ÜST REKLAM

logo

reklam
02 Haziran 2017

  SURİYE’DE ADIM ADIM

 

Hava güçleri ve topçu birlikleri Deyrezzor’un Mühendisler, Mekabbat, Serda Dağı, İslah, Hadi, Huveycet Sakır, Huveyca, Mureyiye, Makabir ve Bğayliye bölgelerine ilaveten askeri havalimanı civarlarında IŞİD karargahları, araç ve siperlerini imha ettiklerini belirten askeri kaynak; bir kısmı ağır makineli silahlarla donatılmış araçlarla birlikte yüksek sayıda tekfirci teröristin öldürüldüğünü kaydetti.

Askeri bir kaynak Hama İlinin doğusu Selemiye kırsalının da doğusunu tekfirci terör örgütü IŞİD’ten kurtarma amacıyla dün sabah başlatılan operasyonların başarıyla devam ettiğini belirtirken, tekfirci çetelerin hareketlenmeleri, komuta karargahları, cephane depoları ve toplanma yerlerinin hava güçlerimiz ve topçu birliklerimiz tarafından yoğun ateşe tutulduklarını aktardı.

Askeri kaynak operasyonlarda Bergusiye, Arşuna, Ebu Cbeylat, Akş, Um Miyl ve Tebbarat el Diybe beldelerinde IŞİD’in komuta karargahları, cephane depoları ve muhaberat merkezlerinin yoğun ateşe tutulduğunu kaydetti. Nitelikli operasyonlarda hedeflerin muhtevalarıyla başarıyla imha edildiklerini belirten kaynak; ararlarında tehlikeli komutanların bulunduğu yüksek sayıda teröristin öldürüldüğünü, cephane ve araçlarının yanı sıra komuta karargahlarının da imha edildiğini söyledi.

Kaynak Selemiye kırsalının IŞİD’ten kurtarılmasının, tekfirci teröristlerin civarda bulunan sivil yerleşim alanlarına gaddar füze saldırılarına son vermesinin yanı sıra tekfirci örgütün Homs İlinin doğusuna ikmal ve destek hatlarını da keseceğine dikkat çekti.

Askeri bir kaynak ordu birlikleri müttefik güçlerle işbirliği içinde Homs İlinin doğusu Badiye Bölgesinin muhtelif eksenlerinde IŞİD’e karşı operasyonlarını sürdüklerini belirtirken, hava güçlerimiz ve topçu birliklerimizin Mennuh, Ebu Tarraha, Han el Sarra, Unk el Hava, Ebu el Tebabir, Cub Habil ve Ğneymat bölgelerinin yanı sıra Müstedira Dağlarının doğusu ve Cub el Cerrah’ın doğusunda IŞİD karargahları ve toplanma yerlerini imha ettiklerini aktardı. Kaynak operasyonlarda aralarında yabancı ve bariz elebaşların bulunduğu yüzlerce teröristin ölü yaralı düşürüldüğünü, bir kısmı ağır makineli silahlar ve toplarla donatılmış birçok aracın imha edildiğine dikkat çekti.

Askeri kaynak ordu birliklerimizin dün Homs İlinin doğusu Resm el Sebia, Um Sahric, Ebu tarraha, Ebu Crays, Unk el Hava ve Şendahiye bölgelerine ek olarak Kasır Bin Rekan ve Katkat’ın doğuları, Yetimiye Dağı ve Mennuh’un da doğusunda IŞİD terör örgütünü sayı ve ekipmanlarıyla büyük kayıplara uğrattıklarına dikkat çekti.

Suriye hükümetinin talebi üzerine terörle mücadelede Suriye ordusuna yardım eden Rus hava güçleri Rakka’dan Homs İlinin doğusu Tedmur – Palmira ekseninde hareket eden IŞİD’in bir araç konvoyunu imha etti.

Rusya Savunma Bakanlığı bugün yayınladığı bültende; Rus hava güçlerinin Rakka’dan çıkmaya çalışan IŞİD’in bir araç konvoyunu imha ettiklerini belirtti. Dakik bilgiler üzerine harekete geçen Rus uçakların hedefi tespit etmeleri ardından konvoyu bombaladığını ifade eden Rus Savunma Bakanlığı; operasyonda 8 yakıt tankerinin yanı sıra aralarında ağır makineli silahla donatılmış 17 pikap aracının bulunduğu 53 aracın taşıdıkları terörist ve cephaneyle birlikte imha edildiklerine dikkat çekti. Bakanlık araçların tamamen imha edilmeleriyle aralarında azılı isimlerin bulunduğu 80 teröristin de öldürüldüğünü kaydetti.

Rus hava güçlerinin Rakka Kentinden Homs ve Hama kırsallarına çıkmaya çalışan IŞİD’ çetelerini yakından takip ettiğine dikkat çeken Rus bakanlık; çıkacak teröristlerin derhal imha edileceklerinin altını çizdi.

Rus bakanlık, Rus hava güçlerinin son bir hafta içinde IŞİD’in Rakka’dan çıkmas çabalarını iki kez engellediğine dikkat çekerken, 25 Mayıs tarihinde Rakka Kentinden Tedmur’a hareket eden IŞİD’in büyük bir konvoyunu imha ettiklerini kaydetti.

Rakka’da bulunan IŞİD’li teröristlerin kentin sözde dört bir yanından ABD, Fransa ve İngiltere güçlerinin yanı sıra bu devletlerin destekledikleri ‘Demokratik Suriye Güçleri’ tarafından kuşatılmış olduğunun iddia edildiğine vurgu yapan Rusya Savunma Bakanlığı, bu kuşatmaya rağmen teröristlerin Fırat Nehri üzerinden çıktıklarına dikkat çekti.

Saha kaynakları başkent Şam’ın kuzeydoğu kenarları Berze Semtinin terörden arındırılması anlaşması kapsamında Duma Bölgesinde bulunan ve ‘Ceyşul İslam’ adlı radikal çetelerin altı yıla yakın süredir kaçırdığı asker ve sivil vatandaşların bulunduğu Tövbe Tutukevinden geneli sivil vatandaşlardan ibaret onlarca kişi kurtarıldı.

Saha kaynakları kurtarılanların arasında yıllar önce terör örgütleri tarafından kaçırılmış olanların yanı sıra kadın ve askerlerin de bulunduğuna dikkat çekti.

Haber Merkezi

Share
691 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?