logo

reklam

SURİYE SATRANCINDA YENİ HAMLELER; ŞAH YERİNDE DURUYOR!


ümit sağaltıcı
umit_ofset2013@hotmail.com

Emperyalizm, Arap Baharı tiyatrosu ile 2011 yılının Mart ayında Suriye’nin üzerinde kara bulutlarını gezdirmeye başlayınca, kıblesi Washington olan herkes, “Beşşar Esad 3 aya kalmaz düşer” yorumlarını yapmıştı.

Aradan 7 yıl geçti, düşüremediler; hepsi düştü.

*      *      *

7 yıllık süreçte Suriye satrancında emperyalist ülkelerin desteği ile El Kaide tandanslı El Nusra, Ahrar-u Şam gibi onlarca irili ufaklı paramiliter piyon türetildi.

Bu piyonlar; Cisr Eş-Şuğur, Der’a, Hama, Halep gibi belde ve kentlerde insani hiçbir değer ile alakası olmayan pratikler sergileyerek kendinden olmayanları, hatta kendinden olup bazen teoride ve pratikte onlarla ters düşen örgütleri bile tasfiye ettiler.

Yani onlarla birebir aynı düşünceyi, aynı genleri taşımayanların, aynı pratikleri sergilemeyenlerin onlara göre yaşama hakkı yoktu.

*     *    *

Suriye sahasında oynanan satrancın en büyük piyonu olan IŞİD ise, Irak’taki unsurları eli ile 2015 yılında Tıkrit’te gerçekleştirdiği ve tarihe “Speicher katliamı” olarak geçen, 2 bin civarında Iraklı askerin öldürüldüğü katliamla, Suriye sahasında yüzlerce sivili kurşuna dizmesi ile bu satrancın pek barış-demokrasi amaçlı olmadığını göstermişti.

*     *     *

Suriye’de kurulan satranç sahası hızla kan gölüne dönmesine rağmen, emperyalist ülkeler, havuz medyaları aracılığıyla yalan haberler pompalayarak izleyici kitlelerinde Beşşar Esad’ın diktatör olduğu ve bu satrancın Şam’daki Şahı diktatör olduğu için devirme amacı taşıdığı algısını yaratmaya çalıştılar.

Algı yaratma anlamında çoğu kez başarılı olsalar da yukarıda saydığım katliamları istemeyerek de olsa izleyen kitleler artık bu yalanı yutmaz oldular.

*     *     *

Artık gerçekleri gören kitlelerde değişen algı ile birlikte Rusya’nın Afrin’den çekilmesi, TSK’nın 1 aya yakın bir süredir YPG’ye karşı operasyon düzenlemesi, YPG’nin Şam’ı Afrin’e davet etmesi, Şam’ın Afrin’e askeri birliklerini göndermeye başlaması, geçtiğimiz günlerde Çin’in de askeri olarak varlık göstereceğini deklere etmesi Suriye satrancına yeni bir boyut kazandırdı.

*      *      *

Şimdi bu satrançta, Suriye’nin kuzeyinde yeni hamleler yapılıyor evet. Afrin’e yönelik önemli bir hamle yapmak üzere olan Şam, bu hamle ile 7 yıllık savaş ve binlerce yıllık siyasi tecrübesini de kullanarak askeri ve siyasi anlamda büyük kazanımlar elde edilecek bir hamle yapmış olacak muhtemelen.

*       *       *

Bu satrancın piyonlarını yönlendiren ABD ve İsrail, piyonları nereye sürer yada imha mı ederler bilemem ama 7 yıldır devirmeye çalıştıkları Şahı deviremeyecekleri netleşti diyebilirim.

Evgin Dağ

Share
289 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • PROBİYOTİKLER VE SAĞLIKLI YAŞAM

  30 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  “Probiyotikler “ son dönemde sağlık alanında en çok konuşulan ve tartışılan bir konu olmuştur.” Probiyotik” ne anlama gelmektedir? Aşırı kazanç ve aşırı tüketime dayanan kapitalist üretim düzeninin dayattığı “hazır gıdalarla beslendiğimiz günümüzde, bağırsaklarımızdaki probiyotikler (dost bakteriler) azalarak hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Probiyotikler, sindirim sistemindeki dengeyle birlikte sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmamızı sağlayan dost bakterilerdir. Sağlıklı bir sindirim ve bağışıklık sistemi için vücuda mutla...
 • ABD EMPERYALİZMİNİN KATLİAMLARI

  23 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  ABD, büyük zulümlerle kendisini var etti. Daha kuruluş aşamasında milyonlarca Kızılderiliyi aileleriyle birlikte katletti. İlk aşamada “size huzur, barış ve medeniyet getireceğiz” vaadiyle işe koyulan ABD, sürgüne gönderdiği milyonlarca Kızılderiliye dağıttığı battaniyelere çiçek mikrobu bulaştırdı. Afrika’dan getirdiği siyahileri köle olarak en ağır işlerde çalıştırıp,yüzbinlerce siyahi köleyi yok etti. Takvimler 6 Ağustos 1945’i gösterdiğinde ise ABD’nin demokrat başkanı Truman’ın emriyle Hiroşima’ya atom bombası atıldı. Bomba sabah sa...
 • ABD EMPERYALİZMİ’NİN SAVAŞ FATURALARI

  16 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Savaş Politikasının ABD'ye Faturası 6 Trilyon Dolar… Bir an durup bu Rakamın Türkiye gibi Kaç Ülkenin Milli Gelirinin Toplamından çok daha Fazla Olduğunu ve ne denli Korkunç Sonuçlar için HARCANDIĞINI kafanızda CANLANDIRMAYI deneyin… Habere göre ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) 11 Eylül saldırılarından bu yana "Teröre Karşı Savaş" kapsamında 1,5 Trilyon Dolar harcadığını iddia etse de George W. Bush'un başlattığı teröre karşı savaş politikasının Amerikan hükümetine 2019 itibariyle neredeyse 6 Trilyon Dolara Mal Olacağı belirtiliyor… P...
 • KUZU POSTUNA BÜRÜNMÜŞ KURT

  11 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  "Modern çağda İşçi Sınıfının benimsediği akım Sosyalizm’dir. İşveren Sınıfı Antika egemen sınıflar gibi, halkın benimsediği akımı, yani Sosyalizmi ele geçirmenin yollarını aradı ve buldu. İslam Tarihinde Tefeci-Bezirgânlar nasıl Hazreti Muhammed’in fakir fukara ile ve kölelerle kurmuş olduğu Müslümanlığı savunuyormuş gibi görünerek baltaladılarsa, tıpkı öyle, Modern Tarihin sömürücü İşveren Sınıfı ile Büyük Toprak ve Mülk Sahipleri Sınıfı, fakir fukaranın dört elle sarıldığı son umudu Sosyalizmi savunuyormuş gibi görünerek baltalamanın yoll...