ÜST REKLAM

logo

reklam
24 Kasım 2016

SURİYE SAVAŞINDA DÜĞÜM NOKTASI; HALEP SAVAŞI! YA ÖZGÜR BİR SURİYE, YA DA KARANLIK BİR ORTADOĞU!


Evgin Dağ
deneme15@hotmail.com

 

Evgin Dağ

Gündem çok yoğun…

Tecavüzcülerin serbest kalmasını sağlayacak yasanın meclisten geçmesi, geri çekilmesi ve yeni tecavüz vakalarının yaşanması…

Suni gündemin üstünü örttüğü Sabiha Gökçen Havaalanının satılması…

Eğitim Emekçilerinin soğuk havada, alanlarda hukuksuzluğa ve keyfiliğe karşı iki buçuk aydır süren direnişi vs…

Evet gündem çok yoğun, yazmadığım-yazamadığım çok şey var; çünkü takip etmek de yetişmek de zor oluyor.

Türkiye sahasında yaşanan yoğunluğun ve sancılı gelişmelerin ürkütücü ve önemli olması kadar, yanıbaşımızda beş yıl sekiz aydır süren bir savaşın varlığı ve Halep’te sıkışması sözkonusu.

evgin

*    *    *     *

Birkaç ay önce Halep özgülü üzerine, Halep’te Suriye savaşının düğümünü çözecek bölgesel bir savaş olacağını yazmıştım.

Küresel emperyalizmin yarattığı paramiliter çetelerin bölge üzerinde  dolaştırdıkları kara bulutlar, son birkaç aydır Halep üzerinde kümelenmiş durumda.

Ortadoğu’nun en uygar, kültürlerin en zengin olduğu ülkesi diyebileceğimiz Suriye’nin farklı etnik ve dini unsurlarının teşkil ettiği ordusu, Halep üzerinde paramiliter çeteler tarafından kümelendirilen kara bulutların dağıtılması için var gücü ile direniyor.

*    *    *     *

Suriye sahasında direnişten, Suriye halklarından taraf olan herkesin bildiği üzere, Amerikan emperyalizminin öncülüğündeki küresel emperyalizm, Suriye ve Ortadoğu sahasında son on yıldır söz sahibi olan Rusya, İran, Çin gibi ülkeler ve örgütsel bazda Lübnan Hibullah’ı ile Iraklı Haşd-i Şaabi gibi güçlere karşı tam beş yıl sekiz aydır yarattığı paramiliter çeteler aracılığıyla bir vekalet savaşı yürütüyor.

Seksen ülkeden devşirdiği lejyonerleri ile paramiliter çeteler kurarak; bağımsız, Amerika’nın güdümündeki küresel emperyalizmin boyunduruğu altına girmeyi reddeden, halkı tarafından %86 gibi yüksek bir oy oranı ile seçilmiş Suriye Cumhuriyetinin meşru yönetimini devirmeye ve yerine bağnaz, Amerikan emperyalizminin Ortadoğu’daki istihbari, askeri ve ekonomi alanlarında karakolluğunu yapacak bir yönetimi iktidara getirmeye çalışıyor.

Şu ana kadar 1300 civarında irili ufaklı çeteler kuran ve istediği gibi bir iktidar kurdurtmaya çalışan Amerikan emperyalizmi, emperyalizme karşı direnişin kalesi olan Suriye’ye bu çeteler aracılığıyla saldırmaya başladığından bu yana 3 bine yakın cephede bozgun üstüne bozgun, mağlubiyet üstüne de mağlubiyet yaşadı; ancak son yüz yıldır Arap coğrafyasında 22 ülkeyi parçalayacak olan BOP’u hayata geçirebilmek için saldırılarından, işgallerinden, teolojik çatışmaları körükleyerek bölgenin farklı din ve mezheplere mensup halklarını birbiri ile savaştırıp silah, petrol ve tarihi eser pazarı döngüsünü sürdürmeye çalışmaktan vazgeçmedi.

*    *    *     *

Aradan geçen süre içerisinde başta Amerikan emperyalizmi olmak üzere küresel müttefikleri İngiltere, Fransa, bölgesel müttefikleri Katar, Türkiye, Suudi Arabistan, Ürdün gibi ülkeler, Suriye’nin meşru yönetimini devirmek-devirebilmek için Suriye ordusunun komuta kademesinden çözülen ve saydığım ülkelerin yerli işbirlikçiliklerini yapan birkaç subaya El-Nusra, Ahrar-u Şam, ÖSO ve IŞİD gibi sözde orduları kurdurttular; kendilerine maşalık yaparak vatanlarına ihanet eden askerleri, tüccarları, siyasetçileri başkentlerindeki, metropol kentlerindeki yedi yıldızlı otellerinde misafir ettiler etmeye de devam ediyorlar; masa altından beyzbol sopası gösterdiler, bölgesel ve yerli işbirlikçilerinin Genelkurmay dairelerine Orgenerallerini soktular, ”askeri müdahale şart” diyerek sürekli blöf yaptılar, kısacası bütün kartlarını masaya yatırdılar; ama hiçbiri kar etmedi ve Suriye’nin meşru yönetimi ile ordusunu alt edemediler.

