile İdlib il idari sınırlarının buluştuğu bölgelerde geneli Türkiye üzerinden giren yabancı teröristlerden ibaret olmak üzere ‘Ceyşul İzza’ ve ‘Türkistan İslami Partisi’ adlarıyla bilinip uluslar arası terör örgütleri listesinde yer alan Nusra Cephesi çatısı altında faaliyet göstermekteler.

Haber Merkezi

 

 

Share
479 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?