ÜST REKLAM

logo

reklam
28 Şubat 2017

SURİYE SAHASINDA YENİ GELİŞMELER

 

Amerika, Türkiye ve İran’ı Suriye’de çatıştırmak istiyor.

Suriyeli muhalif liderler Amerika yönetimi Suriye’de Türkiye ve İran’ı karşı karşıya getirmeye çalıştığını belirtti.

Suriyeli iç muhalifleri temsil eden heyetin Başkanı Elyan Masad, BM hâla ABD’nin kararlarına tabi olduğunu ve Suriye krizi için ciddi ve adil bir çözüm peşinde olmadığını belirtti.

Suriye’nin demokratik muhalif cephe genel sekreteri Mis Keridi, Amerika Rusya’nın Suriye krizini siyasi yollardan çözme çabalarını başarısızlığa sürüklediğini, ABD Başkanı Trump Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Cenevre müzakerelerinden önce görüşmesi de bu süreci olumsuz etkileme yönünde olduğunu, Amerika Türkiye ve İran’ı Suriye’de doğrudan çatıştırarak tüm bölgeyi ateşe sürüklemek istediğini vurguladı.

—-

Stratejik Öneme Sahip Tadef IŞİD’ten Kurtarıldı.

Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı, Suriye ordu birliklerinin destekçi güçlerle işbirliği içinde Halep kırsalının Bab Kentinin güneydoğusunda yer alan Tadef Beldesinde IŞİD’i sayı ve araçlarıyla büyük kayıplara uğratmaları ardından belde kontrolü sağladıklarını ve ahalisinin güvenliğini temin ettiklerini belirtti.

SANA’nın bir nüshasını aldığı bülteninde Genel Komutanlık bugün, ordu birliklerinin destekçi güçlerle işbirliği içinde terörden temizleyip ahalisinin can ve mal güvenliğini sağladıkları Tadef Beldesinde teröristlerin özel ve kamu mülklere yüksek sayıda bubi tuzakları ve mayın yerleştirmiş olduklarına dikkat çekti. Genel Komutanlık bomba imha ekiplerinin beldede bulunan tüm özel ve kamu mülkleri söz konusu bubi tuzakları ve mayınlardan temizlemek için yoğun operasyonlar başlattıklarını belirtti.

Tadef Beldesinin Halep kırsalında teröre karşı mücadelede taşıdığı stratejik öneme dikkat çeken Genel Komutanlık; teröristlerin ikmal ve destek hatlarını kesmesinin yanı sıra IŞİD’e karşı askeri operasyonların hızlandırılması ve yoğunlaştırılması açısından da önemli bir istasyon teşkil edeceğini kaydetti.

Genel Komutanlık bülteninin sonunda; Suriye Arap Cumhuriyeti topraklarının istisnasız her karış toprağının tamamen terörden temizlenmesi, halkın güvenlik istikrarının sağlanmasına dek teröre karşı savaşın azim ve kararlılıkla devam edeceğinin altını çizdi.

—-

Suriye’nin güneyinde en-Nusra terör örgütüne ağır darbe.

Suriye ordusu en-Nusra terör örgütünün, Dera şehrinde yer alan el-Menişye bölgesine doğru ilerleyişini engelleyerek, teröristlere ağır darbe indirdiler.

El-Alem televizyonunun Suriyeli askeri bir kaynağa dayanarak verdiği habere göre; Suriye ordu birlikleri, Dera’nın Masri Bulvarı, Eski Gümrüğün batısı ve Zemaytiye Tepesi yönünden Dera Beled’in Menşiye Semtine saldıran Nusra Cephesine tabi terör çeteleriyle şiddetli çatışmalara girdiklerini ifade etti.

Kaynak; çatışmalarda saldırının çökertilmesiyle çok sayıda teröristin ölü ve yaralı düşürülüp ağır makineli silahla donatılmış 2 araç ve 2 zırhlı aracın da yükleriyle birlikte tamamen imha edildiğine dikkat çekti.

Suriye ordu birlikleri ayrıca dün akşam saatlerde Nusra Cephesinin Dera Beled’in Menşiye Semtine saldırma girişimlerini sırasında aralarında bombalı araçlarının bulunduğu birçok aracı yükleriyle imha etmiştir.

Bu süre içinde Suriye savaş uçaklarının da Deyruzzur şehri çevresinde IŞİD terör örgütünün mevziilerini hedef alarak, teröristleri ağır can ve mal kaybına uğrattılar.

Suriye insan hakları izleme örgütü ise terör örgütünün geçtiğimiz Cuma günü el-Bab şehrine yönelik gerçekleştirdiği bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 83’e çıktığını, hayatını kaybedenlerden 45’inin sivil halktan olduğunu bildirdi.

Suriye krizi, 2011 yılında Suudi rejimi, Amerika, Türkiye ve müttefiklerinin geniş desteğinde terör örgütlerinin saldırısı ile baş gösterdi.

—-

Caferi: Terörü kınamayı reddeden olursa, ‘terör destekçisi’ sayacağız.

Cenevre’deki barış görüşmelerinde Suriye hükümet delegasyona liderlik eden Beşar Caferi, terörü kınayan bir muhalefet heyetiyle konuşmaya hazır olduklarını belirtti.

Suriye hükümetinin delegasyonuna liderlik eden Caferi, “Muhatap olarak görebileceğimiz yurtsever ve birleşik bir muhalefetle masaya oturmak için tek bir şartımız var: Terörizmi mahkum etmeleri ve yabancı bir ajanda için çalışmıyor olmaları” dedi.

Caferi, Humus’ta gerçekleşen ve onlarca kişinin yaşamını yitirdiği saldırıların tüm katılımcılar tarafından kınanması gerektiğini belirterek, “Eğer bir kişi bile bunu reddederse, onu terörün destekçisi olarak göreceğiz ve buna göre davranacağız” dedi.

 Haber-foto:Haber merkezi

 

Share
598 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?