logo

reklam
17 Mart 2018

SURİYE, SEKİZ YILDIR DİZ ÇÖKMEDİ!


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

Suriye’ye yönelik başlayan kirli emperyalist saldırının bugün sekizinci yılına girdik.

15 Mart 2011 yılında Dera’da ABD istihbarat teşkilatı CİA ve İsrail istihbarat teşkilatı MOSSAD’ın desteği ve yönlendirmesi ile başlayan sözde muhalif gösteriler, küresel havuz medyasında “Arap Baharı Suriye’ye ulaştı, halk demokrasi ve özgürlük istiyor” şeklinde servis edildi.

Bu gösterilerin demokrasi ve özgürlük temelli olmadığının anlaşılması çok uzun sürmeyecekti.

ABD ve İsrail’in eğitip donattığı El Kaide tandanslı çeteler, 6 Haziran 2011 yılında İdlip’in Cisr Eş-Şuğur beldesinde 120 polis ve askeri katledip Asi Nehri’ne attılar.

Sonraki süreçlerde katliamlar, çatışmalar ülkenin diğer kentlerine sıçradı.

83 ülkeden devşirilen ruh hastası lejyonerlerin yaptıkları katliamlar, 15 Mart ve öncesinde “halk demokrasi ve özgürlük istiyor” şeklinde servis edilen haberlerin hiçbirinin gerçeği yansıtmadığını, Suriye’de bir demokrasi ve özgürlük temelli taleplerin değil, yer altı ve üstü kaynakları paylaşım savaşının başlangıcı olduğunu gösteriyordu.

Ortadoğu tarihinde emparyalizmin resmi orduları tarafından yapılan katliamlar, bu sefer paramiliter çeteler aracılığıyla yapılıyor ve bu çetelere “devrimci güçler” deniliyordu.

Emperyalizmin bölgemizdeki işbirlikçi ülkeleri, medyaları, Ortadoğu’nun yakınına bile gelmemiş fularlı tatlı su solcuları da emperyalizm ile aynı ağzı kullanarak bu çetelere “devrimci güçler” diyerek algı yaratmaya ve emperyalist saldırıya meşruluk kazandırmaya çalıştılar.

15 Mart 2011 tarihinden 2 ay sonra Cisr Eş-Şuğur’da meydana gelen katliamın hemen ardından Suriye halkları bütün dinamikleri ile tarihten gelen bilinçleri doğrultusunda bu olayların demokrasi ve özgürlük temelli olmadığına kanaat getirerek karşı refleks gösterip bu saldırıya meşruluk kazandırmaya çalışanların çabalarını boşa düşürdüler.

Emperyalizmin 83 ülkeden devşirdiği çetelere karşı silahlanan halk, kendi öz savunma güçlerini oluşturarak Suriye’nin emperyalizme boyun eğmeyeceğini, emperyalizmin Suriye’de tarihe gömüleceğini bütün dünyaya göstermişti, göstermeye devam ediyor.

Kadınların önemi…

Öte yandan 7 yıldır 3 bin civarında cephede süren çatışmalarda ordunun yanında yer alan kadınlar da bu savaşta etkin rol oynadılar.

Suudi Arabistan’da kadının tek başına sokağa çıkması dahi yasakken, kadının insan olup olmadığı tartışılırken Suriye’de kadınlar pilot, doktor, öğretmen vs. vs. hayatın her alanında ve son 7 yıldır savaşın her cephesinde var olarak, Suriye’nin Ortadoğu’da emperyalist ülkelerin ve işbirlikçilerinin bahsettiği gibi demokrasi ve özgürlüğe ihtiyacının olmadığını kanıtlamış oldular.

Şimdi sekizinci yılına giren Suriye’yi işgal ve  paylaşım savaşının, Suriye Ordusu ve halkının zaferi ile sonuçlanmasına ramak kaldı.

2011 yılından bu yana geçen sürede yüzbinlerce insan hayatını kaybetti ancak Suriye’ye “demokrasi ve özgürlük” iddiası ile çullanan emperyalizm ve işbirlikçileri de tarihe gömülmek üzere. (Evgin Dağ) 

 

Share
266 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • PROBİYOTİKLER VE SAĞLIKLI YAŞAM

  30 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  “Probiyotikler “ son dönemde sağlık alanında en çok konuşulan ve tartışılan bir konu olmuştur.” Probiyotik” ne anlama gelmektedir? Aşırı kazanç ve aşırı tüketime dayanan kapitalist üretim düzeninin dayattığı “hazır gıdalarla beslendiğimiz günümüzde, bağırsaklarımızdaki probiyotikler (dost bakteriler) azalarak hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Probiyotikler, sindirim sistemindeki dengeyle birlikte sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmamızı sağlayan dost bakterilerdir. Sağlıklı bir sindirim ve bağışıklık sistemi için vücuda mutla...
 • ABD EMPERYALİZMİNİN KATLİAMLARI

  23 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  ABD, büyük zulümlerle kendisini var etti. Daha kuruluş aşamasında milyonlarca Kızılderiliyi aileleriyle birlikte katletti. İlk aşamada “size huzur, barış ve medeniyet getireceğiz” vaadiyle işe koyulan ABD, sürgüne gönderdiği milyonlarca Kızılderiliye dağıttığı battaniyelere çiçek mikrobu bulaştırdı. Afrika’dan getirdiği siyahileri köle olarak en ağır işlerde çalıştırıp,yüzbinlerce siyahi köleyi yok etti. Takvimler 6 Ağustos 1945’i gösterdiğinde ise ABD’nin demokrat başkanı Truman’ın emriyle Hiroşima’ya atom bombası atıldı. Bomba sabah sa...
 • ABD EMPERYALİZMİ’NİN SAVAŞ FATURALARI

  16 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Savaş Politikasının ABD'ye Faturası 6 Trilyon Dolar… Bir an durup bu Rakamın Türkiye gibi Kaç Ülkenin Milli Gelirinin Toplamından çok daha Fazla Olduğunu ve ne denli Korkunç Sonuçlar için HARCANDIĞINI kafanızda CANLANDIRMAYI deneyin… Habere göre ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) 11 Eylül saldırılarından bu yana "Teröre Karşı Savaş" kapsamında 1,5 Trilyon Dolar harcadığını iddia etse de George W. Bush'un başlattığı teröre karşı savaş politikasının Amerikan hükümetine 2019 itibariyle neredeyse 6 Trilyon Dolara Mal Olacağı belirtiliyor… P...
 • KUZU POSTUNA BÜRÜNMÜŞ KURT

  11 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  "Modern çağda İşçi Sınıfının benimsediği akım Sosyalizm’dir. İşveren Sınıfı Antika egemen sınıflar gibi, halkın benimsediği akımı, yani Sosyalizmi ele geçirmenin yollarını aradı ve buldu. İslam Tarihinde Tefeci-Bezirgânlar nasıl Hazreti Muhammed’in fakir fukara ile ve kölelerle kurmuş olduğu Müslümanlığı savunuyormuş gibi görünerek baltaladılarsa, tıpkı öyle, Modern Tarihin sömürücü İşveren Sınıfı ile Büyük Toprak ve Mülk Sahipleri Sınıfı, fakir fukaranın dört elle sarıldığı son umudu Sosyalizmi savunuyormuş gibi görünerek baltalamanın yoll...