SURİYE, SEKİZ YILDIR DİZ ÇÖKMEDİ! - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE, SEKİZ YILDIR DİZ ÇÖKMEDİ!

Bu haber 17 Mart 2018 - 8:01 'de eklendi ve 83 kez görüntülendi.

Suriye’ye yönelik başlayan kirli emperyalist saldırının bugün sekizinci yılına girdik.

15 Mart 2011 yılında Dera’da ABD istihbarat teşkilatı CİA ve İsrail istihbarat teşkilatı MOSSAD’ın desteği ve yönlendirmesi ile başlayan sözde muhalif gösteriler, küresel havuz medyasında “Arap Baharı Suriye’ye ulaştı, halk demokrasi ve özgürlük istiyor” şeklinde servis edildi.

Bu gösterilerin demokrasi ve özgürlük temelli olmadığının anlaşılması çok uzun sürmeyecekti.

ABD ve İsrail’in eğitip donattığı El Kaide tandanslı çeteler, 6 Haziran 2011 yılında İdlip’in Cisr Eş-Şuğur beldesinde 120 polis ve askeri katledip Asi Nehri’ne attılar.

Sonraki süreçlerde katliamlar, çatışmalar ülkenin diğer kentlerine sıçradı.

83 ülkeden devşirilen ruh hastası lejyonerlerin yaptıkları katliamlar, 15 Mart ve öncesinde “halk demokrasi ve özgürlük istiyor” şeklinde servis edilen haberlerin hiçbirinin gerçeği yansıtmadığını, Suriye’de bir demokrasi ve özgürlük temelli taleplerin değil, yer altı ve üstü kaynakları paylaşım savaşının başlangıcı olduğunu gösteriyordu.

Ortadoğu tarihinde emparyalizmin resmi orduları tarafından yapılan katliamlar, bu sefer paramiliter çeteler aracılığıyla yapılıyor ve bu çetelere “devrimci güçler” deniliyordu.

Emperyalizmin bölgemizdeki işbirlikçi ülkeleri, medyaları, Ortadoğu’nun yakınına bile gelmemiş fularlı tatlı su solcuları da emperyalizm ile aynı ağzı kullanarak bu çetelere “devrimci güçler” diyerek algı yaratmaya ve emperyalist saldırıya meşruluk kazandırmaya çalıştılar.

15 Mart 2011 tarihinden 2 ay sonra Cisr Eş-Şuğur’da meydana gelen katliamın hemen ardından Suriye halkları bütün dinamikleri ile tarihten gelen bilinçleri doğrultusunda bu olayların demokrasi ve özgürlük temelli olmadığına kanaat getirerek karşı refleks gösterip bu saldırıya meşruluk kazandırmaya çalışanların çabalarını boşa düşürdüler.

Emperyalizmin 83 ülkeden devşirdiği çetelere karşı silahlanan halk, kendi öz savunma güçlerini oluşturarak Suriye’nin emperyalizme boyun eğmeyeceğini, emperyalizmin Suriye’de tarihe gömüleceğini bütün dünyaya göstermişti, göstermeye devam ediyor.

Kadınların önemi…

Öte yandan 7 yıldır 3 bin civarında cephede süren çatışmalarda ordunun yanında yer alan kadınlar da bu savaşta etkin rol oynadılar.

Suudi Arabistan’da kadının tek başına sokağa çıkması dahi yasakken, kadının insan olup olmadığı tartışılırken Suriye’de kadınlar pilot, doktor, öğretmen vs. vs. hayatın her alanında ve son 7 yıldır savaşın her cephesinde var olarak, Suriye’nin Ortadoğu’da emperyalist ülkelerin ve işbirlikçilerinin bahsettiği gibi demokrasi ve özgürlüğe ihtiyacının olmadığını kanıtlamış oldular.

Şimdi sekizinci yılına giren Suriye’yi işgal ve  paylaşım savaşının, Suriye Ordusu ve halkının zaferi ile sonuçlanmasına ramak kaldı.

2011 yılından bu yana geçen sürede yüzbinlerce insan hayatını kaybetti ancak Suriye’ye “demokrasi ve özgürlük” iddiası ile çullanan emperyalizm ve işbirlikçileri de tarihe gömülmek üzere. (Evgin Dağ)