*    *    *     *

Edemedikleri gibi, hayalleri Şam’ı devirmek ve Halep iken, şimdi ”Rakka’ya, Al-Bab’a, olmadı Azez, O da olmadı bari sınıra yakın bir toprak parçası olsun”a kadar eridi.

Beş yıl sekiz aydır Suriye sahasında ”Suriye’yi bölme” gibi bir hayal dünyasında yaşayan, pratikte ise yüzbinlerce insanın ölümüne, milyonlarca insanın da evlerinden olmasına neden olan küresel emperyalizm, Tunus’ta başlattığı ”Arap Baharı” tiyatrosu içinde yaşadığı BOP hayallerini Suriye’ye kadar taşıdı, lejyonerleri eli ile bu Bahar’ı(!) kanlı bir fırtınaya dönüştürdü.

Emperyalizmin ”Arap Baharı” tiyatrosu ile yarattığı ve lejyonerleri eli ile kanlı fırtınaya dönen ”Arap Baharı” canavarı, Suriye sahasında Şam’ı hedef alırken; şu an Suriye ordusu, Suriye halklarının ve müttefiklerinin akıllıca hamleleri sayesinde Halep sahasında kapana girmek üzere…

*    *    *     *

Halep özgülünde  Suriye ordusu ve müttefiklerinin hamleleri ile başlayacak olan savaş, Suriye’nin, daha önemlisi Ortadoğu ve tüm bölgenin kaderini de tayin edecek; çünkü Suriye genelinde ve Halep sahasında birbiri ile savaşan taraflara baktığımızda bir tarafta küresel emperyalizmin ve barbar karanlık rejimler tarafından yönetilen Suudi Arabistan, Katar, Ürdün gibi ülkelerin her türlü lojistik ve finansal desteği ile Suriye halklarının ciğerini yiyen, kadınlarına tecavüz eden, çocuklarının bile kafasını kesen ruh hastası sapıkların olduğunu, diğer tarafta ise bu sapık ruh hastalarına karşı savaşarak vatanlarını, namuslarını, Suriye sahasında binlerce yıldır var olan teolojik, etnik ve kültürel mozaiği korumaya çalışanların olduğunu görürüz.

Bu yüzden Halep sahasında emperyalizmin yerine vekalet savaşı yürüten paramiliter çeteler ve Suriye ordusu ile müttefikleri arasında yaşanacak ”Halep Savaşı”nı kazanan taraf, özelde Suriye’nin, genelde ise Ortadoğu’nun askeri, ekonomik, ideolojik, bağımlılık çizgisini de belirleyecek diyebilirim.

Dolayısıyla; Ya Özgür Bir Suriye, Ya Da Karanlık Bir Ortadoğu bizi bekliyor!

Share
673 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA YAŞAMI BÜYÜK TEHLİKEDE

  09 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre küresel ısınma nedeniyle gezegenimizin(Dünya’mızın) “geri dönülemez” noktaya yaklaştığını gösteriyor.  Bilim insanları iklim krizinin vardığı boyutlar konusunda dünyanın birden çok taşma noktasını çoktan aştığı konusunda uyarı yaptı. Uyarıda iklim değişikliğinin dünyadaki yaşama varoluşsal bir tehdit oluşturmaya başladığı açıklandı. The Guardian’da yer alan habere göre, küresel ısınmanın buzulların erimesi ve ormanların yok olması gibi bazı etkileri durdur...
 • İNSAN VE TOPLUM

  02 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  KAPİTALİST SİSTEMİ SAVUNANLAR OLAYLARA BURJUVA MANTIĞI İLE BAKARLAR. BURJUVA MANTIĞI, KİŞİYİ TOPLUM ÜZERİNE ÇIKARDIĞI İÇİN MEYDANA GELEN TÜM OLUMLU VEYA OLUMSUZLUKLAR ÜRETİM SİSTEMİNE DEĞİL, KİŞİLERİN YETERLİLİĞİNE VEYA YETERSİZLİĞİNE, İYİ NİYETİNE VEYA KÖTÜ NİYETİNE BAĞLANIR. İNSANIN TOPLUM YARATIĞI OLDUĞU GÖRÜLMEZ. OYSA İNSANA DAMGASINI VURAN TOPLUM, TOPLUMA DA DAMGASINI VURAN TOPLUMUN TEMELİ OLAN ÜRETİM SİSTEMİNİN YARATTIĞI EKONOMİK SİSTEMLERDİR. PUTİN RUSYA’DA DEĞİLDE AFRİKANIN BALTA GİRMEMİŞ ORMANLARINDA BİR KABİLEDE YAŞIYOR OLSAYDI,...
 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...